Deni
08.06.06,15:20
Viem, že na túto tému už asi nemáte chuť odpovedať, ale postačí mi, ak mi odpoviete jedným sovkom áno alebo nie.

Prečítala som už všetko a vychádza mi z toho toto:

Pre odpisy je vstupnou cenou obstarávacia cena vozidla /čo v splátkovom kalendári tvorí istinu mesačných splátok-čiže tie sa účtujú ako VNZD/ + poplatok za prevod vlastníckych práv/tento poplatok je vlastne kúpna cena vozidla?/
Túto VC budem odpisovať každoročne na konci roka, podľa počtu mesiacov v danom roku, ktorých sa leasing týka.

Spracovateľský poplatok - VOZD /réžia/ - zaúčtujem jednorázovo, kedy bol zaplatený

Havarijné poistenie - VOZD-mesačne, podľa splátok
Úrok-VOZD - mesačne, podľa splátok
DPH-uplatňujem odpočet, tak ako sú splátky

Akontácia-DPH-jednorázový odpočet

Veľmi pekne prosím, opravte ma ak sa v niečom mýlim.
petovsan
08.06.06,13:39
Áno, účtuješ to správne.
Tweety
08.06.06,13:40
Viem, že na túto tému už asi nemáte chuť odpovedať, ale postačí mi, ak mi odpoviete jedným sovkom áno alebo nie.

Prečítala som už všetko a vychádza mi z toho toto:

Pre odpisy je vstupnou cenou obstarávacia cena vozidla /čo v splátkovom kalendári tvorí istinu mesačných splátok-čiže tie sa účtujú ako VNZD/ + poplatok za prevod vlastníckych práv/tento poplatok je vlastne kúpna cena vozidla?/
Túto VC budem odpisovať každoročne na konci roka, podľa počtu mesiacov v danom roku, ktorých sa leasing týka.

Spracovateľský poplatok - VOZD /réžia/ - zaúčtujem jednorázovo, kedy bol zaplatený


Havarijné poistenie - VOZD-mesačne, podľa splátok
Úrok-VOZD - mesačne, podľa splátok
DPH-uplatňujem odpočet, tak ako sú splátky

Akontácia-DPH-jednorázový odpočet



Veľmi pekne prosím, opravte ma ak sa v niečom mýlim.
Účto máš správne :cool: .:cool:
Opravím: Až na poplatok za prevod vlastníckych práv, ktorý je tiež jednorázovým nákladom pri obstaraní lízingu.
Opravím už opravené: tento poplatok( súčasť kúpnej ceny) sa odpíše postupne.
Jana Acsová
08.06.06,14:13
Účto máš správne :cool: .:cool: Nestotožňujem sa plne s týmto tvrdením. Kde vidím možné nesprávnosti?
Tu:


Pre odpisy je vstupnou cenou obstarávacia cena vozidla /čo v splátkovom kalendári tvorí istinu mesačných splátok-čiže tie sa účtujú ako VNZD/ + poplatok za prevod vlastníckych práv/tento poplatok je vlastne kúpna cena vozidla?/
A tu:


Spracovateľský poplatok - VOZD /réžia/ - zaúčtujem jednorázovo, kedy bol zaplatený.
Deni
08.06.06,15:14
Nestotožňujem sa plne s týmto tvrdením. Kde vidím možné nesprávnosti?
Tu:
A tu:

A môžem Vás teda poprosiť o vysvetlenie? Ako to má byť správne?
Už sa s tým trápim druhý deň a stále v tom nemám jasno. Z jedneho článku som to pochopila tak, ako som to napísala. Opravte ma prosím.:)
Deni
08.06.06,15:38
Prosííííííííím pomôžte! Nechcem ísť dnes spať zasa o štvrtej ráno.
evina
08.06.06,15:39
Účto máš správne :cool: .:cool:
Opravím: Až na poplatok za prevod vlastníckych práv, ktorý je tiež jednorázovým nákladom pri obstaraní lízingu.
Myslím, že toto autorka príspevku č. 4 nemala toto na mysli.

1.Odpoveď nám dáva § 28 ods. 8:



8/ Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia

To znamená: spracovateľský poplatok je súčasťou obstarávacej ceny , neúčtuješ ho jednorázovo.

2. Poplatok za prevod vlastníckych práv, teda kúpna cena vozidla po skončení leassingu sa odpíše po skončení leassingovej zmluvy po zaradení auta do majetku.... KC je súčasťou istiny v zmysle nižšie uvedených príspevkov

Na leassing v JÚ priložila Marína super tabuľku postupuj podľa nej:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9121&highlight=tabu%B5ku
Nájdeš tam všetko až po zaúčtovanie :)
Deni
08.06.06,15:51
2. Poplatok za prevod vlastníckych práv, teda kúpna cena vozidla po skončení leassingu sa odpíše po skončení leassingovej zmluvy po zaradení auta do majetku....
:)

Takže to auto si zaradím do majetku firmy až po ukončení leasingu? Tak to bolo vlastne aj predtým, len ma pomýlili nejaké články, kde som sa dočítala, že auto treba zaradiť hneď do majetku firmy. A vlastne keď ho budem odpisovať, mala by som ho asi zaradiť, nie. Ešte som niečo čítala, že si treba viesť nejaké záväzky pri leasingu. Ako, kde?:confused: Už som z toho celá zamotaná.
evina
08.06.06,15:55
Takže to auto si zaradím do majetku firmy až po ukončení leasingu? Tak to bolo vlastne aj predtým, len ma pomýlili nejaké články, kde som sa dočítala, že auto treba zaradiť hneď do majetku firmy. A vlastne keď ho budem odpisovať, mala by som ho asi zaradiť, nie. Ešte som niečo čítala, že si treba viesť nejaké záväzky pri leasingu. Ako, kde?:confused: Už som z toho celá zamotaná.

Prepáč trochu som ťa nechtiac zmotala. Auto zaradíš na začiatku leassingu. Ja som chcela zdôrazniť /a nie práve presne:)/, že prevodom vlastníckych práv je auto Vaše až po ukončení leassingu a vtedy odpíšeš tú hodnotu. Tie záväzky ako vedieš nájdeš v tej pripojenej tabuľke od maríny. tam aj uvidíš tú kúpnu cenu akokeby 37. splátku-
Deni
08.06.06,16:45
Prepáč trochu som ťa nechtiac zmotala. Auto zaradíš na začiatku leassingu. Ja som chcela zdôrazniť /a nie práve presne:)/, že prevodom vlastníckych práv je auto Vaše až po ukončení leassingu a vtedy odpíšeš tú hodnotu. Tie záväzky ako vedieš nájdeš v tej pripojenej tabuľke od maríny. tam aj uvidíš tú kúpnu cenu akokeby 37. splátku-

Už sa začínam z toho pomaly rozmotávať, už mám skoro hotovú tú tabuľku, len ešte chcem vedieť, či mám znížiť obstarávaciu cenu auta o tú sumu poplatku za prevod vlastníckeho práva /kúpnu cenu/ - 1500,-Sk, lebo keď tú sumu dám do riadku tej 37. splátky, vzniká mi potom rozdiel práve tých 1500 Sk. A neviem prečo, ale túto sumu máme v leasingovej zmluve uvedenú bez dph. A ďakujem, že sa so mnou trápiš.
andrej_rv
08.06.06,16:53
...len ešte chcem vedieť, či mám znížiť obstarávaciu cenu auta o tú sumu poplatku za prevod vlastníckeho práva /kúpnu cenu/ - 1500,-Sk,..
Kúpna cena je súčasťou obstarávacej ceny auta.
Deni
08.06.06,17:02
Tak potom žiadna 27.splátka nebude, ale leasing bude ukončený zaplatením poslednej 36.-tej splátky? A tie záväzky sa mi premietnu aj niekde inde v účtovníctve ako len v tej tabulke? Načo vlastne slúžia? Ešte som neúčtovala žiady leasing, tak som z toho trochu dosť mimo.;)
evina
08.06.06,17:47
Kúpna cena je súčasťou obstarávacej ceny auta.
Andrej máš pravdu, ďakujem. Deni rieši síce JÚ, ale tam je vlastne pre túto problematiku v platnosti v Postupoch pre JÚ to isté v paragrafe 10a :)

b) dohodnutými platbami jednotlivé platby uhrádzané nájomcom prenajímateľovi počas dohodnutej doby finančného prenájmu majetku; súčasťou dohodnutých platieb je aj kúpna cena , za ktorú na konci dohodnutej doby finančného prenájmu majetku prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu,
c) istinou u nájomcu celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné náklady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa; nerealizovanými finančnými nákladmi (nájomným) sú budúce finančné náklady, ktoré sú u prenajímateľa nerealizovanými budúcimi výnosmi; nerealizovanými finančnými výnosmi sú budúce finančné výnosy vypočítané prenajímateľom, napríklad metódou efektívnej úrokovej miery a metódou prírastkovej výpožičkovej úrokovej miery.
andrej_rv
08.06.06,17:48
Tak potom žiadna 27.splátka nebude, ale leasing bude ukončený zaplatením poslednej 36.-tej splátky? A tie záväzky sa mi premietnu aj niekde inde v účtovníctve ako len v tej tabulke? Načo vlastne slúžia? Ešte som neúčtovala žiady leasing, tak som z toho trochu dosť mimo.;) U zmlúv rôznych firiem sú určité rozdiely, ale v podstate by mala byť súčasťou splátok aj tá posledná - t.j. kúpna cena. Táto splátka musí byť súčasťou celkovej obstarávacej ceny, t.j. musí byť zahrnutá v celkovej sume v okienku 2E Maríninej tabuľky, (možno ty máš tú OC v tabuľke nižšiu práve o tú poslednú splátku). Tabuľka je len podklad resp. pomôcka pre účtovanie záväzkov, splátok a odpisov v účtovníctve. Samotný postup účtovania si pozri v § 10a Postupov JÚ alebo § 30a Postupov PÚ (neviem, aké účtovníctvo vedieš), niečo o konkrétnom účtovaní bude iste i na Porade...
Deni
08.06.06,19:01
Moc ďakujem za pomoc. Už tomu začínam trochu rozumieť. Možno sa mi to do zajtra v hlave uleží.
Jana Acsová
09.06.06,06:42
Pri leasingových zmluvách je potrebné vždy vychádzať z dohodnutých podmienok a z toho, že istina u prenajímateľa je totožná s istinou u nájomcu a teda aj východiskom pre účtovné a daňové odpisovanie leasovaného majetku. U nájomcu sú pre stanovenie vstupnej ceny pre odpisovanie rozhodujúce aj vedľajšie náklady obstarania. Niektoré leasingové spoločnosti zasielajú podklady rozhodujúce pre účtovanie a odpisovanie až dodatočne. Splátkový kalendár slúži niekedy len pre účely DPH nemusí obsahovať ostatné potrebné údaje. Čo spoločnosť, to iný postup.
Deni
10.06.06,09:45
:):):)Moc sa vám chcem všetkým poďakovať za pomoc aj za tabuľku. Veľmi ste mi pomohli, lebo miestami mi bolo pri tom aj do plaču. Konečne tomu rozumiem a tabuľka sedí na chlp presne. Ešte že existujú dobrí poraďáci, ktorí ťa nenechajú v štichu.:):):)
Deni
19.06.06,14:37
Síce nerada, ale zasa sa vraciam k tejto téme. Len potrebujem ešte poradiť, ako je to s tými záväzkami pri leasingu. Idú mi tieto záväzky aj do výkazu o majetku a záväzkoch? Napr. Náklady /celkové/ na vozidlo predstavujú 800.000,- za november a december sa vyplatilo 220.000,-
To znamená, že 580.000,- sa mi premietne v záväzkoch vo výkaze o majetklu a záväzkoch? Mala som odklad na podanie DP, preto sa pýtam až teraz.
Paula
19.06.06,14:41
Síce nerada, ale zasa sa vraciam k tejto téme. Len potrebujem ešte poradiť, ako je to s tými záväzkami pri leasingu. Idú mi tieto záväzky aj do výkazu o majetku a záväzkoch? Napr. Náklady /celkové/ na vozidlo predstavujú 800.000,- za november a december sa vyplatilo 220.000,-
To znamená, že 580.000,- sa mi premietne v záväzkoch vo výkaze o majetklu a záväzkoch? Mala som odklad na podanie DP, preto sa pýtam až teraz.
Áno, zostatok záväzku voči líz. spoločnosti uvádzaš vo výkaze k DP.
Deni
19.06.06,16:02
Ešte mi nie je jasné, či vychádzam zo vstupnej ceny vozidla mínus odpisy podľa odpisového plánu a rozdiel je záväzkom, alebo tak ako som to uviedla vyššie, čiže všetky náklady na vozidlo/fin.leasing, nájomné, hav.poistenie, dph/ to všetko je pre mňa záväzkom? Mám vychádzať z tabuľky od Matíny, z tabuľky Záväzky?
Deni
19.06.06,16:18
Opravujem sa, nie od Matíny ale Maríny.
A vstupuje pre mňa niečo aj do majetku pri leasingu? Skúste mi to niekto vysvetliť. Neviem čo treba uviesť do majetku a čo do záväzkov. Veľmi mi pomôžete. Prosím.
Paula
19.06.06,16:20
Ešte mi nie je jasné, či vychádzam zo vstupnej ceny vozidla mínus odpisy podľa odpisového plánu a rozdiel je záväzkom, alebo tak ako som to uviedla vyššie, čiže všetky náklady na vozidlo/fin.leasing, nájomné, hav.poistenie, dph/ to všetko je pre mňa záväzkom? Mám vychádzať z tabuľky od Matíny, z tabuľky Záväzky?
Záväzok = záväzok voči líz.spoločnosti = suma, ktorú si dlžná líz. spoločnosti.
Majetok = vstupná cena mínus odpisy = zostatková cena
Deni
19.06.06,17:16
Teda do záväzkov patrí aj DPH?
Neviem či pri tých výkazoch nerobím chybu. Do záväzkov som vždy uvádzala nezaplatené dodávateľské faktúry aj s DPH a to isté zasa do pohľadávok, tiež neuhradené faktúry aj s DPH. Robím to dobre?
Paula
19.06.06,18:41
Celá suma , ktorú si ešte dlžná líz. spoločnosti, je tvojim záväzkom voči nej.
Deni
19.06.06,19:41
Ďakujem za trpezlivosť s mojimi banálnymi otázkami.