KlaudiaKK
15.02.16,07:41
Zisťovala som celú noc a :
Finančná správa zverejnila Informáciu k novele zákona o DPH od 1.1.2016 a tam sa v bode 9. píše :
Rozšírenie možnosti odpočítania dane pri registrácii platiteľa Ustanovenie § 55 ods. 1 zákona o DPH sa novelou zákona o DPH dopĺňa nasledovne:
„Zdaniteľná osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k tovarom a službám, ktoré nadobudla alebo prijala ako zdaniteľná osoba pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tieto prijaté plnenia okrem zásob neboli zahrnuté do daňových výdavkov podľaosobitného predpisu (§ 79 zákona o dani z príjmov) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich
kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom dane.“ V poslednej vete sa slovo „majetok“nahrádza slovami „tovary a služby“.

číže ak som správne pochopila, ak DPH ktorú obsahovala zvýšená splátka /akontácia/ , 1.riadna splátka, nákup pneumatík na to auto ešte v decembri 2015 - nebola zaradená do daňových výdavkov (logicky nebola, lebo je to hmotný majetok ktorý sa bude odpisovať a auto je zaradené až od 1.1.2016) tak má nárok na odpočet pri registrácii podľa § 55 v januári 2016 pri podaní prvého daň. priznania k DPH. či ? Poradí mi niekto skúsenejší ?