Sarlotka
15.02.16,21:53
Ahojte,

prosím ako riešite platby kartou 31.12.2015?

uctujem platby kartou cez ucet 325
Ak je uhrada 31.12.2015 501,343/325 co so zostatkom na účte? co mi vlastne vznika (som dlzna ako sro banke peniaze, ktoré si ešte banka nestiahla z mojho uctu?)
kam s účtom 325 resp. kam preuctovat. uviest v uct. zavierke?

a co so zavazkom 501,343/321 ktory bol uhradeny 31.12.2015 cez pos terminal? kedy mi zaniká záväzok? až pripísaním finančných prostriedkov dodávateľovi? alebo zanikol záväzok platbou cez pos terminál a opäť mi len vzniká záväzok voči banke , doposial zrealizovanú platbu kartou nezinkasovala z môjho účtu?

Dakujem.
Mishok
16.02.16,06:11
platby (bločkov) debetnou kartou účtujem 5xx,343 / 261
261 - peniaze na ceste

keď to bolo uhradené kartou (a mám bloček o úhrade) tak by som nehovoril o záväzku lebo záväzok je časový nesúlad (posun) medzi dodaním a úhradou.

myslím že aj cenigová to takto odporúčala

ale tiež sa používa 5xx,343/ 379 platba kartou - bloček + doklad o záväzku
Sarlotka
16.02.16,10:04
dakujem za nazor, ja sa s 261 nestotoznujem, nemyslim, si ze je naplnom tohto uctu uctovanie o PK, najviac sa mi pozdava prave ta 325 aj analogicky k 315... a velmi nerozumiem co pises s tym zavazkom resp. ako riesis faktúru napr. metro ktora bola uhradena 31.12. kartou...501,343/321 ...ci ty tieto faktury uctujes 501,343/261? lebo z tvojho pohladu zavazok nevznikol?
karakul
21.02.16,11:18
Sarlotka: "najviac sa mi pozdava prave ta 325 aj analogicky k 315... a velmi nerozumiem co pises s tym zavazkom"

Postupy účtovania - §50 ods. (5) Na účte 325 – Ostatné záväzky sa účtujú ostatné krátkodobé záväzky z obchodných vzťahov, napríklad odberateľmi uplatnené reklamácie, záväzok voči obchodnému partnerovi, ktorý preberá záručné záväzky za predané výkony.

Ak zaplatím 31.12. platobnou kartou v Metre, ešte som neopustil priestory Metra a už tovar v nákupnom košíku som Metru zaplatil - vznikol mi záväzok voči Metru, resp. vznikol mi akýkoľvek záväzok z obchodného styku ?
Podľa môjho názoru rozhodne nie !

Samozrejme, najčastejšie sa takáto platba na bankovom výpise za december neobjaví (hoci čoraz častejšie sa stretávam, že použitie karty 31.12. sa už nachádza na bankovom výpise).

Ale ak si otvoríš 31.12. svoj účet v internet bankingu - v obratoch nefiguruje táto platba, ale ak si klikneš na ČAKUJÚCE PLATBY, ČI AUTORIZOVANÉ TRANSAKCIE (v každej banke sa to volá ináč) - tak tam PLATBA JE PODCHYTENÁ.

Takže, ak voči niekomu mám záväzok, tak jedine voči banke - a ten sa neúčtuje na 32x, ani 37x, .... ani na iný záväzok z obchodného styku. Ja sa riadim týmto.
Consultix
21.02.16,12:31
"Takže, ak voči niekomu mám záväzok, tak jedine voči banke - a ten sa neúčtuje na 32x, ani 37x, .... ani na iný záväzok z obchodného styku." A neuctuje sa to ani na 261 :)
Consultix
21.02.16,12:44
Zavazok praveze vznikol - voci banke. Ludia uctujuci na 261 zabudaju na to, ze uhrada sa nevykonava priamo, ale banke vzninke zavazok voci obchodnikovi a z toho vyplyvajuca pohladavka voci Tebe, o com treba uctovat ako o zavazku voci banke. A urcite sa nejedna o casovy nesulad medzi uctami jednej UJ (na co spominana 261 sluzi).
Ako pise Sarlotka nizsie, najrozumnejsie je riadit sa analogiou uctovania na druhej strane. Ak obchodnik o transakcii je POVINNY uctovat v zmysle postupov ako o pohladavke, tak je asi logicke, ze druha strana bude uctovat o zavazku.
Pozrime sa ale presne na ten stav ku koncu roka: Mam doklad z ERP a POS z 31.12.2015. Doslo k obstaraniu a dodaniu, takze je to danovy naklad za 2015. Ale ani z penazenky, ani z uctu nemam este peniaze "prec", takze to, co mi banka strhne prve januarove dni musim mat spravne vykazane v suvahe. A teraz prichadza na lamanie chleba: Ak o tom uctujem na 261, tak mi to skresluje realne financne prostriedky, preto o tom treba uctovat ako o zavazku, aby sa tato suma objavovala v pasivach a v aktivach boli len zostatky 211 + 221, bez protizapisu 261 na strane D. Lebo 261 v tom case este nic nedalo...
Consultix
21.02.16,12:45
Sarlotka, suhlasim. Trocha dlhsia odpoved aj na Tvoju konkretu otazku v samostatnom prispevku.
karakul
21.02.16,13:28
Postupy účtovania §49 (5) Na účte 315 – Ostatné pohľadávky sa účtujú ostatné pohľadávky z obchodných vzťahov, napríklad reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaja dlhodobého majetku a materiálu. Na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky sa účtuje príjem prostredníctvom elektronickej registračnej pokladnice,30ab) ktorý vzniká úhradou platobnou kartou, a to do času pripísania sumy na bankový účet. Pri pripísaní tejto sumy na bankový účet sa účtuje na ťarchu účtu 221 – Bankové účty so súvzťažným zápisom v prospech účtu 315 – Ostatné pohľadávky.

ešte raz postupy účtovania §50 ods. (5) Na účte 325 – Ostatné záväzky sa účtujú ostatné krátkodobé záväzky z obchodných vzťahov, napríklad odberateľmi uplatnené reklamácie, záväzok voči obchodnému partnerovi, ktorý preberá záručné záväzky za predané výkony.

... ak by mala platiť tebou spomínaná najrozumnejšia analógia, tak prečo zákonodarca to nepremietol aj do postupov účtovania? šetril papierom, časom, alebo len preto, že analógia neplatí v tomto prípade ???
z pohľadu predávajúceho je 315 evidovaná cez ERP v poriadku, rozoberala sa otázka na strane kupujúceho, ktorý ERP ani nemá...

takže ako kupujúci čo porušujem z postupov účtovania, ak nepoužijem účet 325 ???
Consultix
21.02.16,17:13
Karakul, ja mam postupy uctovania tiez nastudovane. Skus si prosim Ta este raz precitat moj komentar, kde nikde nebol ani naznak toho, ze pouzivanie ineho uctu ako 325 by bolo porusovanim postupov. Kedze o tomto pripade (ano, viem o ktorej tranzakcii sa bavime, viem, ze to nie je strana obchodnika, ale kupujuceho) postupy explicitne nehovoria, musime najst riesenie, ktore najviac naplni ucel vedenia uctovnej evidencie a poskytuje najvernejsi obraz. V tomto smere si myslim, ze uctovanie zavazku voci banke, alebo dlhu voci banke je potrebne vykazat na jednoznacne pasivnom ucte, a nie ako "korekciu" uctu 221 cez 261. Preto analogicky obhajujem ucet 325. Ale kuldne to uctuj hoci aj an na 379.
K zakonodarcovi: keby toto bol jediny pripad, kde su predpisy nekonzistentne a maju medzeru (v zmysle nedefinovania nejakeho stavu) tak poviem, ze sa zakonodarca pomylil. Vej aj zakonodarca je len clovek. Teda, aspon sa tak tvari...
Consultix
21.02.16,17:15
takže ako kupujúci čo porušujem z postupov účtovania, ak nepoužijem účet 325 ???
Nepisal som, ze porusujes, ak pouzijes 325, ale ze nie je to realny obraz, ako to vykazujes cez 261. A za tym si stojim, aj ked, citujem "este raz" alebo desatkrat nakopirujes postupy :) Peace :)
Sarlotka
21.02.16,20:28
Ahojte milí pordáčikovia, neviem kde v tejto spleti otázok odpovedať, tak pokračujem v tomto vlákne... veľmi pekne Vám ďakujem za diskusiu... môj názor, ja som sa až tak nerozpisovala, je taký ako píše Consultix, presne preto som sa priklonila k 325.... v postupoch účtovania táto účtovná operácia nie je presne špecifikovaná... mám ešte ďalší názor mimo poraďackej osoby(nie je tu na porade.sk aktívna) k úhrade záväzku k 31.12.2015 platobnou kartou, záväzok zaniká až pripísaním finančných prostriedkov dodávateľovi a z toho dôvodu mi k 31.12.2015 pri platbe kartou záväzok nezanikol... vraj nie je správny názor že som "dlžná" banke....
Sarlotka
21.02.16,20:29
a este k zúčtovanie v banke, ja sa priznám že či už na vstupe ale aj na výstupe som sa nestretla, že by platobná karta bola zúčtovaná hneď v daný deň, či už na strane dodávateľa aj na strane odberateľa na bankovom účte - a nemám na mysli zachytenie operácii v prehladoch internetbankingu ale zúčtovaním - odpísaním finančných prostriedkov z bankového účtu) ,
Ale ste milí som rada takýmto diskusiám :) aj na kávu by som s Vami išla ;) pekný zvyšok večera praje Sarlotka :)
Sarlotka
21.02.16,20:32
dakujem :)