prstienok
17.02.16,07:41
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť ohľadom tohto:
- dedko, ktorý je nezamestnaný a je evidovaný na úrade práce, doma opatruje vnuka (2-ročného), dá sa zariadiť, aby sa nemusel chodiť hlásiť, keď opatruje?
Žiadny príspevok nepoberá....
Mila123
17.02.16,06:44
a čo rodičia?
prstienok
17.02.16,06:50
rodičia sú obidvaja pracujúci
ivka70
17.02.16,06:57
Dalo by sa to urobit tak, ze by zrusili rodicovsky prispevok a stary otec by oficialne prebral starostlivost a poberali by prispevok na starostlivost o dieta.
Ale neoplati sa im to, lebo ten je pri starostlivosti o dieta starym rodicom len 41,1 eur mesacne, zatial co RP je 202,30 eur.
To sa kvoli tym par dnom, kedy musi stary otec na UP, neoplati.
Tie dni/hodiny sa daju pokryt aj inak.
jslancik
17.02.16,07:01
ja čo mám skúsenosti, tak na úrad práce sa chodí tak raz za mesiac či dva mesiace. Myslím, že je to fajn dôvod vyjsť si s vnukom na prechádzku a staviť sa na UP. Aj keby tam chodil raz za týždeň, tak je to v pohode. Predpokladám, že na prechádzky chodievajú denne...
Jana Motyčková
17.02.16,07:12
Môže si na ZP prihlásiť starostlivosť o dieťa do 6 rokov. V takom prípade za neho bude platiť ZP štát a môže sa z ÚP odhlásiť. Ide aj o niečo iné, prečo potrebuje byť na ÚP?
Dopĺňam priamo do príspevku, aby som niekoho nezaviedla - aj iná osoba ako rodič môže byt poistencom štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov, musí ale ísť o riadnu celodennú starostlivosť o dieťa (výchova, výživa, lekár,...). Dieťa nemusí byť v pestúnskej ani v náhradnej starostlivosti.
veronikasad
17.02.16,07:37
platí aj v prípade, ak neide o rodiča dieťaťa ? (píše o dedkovi)
Jana Motyčková
17.02.16,08:03
Áno, platí. Overené. (kým to niekto nezatrhne). Ale aby som nezavádzala - malo by ísť o osobnú celodennú starostlivosť o dieťa, čiže nie len, že sa stará o dieťa, kým je otec v práci a potom ho odovzdá. Riešila som prípad, keď babka (žila u syna) a starala sa o jeho dieťa (matka zomrela).
prstienok
17.02.16,08:18
a nemusí byť osvojené, ani v náhradnej starostlivosti?
Jana Motyčková
17.02.16,14:12
Nemusí, len aby to bola celodenná starostlivosť, nie len kým sú rodičia v práci. T.j. napr. ak majú rovnakú adresu, mohlo by to byť v poriadku, alebo ak dieťa býva u dedka - pozor na daňový bonus. Ale ak majú iné adresy, rodičia vozia/nosia dieťa k dedkovi a potom si ho berú späť, tak to zrejme nebude považované za celodennú starostlivosť. Celodenná starostlivosť sa preukazuje čestným vyhlásením.
prstienok
22.02.16,09:30
bola som sa teda informovať u nás vo VšZP a tam ma hneď odbili s tým, že sa to nedá, že dieťa musí byť v pestúnskej, náhradnej starostlivosti, zverené súdom.... tak teraz neviem, niekde to schvália, niekde nie? či ako to už u nás funguje?