Volfo
02.11.04,13:08
Ahojte chcel by som sa informovat ohladom zalozenia zivnosti. Momentalne som este zamestnany ale ma to prestalo bavit a preto odchadzam a chcem pracovat na zivnost. Chcem sa poradit ci sa mi este oplati tento rok zakladat zivnost alebo mam zacat az 1.1.2005 a to z dovodu odvodov a tak dalej. Zatial vdaka za dobru radu.
ricij
02.11.04,12:27
Ak nebudeš mať obrat nad 78000 Sk v tomto roku, tak je to s odvodmi jedno - do 30.6.2006 platiť nebudeš (až na ZP). Ak budeš mať vysoké náklady na začatie živnosti(teda predpokladáš vysokú stratu), počkal by som na začiatok roka, lebo strata sa umoruje blbo (aj keď od rovnej dane lepšie), t.j. je lepšie mať budúci rok vysoké náklady oproti vysokým výnosom, ako mať teraz vysoké náklady, výnosy nízke a o rok vysoké výnosy - umoríš len pätinu predošlých nákladov...
emily
02.11.04,12:56
ricij, ako mať vysoké náklady, to by som vedela, ale ako prísť k vysokým výnosom? Poraď za lentilku.
Prepáč Volfo, že Ti kazím tému.
ricij
02.11.04,12:57
Predávať lentilky?
emily
02.11.04,13:01
Na Slovensku je nízka pôrodnosť, detí je málo. To by asi nebola úspešná cesta. Jedine, že by ich povinne kupovali všetci poradcovia
SlavkaS
02.11.04,13:21
na www.financnik.sk
maš prepočty aj k živnosti možno Ti pomôžu
v rozhodovaní.
Ale keď je možnosť rozhodnúť sa tak ja by som začala 1/2005
Tatiana
02.11.04,21:41
Slávka, aj keď stránka www.finančnik.sk nepatrila mne, veľmi pekne Ti za ňu ďakujem. Vôbec som o tejto webovej stránke nepočula. A je naozaj perfektná. Dozvieš sa tam všetko možné, stačí správne kliknúť. Diki.
Heni
06.11.04,09:19
Ak nebudeš mať obrat nad 78000 Sk v tomto roku, tak je to s odvodmi jedno - do 30.6.2006 platiť nebudeš (až na ZP). Ak budeš mať vysoké náklady na začatie živnosti(teda predpokladáš vysokú stratu), počkal by som na začiatok roka, lebo strata sa umoruje blbo (aj keď od rovnej dane lepšie), t.j. je lepšie mať budúci rok vysoké náklady oproti vysokým výnosom, ako mať teraz vysoké náklady, výnosy nízke a o rok vysoké výnosy - umoríš len pätinu predošlých nákladov...
prečo len pätinu nákladov? po novom sa umoruje do výšky výnosov, už nemusíš rovnomerne 1/5-nou, takže stratu môžeš odpísať aj za dva roky, nie?
ricij
08.11.04,07:37
prečo len pätinu nákladov? po novom sa umoruje do výšky výnosov, už nemusíš rovnomerne 1/5-nou, takže stratu môžeš odpísať aj za dva roky, nie?
Ups, pozrel som sa na to, máš pravdu. Ďakujem. Čítal som to v nejakej "múdrej" knižke, teraz keď pozerám priamo do zákona, máš pravdu. Je možné už odpočítať ľubovoľný počet daňových strát v ľubovoľnej výške, jediná podmienka je do piatich rokov.
Heni
08.11.04,08:13
s tým ľubovoľný počtom strát som si nie celkom istá, to podľa toho, či si mal medzi dvoma stratami kladný základ dane alebo nie...
ale nemusíš umorovať rovnomerne, tými pätinami (to sa mi celkom páči, dúfam, že sa nechystá novela):)