andrea33
17.02.16,13:41
Som zamestnanec a zaroven uradny prekladatel. Mám povinnosť registrovať sa ako samostatne zárobkovo činná osoba na sociálnej a zdravotnej poisťovni, ak ako uradny prekladateľ vykonávam činnosť len ako FO, nie podľa zákona o živnostenskom podnikaní (nemám IČO, iba DIČ a príjmy iba zo súdnych prekladov plus ako zamestnanec) a platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne? Môže mi sociálna poisťovňa a zdravotná poisťovňa dorubiť platenie odvodov a žiadať o doplatenie uvedených odvodov? Za rok 2015 mám čiastkový základ dane ako prekladateľ cca 4200 Eur.
veronikasad
17.02.16,13:02
odkedy máš DIČ ? Doplň výšku príjmov = tržby, nie základ dane z tejto činnosti.
andrea33
17.02.16,13:07
Trzby su 4200 eur, DIC mam od roku 2000 (ako SZCO) a v marci 2014 zrusenie SZCO a od marca 2014 ten isty DIC ako fyzicka osoba.
veronikasad
17.02.16,13:11
čiastkový základ dane a tržby nie je to isté ... Pre posúdenie povinnej registrácie v SP sa berú do úvahy tržby, nie zisk.
JAJA11
17.02.16,13:12
ak boli príjmy 4.200 EUR, nevzniká vam povinnosť sa zaregistrovať v SP, ale do ZP ste povinný z prijmov odviesť 14 %.... máte možnosť uplatniť si náklady vo výške 40 % ......
veronikasad
17.02.16,13:18
Robila ti v predch. rokoch prísl. zdr.poisťovňa ročné zúčtovanie zdr.poistenia ? Ak ano, mal si tam uvedený neupravený preddavok ?
Jana Motyčková
17.02.16,14:05
Máte povinnosť registrovať sa v ZP ako szčo, preddavky závisia tento rok od toho, čo máte v rzzp za rok 2014. Ak sa neregistrujete ako szčo, môžete teoreticky dostať pokutu zo ZP (z praxe som sa v týchto prípadoch s pokutou nestretla), v každom prípade doplatíte poistné v rzzp.
V SP ešte v minulom roku a teraz do konca júna povinnosť registrácie je závislá od toho, aký príjem zo szčo (nie základ dane) ste mali v r.2014. Živnostníci sa už na SP neregistrujú, už to za nich robí SP sama. Ale keď ste zrušili živnosť pokračujete v "slobodnom povolaní", podľa výšky príjmu v r. 2014 ste možno mali povinnosť zaregistrovať sa od 1.7.2015 (dať čestné prehlásenie). Možno aj predtým, neviem aký bol príjem v r.2013.
andrea33
17.02.16,20:41
Ano, ZP mi robila rocne zuctovanie, ale mala som iba nedoplatok do 100 eur a ziadny preddavok.
andrea33
17.02.16,20:47
Zo ZP mi iba prislo rocne zuctovanie a zaplatila som nedoplatok, ziadne preddavky mi nevyrubili.

A poslala som otazku do SP:
Som zamestnanec a zaroven uradny prekladatel. Mám povinnosť registrovať sa v Sociálnej poistovni, ak ako uradny prekladateľ vykonávam činnosť len ako FO, nie podľa zákona o živnostenskom podnikaní (nemám IČO, iba DIČ a príjmy iba zo súdnych prekladov plus ako zamestnanec) a platiť odvody do Sociálnej poisťovne? Zamestnavatel uz za mna socialne odovody plati v zmysle jeho povinnosti. Môže mi Sociálna poisťovňa dorubiť platenie odvodov a žiadať o doplatenie uvedených odvodov? Za rok 2015 mám hruby prijem ako prekladateľ cca 4200 Eur.

A dostala som takuto odpoved:
Dobrý deň, pani Hoffmanová.

Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniká od 1. júla kalendárneho roka v závislosti od príjmov dosiahnutých z činnosti SZČO v predchádzajúcom kalendárnom roku. Zárobková činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia je činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti iba podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov. Hranica hrubého príjmu za rok 2015 je vo výške 5148 EUR.

Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ ste za rok 2015 nepresiahli hranicu hrubého príjmu 5148 EUR, povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby Vám nevznikne od 1. júla 2016. Žiadne oznamovacie povinnosti voči Sociálnej poisťovni v tejto súvislosti nemáte. Vznik povinného poistenia sa Vám bude nasledovne posudzovať až k 1. júlu 2017, na základe dosiahnutých hrubých príjmov z činnosti SZČO za rok 2016.

Takze teraz neviem.....
Katy a R
17.02.16,21:12
ako myslíš, že teraz nevieš?
Kedy vzniká povinnosť platiť poistné do SP - je presne definované v zákone (hranica príjmu) - veď to máš pekne vysvetlené aj od Janky, aj na stránke SP to majú zavesené. .
Tiež na stránke svojej ZP nájdeš - platíš poistné zo všetkých príjmov - ak si ako szčo neplatila preddavky (nemusela si) - doplatíš to po RZZP.
Inak poisťovne už posielajú SMSky s upozornením ;)
Jana Motyčková
18.02.16,06:44
Je zvláštne, ak ste mali nedoplatok 100 € nevyčíslené preddavky - ak ten nedopaltok bol zo szčo. Pozrite si radšej to rzzp ešte raz.
andrea33
18.02.16,09:11
Dakujem za odpovede :-)))
veronikasad
18.02.16,09:14
Neuviedla si aký príjem=tržby si mala za rok 2014.
Katy a R
18.02.16,09:16
zvykne to byť napísané na druhej strane - mohlo sa stať, že nepozrela ??
andrea33
12.03.16,17:25
Prijem v roku 2014 som mala 1700 eur.