KTS0000
16.02.16,06:38
Prajem dobrý deň a prosím o radu.
-Zamestnanec bol na Inv. dôchodku .V roku v 10/2013 keď dosiahol dôchodk.vek si dal prerátať dôchodok. priznali mu starobný (dostal rozhodnutie). V roku 2014 a v r.2015 pracoval u nás na dohodu ako starobný dôchodca. teda neodvádzala som mu na Inv. poist. Tento rok tiež u nás pracuje na dohodu a doniesol mi doklad, že on je stále poberateľom inv. dôchodku. On totišto dostal 2 rozhodnutia. V prvom rozhodnutí mu priznali starob.dôchodok a v druhom rozhodnutí mu ho odňali, lebo invalidný mu vyšiel vyšší, tak mu ponechali inv.dôchodok. Ale to som sa dozvedela až tento rok, keď mi doniesol potvrdenie o poberaní inv.dôchodku. Tak potom som mu kázala aby mi podonášal všetky doklady, čo dostal zo soc.poisť., aby som vedela, čo vlastne poberá.Tak na tento rok som mu začala robiť odvody aj na inv.poist.,Len čo teraz spravím s r. 2014 a r.2015? Musím tie odvody doplaťiť? Firma aj zamestnanec? Opraviť ako? Len výkazy do soc. poisťovne a potom rozdiel doplatiť? Prečo soc. poisťovňa keď dostávala výkazy zo mzdy neavízovala, že ten človek je inv. dôchodca a neodvádzame na inv. poistenie? Výkazy boli vždy akceptované a v poriadku.
Neviem si rady.
Ďakujem
Jana Motyčková
16.02.16,06:15
No, bude treba podať opravné výkazy, poistné odviesť, zamestnancovi zraziť v aktuálnom mesiaci (t.j. neopravujú sa celé mzdy za minulé roky). Prečo? Lebo SP.
mints
17.02.16,17:31
určite je to tak, keď dosiahol dôchodkový vek, síce SP mu priznala ten vyšší dôchodok, čo je invalidný, odvádza sa teda z dohody na invalidné poistenie?
Jana Motyčková
18.02.16,06:41
Čiže nepoberá starobný dôchodok a teda platí IP.
mints
18.02.16,10:47
ďakujem za objasnenie