egito
16.02.16,17:39
Dobrý deň

chcel by som poprosiť o radu ako postupovať pri "podnikani" vo vchode panelaku alebo bytovky. dam len obycajny príklad : do vchodov panelakov by som chcel dať opadkovy kôš na plechovky ktory by ludia vchodu využívali.Hadzali by tam plechovky ktore by som raz za mesiac prisiel vyprazdnit.

Chcel by som sa informovať aké su povinnosti Je vlastne potreba založiť živnosť na takú vec? Je potreba nejake uradne povolenie? .Stačí len odsúhlasenie majtela panelaku,bytovky alebo aj odsúhlasenie ľudí čo tam žiju? Prenájom za priestor platiť majtelovy alebo stačí sa dohodnúť s ľudmi čo v nom ziju resp. s domovníkom ?

Dakujem za všetky rady :)
buchač
16.02.16,17:30
Začnem prozaicky...NIE som podnikateľ.
Pokračujem ako vlastník bytu v paneláku, kde máme SVB.

Samotné "podnikanie" a živnosť je pre mňa nepodstatné.
Ale všetko sa dá, len treba vedieť a chcieť. Ty môžeš vedieť (dopátraš sa k informáciam) no je otázne, či ľudia budú chcieť.

Ty sa dopracuješ ku tým dohodám, dodáš všetko potrebné...tie zberné nádoby na plechovky, zabezpečíš ich...ba dokonca aj niečo do fondu pre majiteľov bytov odvedieš. Takže hajde podnikať.

No veľký problém vidím v umiestnení zbernej nádoby vo vchode, nie všade sa dá umiestniť tak, aby nazavadzala. Lebo záleží aj od veľkosti a Ty mieniš raz/mesiac vyberať obsah.
Veľký problém vidím v ľuďoch samotných. Proste nezabrániš ľudskej zlobe a na miesto plechoviek tam nájdeš všetko možné, len nie plechovky.
Veľký problém vidím v počte zberných nádob. Aby sa Ti oplatil zber plechoviek, tak tých by muselo byť teda dosť veľa.
Lebo váha jednej plechovky o obsahu 0,33 l váži cca 25 gramov. Teda na 2,5 kg je ich potrebných 100 ks.
Výkup za kg plechoviek je to cca 0,40€ a teda zarobíš 1€ (jedno euro).

Pripočítaj prenájom miest v jednotlivých vchodoch, čas, auto (a fest veľké), PHM...rodné číslo svokričky a máš výsledok.
felix1
16.02.16,17:39
Prezraď akú budú mať motiváciu vlastníci strpieť zberné nádoby vo vchode ? Viem si predstaviť aj horší nápad (zber chleba ), ale ani tento odpad nepovažujem za vhodné zhromažďovať v spoločných priestoroch.
egito
16.02.16,18:04
Dakujem za odpoveď ;-) ale este raz pripominam že uvedeny napad bol len PRIKLAD. Uviedol som ho aby som sa dostal odpovedi k druhej casti mojho prispevku teda info o tom ako,kde sa informovať či to je realne a aké su moje povinnosti pri realizovani toho :)
egito
16.02.16,18:04
Dakujem za odpoveď ;-) ale este raz pripominam že uvedeny napad bol len PRIKLAD. Uviedol som ho aby som sa dostal odpovedi k druhej casti mojho prispevku teda info o tom ako,kde sa informovať či to je realne a aké su moje povinnosti pri realizovani toho
duves
16.02.16,18:10
Akonahle budeš chcieť realizovať biznis v spoločnych priestoroch a to aj za odplatu, najde sa hojný počet závistlivcov, čo ti to budú vedieť znepríjemniť.
buchač
16.02.16,18:12
Taký postup :

Je potrebné v tomto prípade osloviť správcu SVB, aby to malo nejakú právnu úpravu.

Vlastníci schvália alebo nie...tým percentuálnym pomerom.

Prenájom ide na účet dotyčného vchodu.

Domovník už skoro ako funkcia neexistuje. Ide o zástupcu vlastníkov bytov a ten nemá právomoc na schválenie niečoho takého.
------------------------

Reálne ?
Nesranduj...;)
felix1
16.02.16,18:25
To je viac ako kruté zhodnotenie reality :) Donútiť vlastníkov aby stlačili PET fľaše je skoro nemožné, takže minimalizovať rozmer plechovky sa od nich nedá očakávať
felix1
16.02.16,19:05
A nemusí to byť ani závistlivec, stačí aby mal iný zmysel pre poriadok v dome , alebo estetické cítenie.
buchač
16.02.16,19:51
felix

To minimalizovanie - stláčanie plechoviek ani nespomínam...to je jasné.

Ešte mi tak zišlo na um...
Ono tiež veľa závisí predsa aj od spotreby obsahu plechoviek.
Predsa sa nedá očakávať, že obyvatelia teraz zvýšia spotrebu pitia nápojov z plechoviek...či ? ;)
sito
16.02.16,19:58
Tak to je úžasný príklad! Ľudia v tom dome vyhadzujú odpad, ich sa musíš opýtať. Myslím, že aj teba vyhodia. Snáď nie na Luniku chceš ...