Sarlotka
13.02.16,16:25
Prosím Vás ak je v zmluve uvedene a na faktúrach rozpis

nájomné , vodné stočné, energie, upratovanie

a faktúra za december bude uhradená až v januári, je pripočítateľná položkou celá hodnota faktúry alebo len položka nájomné?

Dakujem
JankaO
13.02.16,15:37
Pri tomto spôsobe, aj keď sú platby dohodnuté oddelene za nájom a za spotrebu všetkých energií, sa bude postupovať tak, ako to je uvedené v stanovisku Daňového riaditeľstva SR zo dňa 13. mája 2009 zverejneného na intranete pod č. 6/PD/2009. Prenajímateľ tak považuje za zdaniteľné príjmy z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 ZDP nielen nájomné, ale aj platby za spotrebu všetkých energií, ktoré súvisia s touto prenajatou nehnuteľnosťou. Ak s prenájmom nehnuteľnosti súvisia aj platby za ostatné služby spojené s užívaním tejto nehnuteľnosti.
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Priame_dane/2014_02_06_par_6_zak_595_2003.pdf

...čiže aj nájomca to bude považovať za súčasť nájmu
Sarlotka
13.02.16,15:48
cize cela faktura je pripocitatelnou polozkou? a keby boli platby priamo dodavatelovi energii tak nie?
Sarlotka
13.02.16,15:50
je to súčasť nájmu z pohladu § 17 ods 19?
Sarlotka
13.02.16,15:52
ja uctujem energie na ucete 502, a najom pripadne upratovanie na 518, aj tak je to pripocitatelna polozka?
Sarlotka
13.02.16,16:03
a mam dokonca uz aj vyuctovanie energii za rok 2015 zauctovane ako 502/326 a teda aj toto bude pripocitatelnou polozkou? kedze je uhrada prenajimatelovi a nie priamo poskytovatelovi energii?
karakul
17.02.16,15:48
Nikto iný sa nevyjadril, čo ma mrzí...

Nie som si istý, či pokyn DRSR z roku 2009 sa uplatňuje aj na (nezaplatené) energie, ale nevylučujem to.

Ale momentálne sa zaoberám a nenachádzam odpoveď na:

Ak vylučujem nezaplatený záväzok zo základu dane (t.j. zvyšujem ZD) o celú neuhradenú sumu, tak ešte tvorím aj "opravnú položku" na neuhradené záväzky vo výške 20,50,100% ???? t.j. zvyšujem ZD 2x ????
KEJKA
17.02.16,15:53
určite nie 2x
opravná položka k záväzkom? To hádam nie.
karakul
17.02.16,16:18
Kejka nesranduj - "opravnú položku" mám v úvodzovkách... ak nie je jasné, o čo ide, uvediem (je to obdoba o OP k pohľadávkam):

Daňovník základ dane zistený z výsledku hospodárenia alebo z výsledku hospodárenia podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo v daňovom priznaní upraví o výšku záväzku (alebo neuhradenej časti záväzku) prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom tak, aby zvýšenie základu dane:
- predstavovalo v úhrne najmenej 20% menovitej hodnoty záväzku alebo jeho
nesplatenej časti, ak od dohodnutej lehoty splatnosti záväzku uplynula doba dlhšia
ako 360 dní,
- predstavovalo v úhrne najmenej 50% menovitej hodnoty záväzku alebo jeho
nesplatenej časti, ak od dohodnutej lehoty splatnosti záväzku uplynula doba dlhšia
ako 720 dní,
- predstavovalo v úhrne najmenej 100% menovitej hodnoty záväzku alebo jeho
nesplatenej časti, ak od dohodnutej lehoty splatnosti záväzku uplynula doba dlhšia
ako 1080 dní.

... už je jasné, o čo mi ide ???
karakul
17.02.16,16:25
.... na druhej strane mi síce logicky vychádza, že ak zvyšujem ZD o nehradené "CELE" záväzky, nemal by som (ak termín "opravná položka z neuhradenému záväzku" nie je prijateľná, prosím stručný výraz) tvoriť = zvyšovať ZD o tieto %%%, lebo som to vylúčil celé z daňových výdavkov... ale teraz si predstavte kombináciu prípadov vylučovania, ak si zoberieme do úvahy aj možnosť čiastočných úhrad DF.
KEJKA
17.02.16,16:58
intuitívne som to chápala, ale naozaj ide o úpravu ZD, v účtovníctve neúčtuješ opravné položky k záväzkom, ani inak nazvané sumy.
Pokiaľ považuješ náklady účtované ako nedaňové, tak príslušné záväzky neriešiš.
ZDP to predsa uvádza hned v Tebou uvedenom citáte.
KEJKA
17.02.16,17:01
reagujem na komentáre
Daňovník základ dane zistený z výsledku hospodárenia alebo z výsledku hospodárenia podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo v daňovom priznaní upraví o výšku záväzku (alebo neuhradenej časti záväzku) prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom tak, aby zvýšenie základu dane.........
pokiaľ sa účtuje nedaňovo, príslušný záväzok sa z hľadiska jeho úhrady nerieši (bola by to duplicita a ani by to nebolo v súlade s ZDP).


k zadaniu - ak ide o osobitne uvedené položky za média, nepovažujem to za nájomné.
Pokiaľ zmluva hovorí o nájomnom a len o nájomnom, tak je to všetko pripočitateľná suma.
karakul
17.02.16,17:09
... dospel som vlastne k tomu istému záveru ako Ty (viď koment nad Tvojim)... ale - neustále sa hovorí o znižovaní administratívnej náročnosti - snažím sa čo najviac prípadov riešiť cez účtovníctvo, ak to inak nejde tak cez podsúvahovú evidenciu - no a k tomu evidenciu +,- položiek k základu dane... ide mi o to, aby som sa v prípade "neporiadnych" klientov (lebo mám aj takých) sa aj po rokoch vedel zorientovať, čo s čím vypárovať, spárovať a správne uplatniť v DPPO.
karakul
17.02.16,17:13
... ani ja som doteraz "média" nepovažoval za nájom, ale ten pokyn DRSR vniesol kúsok neistoty - hoci to skôr vnímam pre FO ako PO
KEJKA
17.02.16,17:39
ja som to už vzdala - mať všetko v účtovníctve a podsúvahové účty používam akurát pre evidenciu DPH.
Ku každej RUZ mám inventúru zostatkov a daňovú analýzu včítane mojich komentárov - aby som sa v budúcnosti zorientovala.
Sarlotka
17.02.16,21:36
pisala som dopyt na FS, odpisali, ze otazku postupili na riaditelstvo a ak dostanu odpoved budú ma informovat.. pripnem odpoved :)
Sarlotka
30.03.16,16:09
JankaO mala pravdu

Dobrý deň,

na základe stanoviska kompetentného orgánu finančného riaditestva vám posielam nasledovnú odpoveď:

Podľa § 17 ods. 19 písm. b) ZDP súčasťou základu dane daňovníka len po zaplatení sú výdavky (náklady) na nájomné za prenájom hmotného majetku a nehmotného majetku; zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

Tak ako posudzujeme príjmy z prenájmu u prenajímateľa, je potrebné posudzovať aj výdavky (náklady) súvisiace s prenájom u nájomcu.

Ak s prenájmom nehnuteľnosti súvisia aj platby za ostatné služby spojené s užívaním nehnuteľnosti a tieto platby sú u prenajímateľa považované za zdaniteľné príjmy, u nájomcu budú tie isté platby súčasťou základu dane až po zaplatení podľa § 17 ods. 19 písm. b) ZDP. Rovnako sa budú posudzovať aj platby za energie a ostatné služby spotrebované nájomcom, ak ich platí nájomca priamo dodávateľovi energií a služieb, pričom zmluvný vzťah s dodávateľom energií a služieb má uzatvorený prenajímateľ.

Nezaplatené nájomné do konca zdaňovacieho obdobia nebude súčasťou základu dane a uvedie sa ako položka zvyšujúca výsledok hospodárenia alebo rozdiel medzi príjmami a výdavkami na riadku 140 daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby podľa ZDP.
Sarlotka
30.03.16,16:12
odpoved mi prisla dnes
Dobrý deň,

na základe stanoviska kompetentného orgánu finančného riaditestva vám posielam nasledovnú odpoveď:

Podľa § 17 ods. 19 písm. b) ZDP súčasťou základu dane daňovníka len po zaplatení sú výdavky (náklady) na nájomné za prenájom hmotného majetku a nehmotného majetku; zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

Tak ako posudzujeme príjmy z prenájmu u prenajímateľa, je potrebné posudzovať aj výdavky (náklady) súvisiace s prenájom u nájomcu.

Ak s prenájmom nehnuteľnosti súvisia aj platby za ostatné služby spojené s užívaním nehnuteľnosti a tieto platby sú u prenajímateľa považované za zdaniteľné príjmy, u nájomcu budú tie isté platby súčasťou základu dane až po zaplatení podľa § 17 ods. 19 písm. b) ZDP. Rovnako sa budú posudzovať aj platby za energie a ostatné služby spotrebované nájomcom, ak ich platí nájomca priamo dodávateľovi energií a služieb, pričom zmluvný vzťah s dodávateľom energií a služieb má uzatvorený prenajímateľ.

Nezaplatené nájomné do konca zdaňovacieho obdobia nebude súčasťou základu dane a uvedie sa ako položka zvyšujúca výsledok hospodárenia alebo rozdiel medzi príjmami a výdavkami na riadku 140 daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby podľa ZDP.
karakul
31.03.16,05:36
vďaka za pripnutie odpovede, aj keď "po funuse" (teda po podaní DPPO)...
lebo o nezaplatené energie platené priamo dodávateľovi energií som nezvyšoval základ dane... osobne som presvedčený, že takýto výklad zo znenia zákona priamo nevyplýva...
honeyflower
28.03.17,07:45
Myslím, že toto vám pomôže:

Otázka č.6 - Výdavky súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti u nájomcu
Spoločnosť má uzatvorenú zmluvu na prenájom nehnuteľnosti. Platby za nájom a služby spojené s užívaním nehnuteľnosti (platby za dodávku elektrickej energie, vody, tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody, plynu, upratovanie spoločných priestorov a odvoz odpadu) má s prenajímateľom v nájomnej zmluve dohodnuté oddelene, a to mesačné nájomné vo výške 200 € a platby za služby vo výške 200 €. K 31.12. 2016 spoločnosť eviduje nezaplatené faktúry za mesiac november a december v celkovej sume 800 €, z toho 400 € za prenájom a 400 € za súvisiace služby vrátane energií. Vzťahuje sa podmienka zaplatenia len na nájomné alebo aj na služby súvisiace s prenájmom vrátane energií?
Odpoveď
Tak ako sú posudzované príjmy z prenájmu u prenajímateľa, je potrebné posudzovať aj výdavky (náklady) súvisiace s prenájmom u nájomcu. Ak sú platby v nájomnej zmluve dohodnuté oddelene za nájom a oddelene za služby súvisiace s prenájmom vrátane energií a nájomca ich platí prenajímateľovi, na strane prenajímateľa sú všetky tieto platby považované za príjmy z prenájmu. Na strane nájomcu sa všetky tieto výdavky (náklady) posudzujú podľa § 17 ods.19 písm. b) zákona o dani z príjmov a sú súčasťou základu dane až po zaplatení. Nájomné vrátane súvisiacich služieb nezaplatené do 31.12.2016 v celkovej sume 800 € nie je uznaným daňovým výdavkom a pri zistení základu dane sa uvedie ako položka zvyšujúca výsledok hospodárenia..

celý článok nájdete tu: https://podpora.financnasprava.sk/547474-Do-z%C3%A1kladu-dane-po-zaplaten%C3%AD-alebo-prijat%C3%AD-%C3%BAhrady