ibicaman
15.02.16,11:03
Pozdravujem...2.11.2015 som predal auto synovi na základe KZ no prepísať sme ho boli až 11.11.2015. Medzitým 6.11.2015 podala exmanželka žiadosť o rozvod. Pôjde toto auto do majetkového vysporiadania na súd???
Martuk
15.02.16,10:08
môj osobný názor je, že by nemalo. Podľa mňa je dôležitý dátum na KZ a keďže tento je skorší, ako dátum podania žiadosti na rozvod, tak by toto auto nemalo ísť do majetkového vysporiadania. Ak sa mýlim, tak ma skúsenejší opravia.
bodliak
15.02.16,10:11
Manželstvo je uzavreté až do momentu, kým ho súd právoplatne nerozvedie. A to sa ešte nestalo.
Dovtedy môže nastať úmrtie, stiahnutie žiadosti alebo súd manželstvo nerozvedie. Stále sú manželia, ak nemali rozdelené bsm predtým, nemajú ho ani teraz.

Keby auto daroval, dar do BSM nepatrí, auto by aj po rozvode zostalo synovi.
Martuk
15.02.16,10:13
takže bodliak, ak som tvoj príspevok správne pochopil, tak toto auto teda bude zahrnuté do majetkového vysporiadania? Nie som síce zadávateľ otázky, ale aspoň sa niečo priučím.
ibicaman
15.02.16,10:35
no ved to chcem aj ja vediet ci to pojde do vysporiadania
Melko272
15.02.16,13:49
auto už nebude v BSM keďže na základe kúpnej zmluvy prišlo k prevodu vlastníckeho práva na nového majiteľa
v BSM budú ale peniaze, kúpna cena, za auto na základe zmluvy, pokiaľ auto bolo predtým v BSM
ivka70
15.02.16,13:56
To mas trochu popletene, dar , ktory dostal otec za trvania manzelstva, do BSM nepatri. Dar otca synovi nema uz s BSM nic spolocne. Rovnako ako vec, ktora bola pocas trvania manzelstva predana sa uz nema kde delit.
ivka70
15.02.16,13:56
Tak, ak tie peniaze dovtedy nestrovia :)
misoft
15.02.16,14:11
Aj iní napísali.
Časová postupnosť:
2.11. - vozidlo KZ predané inej osobe (synovi) = zmena vlastníckych práv! Vozidlo už nie je súčasťou BSM. Ale! Za predaj vozidla ako protihodnota bola vyplatená kúpna cena - a táto suma je už súčasťou BSM.
6.11. - podaný návrh na rozvod - tento fakt na tom nič nemení, pokiaľ súd nevydal rozhodnutie o ukončení manželstva, stále máte spoločná majetok BSM, teda i tie peniaze za auto sú spoločné.
11.11. - prepis vozidla - evidenčný charakter - nemá vplyv, či auto patrí, alebo nepatrí do BSM - prepis sa vykonal i na základe KZ (tam je právny podklad prevodu vlastníckych práv).

Resume:
Do majetkového vysporiadania (ale až po právoplatnom ukončení manželstva súdom!) budú patriť len peniaze za auto - auto samotné už nie je v BSM.
P.S. Pokiaľ sa dohodnete o rozdelení BSM pred potvrdením rozvodu (ukončení manželstva) - táto dohoda nemusí byť (a nemala by byť) platná.
draik
15.02.16,15:34
Ibaže by došlo k žalobe zo strany exmanželky, že auto patrí do BSM, keďže k jeho predaju došlo za trvania manželstva a bez jej súhlasu.
misoft
15.02.16,17:06
Tiež možnosť..... ale ak je to ich spoločný syn.... tak u syna by si tiež "zavarila"....
bodliak
15.02.16,18:47
Hm, mozno popletene, mozno som to len inak pochopil. Myslel som, ze sa rozvadza syn.
Mária27
15.02.16,19:23
Ak sa manželka dovolá relatívnej neplatnosti KZ (nejde o bežnú vec), zostane to v BSM.

občiansky zákonník
§ 145
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.
§ 40a
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. ...