lukasko99
17.02.16,15:45
Dobry den,

po niekolko odpracovanych rokoch ma firma prihlasila na urcite skolenia s tym ze za mna uhradza skolenia + poplatky, v novembri som dal vypoved. V priebehu decembra moj zamestnavatel oznamil skoliacej institucii ze uz dalej nebude za mna platit skolenia a poplatky. Avsak az potom co k 1.12 bol nauctovany rocny poplatok pre dalsi rok. tym ze ma vcasne neodhlasil bol nauctovany poplatok na dalsi rok. ktory skoliaca instutucia ziada zaplatit odo mna. I ked vsetky skolenia a moju registraciu objednal zamestnanvatel, ktory vsak tento poplatok odmietol uhradit skoliacej institucii. Ja som v tejto veci ziadmu zodpovednost nepodpisal. Faktura je vystavena na mojho zamestnavatela. Avsak system funguje tak ze ked sa poplatok par mesiacov neuhradi, registracia bude zablokovana, ale zavozok ostane evidovany voci mne. Teda ak budem v buducnosti pokracovat v tomto vzdelavani, budem musiet uhradit aj zavazok z minulosti, ktory sposobil moj zamestnavatel.

Preto prosim o radu s akymi zakonmi, "pravnymi vyhrazkami" sa mozem obratit na mojho byvaleho zamestnavatela a ziadat uhradu tohto poplatku, kedze v buducnosti sa bez jeho uhrady nezaobidem.

Pripadne na ake instutcie sa mozem obratit, ktore sukompetentne mi pomoct a nariadit mojmu zamestnavatelovi uhradit tento poplatok. resp. s kam ho mozem udat ak nebude ochotny tento poplatok uhradit.

Vopred dakujem.
Chobot
17.02.16,15:06
Bez toho, aby sme videli príslušnú dokumentáciu, t.j. prihlášku či registračný formulár, prípadne nejakú dohodu medzi tebou a zamestnávateľom a prípadne prevádzkový poriadok tej vzdelávacej inštitúcie, ti asi nebudeme vedieť presne poradiť.

Neverím, že by zamestnávateľ len tak na základe dohody "per huba" platil nejaký poplatok za vzdelávanie. Tiež je podstatné, či ťa skutočne prihlasovala firma, alebo si sa prihlásil na vzdelávanie ty s tým, že firma len uhradí poplatok. Podstatné teda je, kto bol objednávateľom vzdelávania.

Ak zamestnávateľ, tak je to jeho problém a inštitúcia nech si vymáha poplatok od firmy. Ty nemáš ako do toho zasiahnuť, nemôžeš donútiť firmu uhradiť poplatok. Nie si totiž účastníkom zmluvného vzťahu. Vymáhať môže len tá inštitúcia. Neexistuje inštitúcia, ktorá by mohla nariadiť firme uhradiť poplatok za štúdium (jedine exekútor, ktorý by konal na základe rozhodnutia súdu z podnetu tej inštitúcie). A udať ho už nemôžeš vôbec, pretože sa nedopustil žiadneho trestného činu.

A nedá sa dohodnúť s tou inštitúciou, že by si pokračoval už teraz v školení a poplatok by si si zaplatil sám? Veď uvádzaš, že chceš vo vzdelávaní pokračovať. Alebo prerušiť vzdelávanie na jeden rok?
hanelie
17.02.16,15:49
prečo by mal zľ tento poplatok zaplatiť, veď už u ňho nepracuješ, mal by to byť tvoj záujem uhradiť ho ak chceš pokračovať vo vzdelávaní - btw nedá mi - toľká drzosť ešte ho aj niekde udať -
lukasko99
17.02.16,16:34
Dakujem za podnety.

zamestnavatel ponukol toto vzdelavanie vybranym zamestnancom bez totho aby bola podpisana nejaka viazanosti, hmotna zodpovednost zo strany zamestnancov,

na vzdelavanie ma prihlasoval zamestnavatel, aj platil kurzy + poplatky, objednavtelom bol moj zamestnavatel, tymto som argumentoval ked dana instutucia pozadovala tento poplatok odo mna, ide o to ze tieto skolenia su pomerne drahou zalazitstou a ludia na to chodia len ak im to plati zamestnavatel, pokracovat vo svlatnom zaujme = niekolko mesacnych platov rocne, preto teda sam pokracovat neplanujem, pokial mi to nebude v buducnosti pripadny novy zamestnavatel hradit,

pokial to moj byvaly zamestnavatel neuhradi, v buducnosti to budem musiet zaplatit ja

@hanielie
zaplatit mi to mal preto ze si to objednal moj zamestnavatel aby som bol skoleny ako jeho zamestnanec, a nasledne za tri mesiace nezaplatil poplatok, a to ze v tom case som ja odisiel z firmy, by s tym nemalo mat nic spolocne, pokial by tvoj zamestnavatel objednal nejake sluzby a tebe by z toho vznikol zavazok, neviem ci by ti to bolo drze pozadovat aby si to aj zaplatil, ked si to objednal,
hanelie
17.02.16,16:46
záväzok nemôže inštitúcia previesť na teba - veď s tebou nemá uzatvorenú zmluvu - nedodržanie podmienok si musí vyriešiť so zamestnávateľom - tebe však neprináleží ho niekde udávať aspoň nie po morálnej stránke
hanelie
17.02.16,16:49
chyba, že ste neuzatvorili zmluvu - ty a zľ - pozri § 155 zákonníka práce
lukasko99
17.02.16,18:20
Instutucia to ma nastavene tak ze pokial sa poplatok nezaplati, po urcitom case sa konto "zmrazi" a pri opatovnom "oziveni" bude potrebne uhradit aj predchadzajuce dlzoby ktore vznikli este u mojho byvaleho zamestnavatela, nakolko pravdepodobne vo vzdelavani rok-dva pokracovat nebudem, kvoli financnej narocnosti, nemam v zaujme platit poplatky, jedna sa o sumy cez sto eur, kedze som si to neobjednal ani za to nic nedostanem, mne sa zda normalne aby som pozadoval aby moj byvaly zamestnanvatel uhradil svoje zavazky aby v buducnosti som za ne nebol zodpovedny ja.