mami2709
17.02.16,14:37
Dobrý deň, zamestnávateľ mi nevyplatil odstupné z titulu nedostatku finančných prostriedkov. Na spoločnosť bol vyhlásený konkurz. Odstupné bolo vyplatené z garančného fondu. Zamestnávateľ podľa potvrdenia o vyplatenych prijmoch a preddavkoch na dan však odstupné zdanil a zrazil aj príspevky na odvody a poistenie a garančný fond vyplatil len čistú čiastku odstupného. V súčasnosti som však obdržala opravené potvrdenie, kde už v celkových príjmoch nie je zahrnuté odstupné. Predpokladám, že je to z titulu, že peňažná náhrada z garančného fondu je oslobodená od dane z príjmov podľa zákona o daniach z príjmov. No to nemení nič na fakte, že odstupné bolo prvotne zdanené. Akým spôsobom mám prosím postupovať, aby mi bol vrátený zrazený preddavok na daň? Aké potvrdenie použiť ku daň.priznaniu, resp. na základe čoho žiadať vrátenie preddavku na daň? Ďakujem.
veronikasad
17.02.16,13:47
vyplatil ti odstupné do 31.1.2016 zamestnávatel ?
veronikasad
17.02.16,13:51
ako súvisí tvoja odpoveď s danou témou ?
mami2709
17.02.16,13:54
Odstupné mi bolo vyplatené z garanč.fondu cez Soc.poisťovňu ešte v roku 2015.
veronikasad
17.02.16,14:03
Pozri § 103, odst. 1 Zákona o sociálnom poistení

§ 103
Výška dávky garančného poistenia

(1) Dávka garančného poistenia podľa § 102 písm. a) až h) sa poskytne v sume príslušného nároku zníženého o poistné na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, ktoré je povinný platiť zamestnanec, a preddavok na daň alebo daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, vypočítaných podľa podmienok platných v kalendárnom mesiaci, za ktorý zamestnancovi vznikol uvedený nárok.
mami2709
17.02.16,15:06
Tak potom tomu nerozumiem. Peňažná náhrada z garančného fondu je oslobodená od dane z príjmov podľa zákona o daniach z príjmov. Čo teda platí? Zákon o dani z príjmov alebo zákon o soc.poistení?