nmoncsi7
16.02.16,15:01
Dobrý deň,

Chcela by som opýtať že čo bi ste radili v nasledujúcom prípade, alebo či náhodou nemal niekto podobnú situáciu?

Študentom z vysokej školi bola uzavretá DOBŠ od 01.09.2015 do31.01.2016.
Študent v oktobri dovršil 26 rokov, ale my sme to nezbadali len teraz ked sme chceli podať mesačný výkaz za január do sociálnej poisťovne, lebo tam systém napísal varovanie:

Typ zamestnanca DoBPŠ PP, DoBPŠ PPV, DoBPŠ bez DP PP nemôže byť uvedený ak je obdobie MV po kalendárnom roku, v ktorom zamestnanec dovŕšil 26 rokov veku.

Študent v januári nezarábal nič, takže výplatu mal 0 Eur, ale dohodu ešte mal do konca januára.

Mali by sme to spätne odhlásiť z DOBŠ k 31.12.2015 a prihlásiť napr. na pracovný pomer od 01.01.2016 do 31.01.2016 a urobiť k zmluve dodatok, alebo ohľadom na to že v januári nepracoval, nedostal ani plat tak mohli by sme nechať tak (čiže poslať 0 Eurový výkaz za zamestnanca na Dobš)?

Dakujem za rady.

Zákonník práce- Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227 (1)*Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.
mzdarka renca
16.02.16,19:09
osobne by som ukončila DoBPŠ k 31.12.2015 a už nič iné neriešila, čo sa týka nového pracovnoprávneho vzťahu vzhľadom na to, že v mesiaci január nedosiahol odmenu z DoBPŠ.
Urobte mu dohodu o skončení dohody o BPŠ k 31.12.2015.

Tým pádom vo výkaze nebude vôbec uvedený.
nmoncsi7
17.02.16,09:33
dakujem za radu, ale vtedy by sme mali odhlásiť z soc.poistovňi k 31.12.2015, a možno že mýlim ale ja tak viem že aj za oneskorené odhlásenie môžeme dostať pukutu...
JAJA11
17.02.16,09:37
ale zákon nepustí, ak by ste ho odhlásili až teraz, tak môžete rovnako dostať pokutu za neskoré odhlásenie. Podľa mňa spraviť odhlášku tak ako radí mzdarka Renča :-)
mzdarka renca
17.02.16,11:10
môžete, ale nemusíte dostať pokutu a iná lepšia cesta nie je. Horšie by bolo odhlásiť ako DoBPŠ, prihlásiť ako DoPČ a následne odhlásiť a už máš 3 neskoré prihl.+odhl.
Ak si ho už ako DoBPŠ odhlásila k 31.1.2016, tak treba s pracovníkom registra písomnou mailovou komunikáciou zrušiť odhlásenie k 31.1.2016. Následne, keď odhlášku zrušia na registri, tak odhlásiš k 31.12.2015.
Pracovníci na registri sa dosť často menia, tak treba zavolať na register SP a vypýtať si mailovú adresu pracovníka. Nezabudni pri komunikácií uvádzať názov a hlavne IČZ zam-ľa.