ivetal
16.02.16,11:14
Dobrý deň,

máme faktúru od dodávateľa z Talianska, jedna sa o vyúčtovaciu faktúru k prijatej zálohe. Domnievam sa, že dph z tejto faktúry sa neuvádza do KV, je to tak? Uvádza sa až dph pri dodaní tovaru?

V metodickom usmernení z finančnej správy sa uvádza:

Daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH nevzniká:

 ak dodávateľ, platiteľ dane, prijme platbu od osoby z iného členského štátu pred dodaním tovaru z tuzemska do iného členského štátu, ak dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4 zákona o DPH. V danom prípade sa na určenie dňa vzniku daňovej povinnosti, príp. dňa dodania tovaru z tuzemska do iného členského štátu vzťahujú osobitné pravidlá podľa § 19 ods. 8 príp. § 19 ods. 3 písm. e) zákona o DPH.

pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, pri ktorom sa vznik daňovej povinnosti určuje podľa § 20 zákona o DPH, ak nadobúdateľ zaplatí za objednaný tovar zahraničnej osobe pred jeho nadobudnutím,

 ak platiteľ dane prijme platbu pred dodaním tovaru z tuzemska do tretieho štátu a dodanie tohto tovaru je oslobodené od dane podľa § 47 zákona o DPH (vývoz tovaru).
evuš
16.02.16,10:21
Áno, fakúra k prijatej platbe nejde do KV /neprihliada sa na ňu/, až konečná faktúra pri dodávke tovaru....
ivetal
16.02.16,10:27
Ďakujem.
emma01
16.02.16,12:45
Do KV sa uvádzajú práve faktúry k prijatej platbe - tzv. daňové doklady (ak bola vystavená) a údaje z vyúčtovacej faktúry vstupujú do KV len vtedy, ak ich zostatková hodnota nie je nula. Vyplýva to z poučenia ku KV od zavedenia KV.
Tweety
16.02.16,12:47
to je tak len pri tuzemskom dodaní
ivetal
16.02.16,12:56
Takže vyúčtovaciu faktúru k poskytnutej zálohe pre dodávateľa v Taliansku nezahrniem do KV, zahrniem až faktúru súvisiacu s dodávkou tovaru.
emma01
16.02.16,13:01
Výňatok z poučenia k vypĺňaniu KV z r. 2014 a pokiaľ mi niečo neušlo, tak toto poučenie je stále v platnosti.
"UPOZORNENIE k B.1. a B.2.:
Ak príjemca plnenia dostal faktúru vyhotovenú k prijatej platbe a táto platba predstavovala 100 % ceny za dodanie tovaru alebo služby a následne v ďalšom zdaňovacom období dostal faktúru vyhotovenú o dodaní tovaru alebo služby, uvedie príjemca plnenia v príslušnom zdaňovacom období len faktúru k prijatej platbe (prijatú faktúru o dodaní tovaru alebo služby už v kontrolnom výkaze neuvádza). Rovnako sa postupuje aj keď takýto prípad nastane v rámci jedného zdaňovacieho obdobia."
kuravesele
16.02.16,13:01
áno až FA súvisiacu s dodávkou tovaru. emma01 musite najskôr rešpektovať zákon o DPH podľa mňa pretože: Prijatie platby pred dodaním tovaru do iného člesnkého štátu a rovnako poskytnutie platby pred nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného ČS nezakladá vznik daňovej povinnosti.
fortunka
16.02.16,13:03
Tweety a ak ta suma na fa ktora pride s dodanim je napr. uz len 50%? A predtym dajme tomu aj 2 mesiace je faktura na prvych 50% k poskytnutej zalohe? Ako to pojde do KV, ked nova fa je v podstate len polovica.. ci sa vratim o dva mesiace skor a dopisem datum dodania? Ci.. som uplne mimo? :D
kuravesele
16.02.16,13:20
fortunka tak ale však hádam viete či vám 50% tovaru prišlo s tou vyúčtovacou FA alebo nie...? Ak sa to vzťahuj k tovaru tak 50% uvediem do KV DPH s dátum dodania ktorý je uvedený na FA...a následne keď dostanem FA na zvyšných 50% samozrejme ak mi príde aj tovar tak to uvediem s tým ďalším dátumom dodania ktorý uvedú na FA...samozrejme ale točíme o zahraničnej FA nie o tuzemskej.
ivetal
16.02.16,13:28
Pri vypĺňaní súhrnného výkazu som našla toto:
" Ak je dodaná služba, daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je pred dodaním služby prijatá platba, daňová povinnosť vzniká podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH v deň prijatia platby." Dá sa to chápať tak, že aj zahraničný platiteľ ak dostane vyúčtovaciu faktúru ju následne samozdaní, keďže dodávateľ ju uvedie do súhrnného výkazu, nie?