monspa
17.02.16,09:29
PU, jedná sa o porušenie ZOD, zamestnanci nepoužívali ochranné prostriedky-postroje pri práci vo výškach.
kn-alka
17.02.16,08:29
JU, PÚ ............... doplň otázku
Tweety
17.02.16,08:33
Pokuty nie sú daňovo uznané náklady. Zaúčtuješ ju na 545/379.
monspa
17.02.16,08:46
Zmluvné pokuty - nie na účet 544? Firma, pre ktorú pracujeme nám poslala faktúru s vyčíslenou pokutou. Nemám ju účtovať 544/321?
juzek691
17.02.16,10:13
To máš fuk. Doteraz boli zmluv.pokuty daň. uznané, teraz už nie.
frzanony
17.02.16,13:01
Najsamprv je potrebné dokonale vyšetriť všetky okolnosti za ktorých došlo k PÚ pri práci vo výškach, ktoré bezpečnostné predpisy boli porušené, kým atď. Nie v každom prípade a okolností, za takto vzniknutý úraz zodpovedá zamestnávateľ. Šetrenia závažného PÚ sa musí zúčastniť autorizovaný bezpečnostný technik. Od jeho šikovnosti a odbornosti záleží, ako vie, ale mnoho krát i nevie firmu vysekať. A až potom je potrebné sa začať zaoberať "ako zaúčtovať pokutu". To je môj názor.
willma
17.02.16,13:33
staviaš sa k tomu ako bezpečák a tento postup je správny, akurát zadávateľka pod skratkou PU myslela podvojné účtovníctvo a nie pracovný úraz - ten sa nestal. Investor pokutoval dodávateľa za nepoužitie OOPP :)
frzanony
17.02.16,14:06
Áno, som bezpečák. Ak spojím výrazy OOPP, ich nepoužívanie práce vo výške a pokutu, do súvislostí, či chcem, alebo nie, stále mi vychádza porušenie BOZP a je úplne jedno či postih dáva inšpektorát práce alebo investor, alebo niekto iný. Filozofia je stejnaká, či ide o pracovný úraz, závažný pracovný úraz, inú kontrolu, dohľad alebo nazvime to akokoľvek inak.
willma
17.02.16,15:49
viem, len zadávateľka sa pýtala kam zaúčtovať pokutu - a nechcem poddžubávať, ale ak boli zamestnanci preukázateľne oboznámení s používaním OOPP a mali ich aj preukázateľne nafasované - byť majiteľ frmy, ktorá vďaka ich lajdáckosti dostala pokutu - zosobním ju. A opakujem, k pracovnému úrazu neprišlo
karakul
17.02.16,16:28
willma dobre to chápeš a píšeš,... okrem toho straaaašne veľa firiem nemá takých erudovaných bezpečákov ako je frzanony...
willma
17.02.16,16:43
čítam jeho komenty a odpovede a nezostáva mi iné len s ním vždy súhlasiť , sama by som to nepovedala lepšie a to sa v tej oblasti tiež už nejaký ten pátek pohybujem :)
frzanony
17.02.16,17:42
Beriem takéto poddžubovanie. Keď som prečítal dotaz pre mňa zaúčtovanie pokuty bola úplne sekundárna záležitosť a ani v päte som nemal, že za opísaného stavu PU môže znamenať podvojné účtovníctvo. Predsa len s. Lenin mal v niečom pravdu. Čo sa týka zosobňovania pokuty s tým je možné len súhlasiť ak je to opodstatnené. Za názory ďakujem. Ja prijmem i kritické názory.
karakul
17.02.16,17:46
vieš si v prvom rade na stránke účtovníkov (aspoň to voľakedy platilo na 100%) - takže tie tvoje postrehy aj keď sú namieste a správne, sú v tomto prípade až na druhom mieste...
willma
17.02.16,18:34
v žiadnom prípade to neber ako kritiku, Videl si veľké písmena BOZP :)
frzanony
17.02.16,23:39
Viem, že BOZP neexistuje, ale na tejto stránke zatiaľ čo som čítal dotazy takmer na 100% boli ohľadom BOZP. Preto som si ja bol takmer istý, že sa jedná o BOZP. Zatiaľ som sa ja nestretol s označením PU,alebo PÚ aby vyjadrovalo podvojné účtovníctvo. A či PU je na prvom, či na druhom mieste vôbec nie je dôležité. Keby som bol vedel, že ide o podvojné účtovníctvo určite na dotaz nereagujem. Tak pardon. Pre willma. Vôbec to neberiem ako kritiku. Nie, ani veľké písmená BOZP som nikde nevidel. Ale ani predchádzajúce dotazy čo boli dávané neboli označené BOZP. Ale nič sa nestalo. Všetko zlé je na niečo dobré. Aspoň čosi som sa o sebe dozvedel. A keď mám byť úprimný potešilo ma to. Ďakujem.
monspa
18.02.16,07:13
Ďakujem všetkým za komentáre. Nikdy nie je na škodu, keď sa téma preklopí iným smerom, zase sa človek dozvie niečo nové.:))) Keď už sme pri téme zosobnenie, musím zamestnancom túto pokutu zosobniť? Podotýkam, že pracujú na stavbe, kde je "bezpečákov" niekedy viac ako montérov, takže vedeli, ako sa majú správať a týždeň predtým mali školenie BOZP.
Teraz sa vrátim k daňovému hľadisku. Pokuta sa nemôže zarátať do daňových výdavkov, čiže ak by sme ju zamestnancom nezosobnili, môže nám to prípadná daňová kontrola vytknúť? Oni totiž majú minimálnu mzdu, a viete ako je to dnes, ak by nám odišli, prídu namiesto nich možno ešte nezodpovednejší.