MonikaDu
15.02.16,20:36
Dcéra je piatačka a boli by sme radi, keby pokračovala na 8-ročnom gymnáziu. Preferujeme Bilíkovu, ale chceli by sme dať aj druhú prihlášku. Chceli sme dať Ladislava Sáru, ale tam sa vyberá z nemeckého jazyka alebo francúzskeho a dcéra je skôr na angličtinu. Tilgnerova má jazyk anglický, ale zasa o tejto škole nevieme prakticky nič. Máte nejaké skúsenosti s týmito gymnáziami? Hľadám v okruhu Karlovka, Dúbravka. Ďakujem za akúkoľvek info. Ďakujem.
Chobot
15.02.16,20:57
Tilgnerku neviem. Na Sáru chodil syn. Gympel ako gympel. Na výške alebo v živote sa jej nikto nebude pýtať, kde (na akom gymnáziu) študovala. Podstatné je mať maturitu v ruke a potom ísť na VŠ.

Chvályhodné je, že chceš osemročné štúdium. Syn to tiež absolvoval a boli sme radi, že sme ho dali od piatej triedy. V osmičke neviem, ako by som ho prinútil učiť sa na prijímačky. Takto "preplával" až do maturít. Síce sa prd učil, ale zmaturoval na samé jednotky.

Na Sáru sa učí prvý jazyk AJ/Fr a druhý jazyk je voliteľný a to NJ alebo pre tých, čo sa učia FR je to AJ.

Sáru je zameraná na biológiu a chémiu. Majú dobrú chemikárku, syna doučovala na prijímačky na VŠ - úspešne.
MonikaDu
16.02.16,19:07
Ďakujem pekne za odpoveď. Takže majú prvý jazyk aj angličtinu? Lebo vyslovene pri prijímačkách na budúci rok sú uvedené len Fr a Nem a to ešte podľa poradia na prijímačkách, v prípade záujmu o jeden jazyk, budú ostatní zadelení na ten druhý, čo sa mi veľmi nepozdáva. :-/
Chobot
17.02.16,08:56
Syn skončil gympel pred 3 rokmi. Vtedy to bolo tak, prvý jazyk voliteľný: AJ/FrJ. Druhý jazyk dobrovoľný a na výber bolo AJ alebo NJ. Syn mal AJ a druhý jazyk NJ.

Ale mohlo sa to zmeniť. V každom prípade, ak si pozrieš rozvrh hodín ktorejkoľvek triedy:

http://gymlsba.edupage.org/timetable/view.php?class=965333

tak majú všetky jazyky v rozvrhu. Takže angličtinu bude môcť študovať popri druhom jazyku. Alebo naopak, druhý jazyk popri angličtine.
Gizi
04.09.16,19:04
Nie je tu niekto so skúsenosťami -gymnázium Tilgnerova ? Nikto o ňom nič nevie ...
ivka70
04.09.16,19:34
a nie je ta Nj ci Fj druhy jazyk?
Nechce sa mi verit, ze na osemrocnom gymnaziu nemaju dva cudzie jazyky a ze tym ta anglictina nie je.
Pozri si rozvrh 2 tried primy , jedna ma Aj+Fj, druha Aj+Nj. https://gymlsba.edupage.org/timetable/
vicktor
05.09.16,13:25
Vie, resp. vedel.
Moji tam chodili, ale je to uz pomaly 10 rokov. Vtedy to bolo vraj 2. najlepsie gymnazium v BA ohladom uspesnosti prijatia na VS. To sa samozrejme mohlo zmenit a o statistike je tiez dost vtipov.
Aj na dobrej skole sa moze najst slabsi ucitel.
korela
05.09.16,14:32
L. Sáru má aj päťročné štúdium na bilingválnej sekcii v TJ.
https://gymlsba.edupage.org/text9/? Časť z nich VŠ štúdium v Taliansku.
Nesúhlasím s názorom, že je gymnázium ako gymnázium, aj keď sa dnes už riadne zotreli rozdiely medzi bežnými a špičkovými školami. Niektoré ťažia iba dobrej z povesti spred 89.
VŠ je v podstate iba o odbornosti, ale gymnázium je pokračovaním výuky všeobecných vedomostí. Je poriadny rozdiel držať maturitné vysvedčenie z gymnázia a akejkoľvek inej strednej odbornej školy.
Gizi
05.09.16,18:33
dakujem vicktor, pomohlo, nikde som sa nedozvedela ako dlho funguje bilinguárna 5 ročná možnosť štúdia. Len som sa bála, či to nebude niečo novootvorené bez skúseností...
Chobot
05.09.16,19:02
V čom je rozdiel? Kde sa na pohovore pýtajú, odkiaľ má maturitu? Skôr si myslím, že samotná maturita z gympla je menej, ako z nejakej odbornej školy. Nech sa skúsi gymnazista zamestnať v automobilke. Skôr zoberú toho, kto má elektrotechnidkú strednú s maturitou.

Dnes je maturita ako maturita.
korela
05.09.16,20:11
Vyučuje sa v tal. jazyku na L. Sáru, na Tilgnerovej pokiaľ viem tak nie, sekcia sa otvorila hneď po 89, vyučujú tal. lektori. Iba pre úplnosť, ide o tretí stupeň, čiže po ZŠ.