Dr.coldrex
16.02.16,14:36
Mám živnosť a chcem zriadiť chránené pracovné miesto pre manželku, Miesto podnikania mám u rodičov kde mám aj trvalý pobyt. Manželka má trvalý pobyt v bývalom byte. Bývame v prenajatom byte môže byť CHPM zriadené tam aj keď ten byt nevlastníme?? Musí byť zriadené v mieste podnikania? Treba na zriadenie CHPM nejaké povolenie od majiteľa bytu??
veronikasad
16.02.16,14:01
Prevádzkáreň, schválená Hygienou, môže byť aj v prenajatom byte. Potrebuješ však nájomnú zmluvu a pravdepodobne aj preklasifikovanie bytových priestorov na podnikanie, min. pre účely platenia dane z nehnutelnosti, s čím neviem či bude prenajímatel súhlasiť.

O výkon akej práce manželky pôjde ?
Anik
16.02.16,16:28
Na chránené pracovisko ak naň majú prispievať na nájomné-resp. prevádzkové náklady nemôžu byť zriadené doma.
Nemusí byť zriadené v mieste podnikania. Miesto podnikania môže byť trvalá adresa
a chránené pracovisko je inde- prevádzka, ktorá je zapísaná aj na živnostenskom.
Dr.coldrex
16.02.16,20:29
sme upratovacia firma a ona by mala byť niečo ako asistentka. Vybavovať telefonáty, dohadovať termíny, prípadne kontrolovať kvalitu práce. Tak isto uvažujem či mám to miesto vytvoriť ja alebo si založí živnosť manželka a pôjde to cez ňu.Tiež neviem či môže mať status chráneného pracovného miesta aj keby chodila kontrolovať zamestnancov čiže miesto výkonu pracovnej činnosti by nebolo len na konkrétnej adrese. Či nieto kontroluje kedy sa na danom pracovisku nachádza alebo nie.
Dr.coldrex
16.02.16,21:03
Ďakujem. Manželka má priznaného osobného asistenta. Chceli by sme využiť aj pracovného asistenta len nevieme na čo sa vlastne dá oficiálne využiť
sosak
17.02.16,10:23
Dr.coldrex (http://www.porada.sk/member.php?u=60650) (Včera 23:03) Ďakujem. Manželka má priznaného osobného asistenta. Chceli by sme využiť aj pracovného asistenta len nevieme na čo sa vlastne dá oficiálne využiť
---------------------------------------------------

Osobná asistencia je pomoc fyzickej osobe s ŤZP pri stanovených

činnostiach, ktorú vykonáva osobný asistent .

Účelom osobnej asistencie je :

aktivizácia,
podpora sociálneho začlenenia osoby s ŤZP,
podpora jej nezávislosti a možnosti rozhodovať sa a ovplyvňovať plnenie rodinných rolí,
vykonávanie pracovných, vzdelávacích a voľnočasových aktivít.

Rozsah osobnej asistencie sa určuje podľa stanoveného zoznamu činností , ktoré si nemôže osoba s ŤZP vykonávať sama, a počtu hodín, ktoré sú potrebné na ich vykonanie.

Počet hodín osobnej asistencie sa určuje na obdobie kalendárneho roka a je najviac 7 300 hodín ročne
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/tazke-zdravotne-postihnutie/penazne-prispevky/pp-osobnu-asistenciu/

Zoznam činností na účely určenia rozsahu potrebnej osobnej asistencie: https://www.employment.gov.sk/files/legislativa/dokumenty-zoznamy-pod/zoznam-cinnosti.pdf

Pracovník posudkového oddelenia Úpsvar-u na základe lekárskych nálezov podľa zoznamu a osobnom pohovore určí rozsah osobnej asistencie a počet hodín.
veronikasad
17.02.16,10:47
a pracovný asistent pri nej bude čo robiť ? Kontrolovať manželku ?
Prepáč, zdá sa mi to zneužívanie systému ...
Dr.coldrex
17.02.16,15:17
Tak poďme zrušiť pracovného asistenta lebo každý kto ho využíva vlastne zneužíva systém. Už som písal že manželka má priznaného osobného asistenta a to nie len tak z plezíru ale preto lebo ho reálne potrebuje. Je invalidná na 70% čo jej priznali hneď na prvej prehliadke a k tomu aj ZŤP Myslel som že by sa dal pracovný asistent využiť ako napr. šofér pri doprave do práce alebo na miesto kontroly kvality práce ak by to bolo možné. Prípadne na zakladanie šanónov, pomôcť výjsť do schodov ak by pracovisko bolo na poschodí. Nechceme zneužívať systém ale poctivo pracovať a využiť všetky možnosti ktoré nám to uľahčia. Vieš vyžiť z blbého platu 500€ a invalidného dôchodku z 5 deťmi keď len za nájom platíš 450€ nie je žiadna sranda tak sa snažíme ako sa dá