pozlatka
17.02.16,16:06
jedná sa o odbory v školstve
misoft
17.02.16,16:20
Môj názor - nie. Nie je v odboroch, nemá povinnosť im platiť. Na druhej strane sa ho však odbory nie sú povinné zastať, ak sa vyskytne nejaký pracovnoprávny problém.... Bude v tom sám....
sosak
17.02.16,16:31
Odborová organizácia môže vyberať dobrovoľný príspevok na pracovisku. Ale pracovník, pretože ide o dobrovoľný príspevok, nemusí prispieť.
buchač
17.02.16,16:49
Taká poznámka.

Platiť - neplatiť...

Mne je síce jedno.
ALE tak to potom aj vyzerá...viď štrajk učiteľov a ich plač, že nemajú love.

Síce na druhej strane ?
Odbory na Slovensku o dvoch veciach :

1. Odbory idú po ruke vláde
2. Odbory - ich predákov zaujímajú hlavne ich platy.
sito
17.02.16,17:09
Nemá!
mzdarka renca
17.02.16,18:03
Opravím ťa, nejde o dobrovoľný príspevok, ale o členský príspevok. Čiže len členovia OO ho platia, nečlenovia nie. Spravidla je vo výške 1% čistej mzdy.

Možno členovia určitým spôsobom cítia krivdu, nakoľko odborová organizácia zastupuje všetkých zam-cov, či už členov odborov, tak aj nečlenov OO. Jednajú a doslova sa neraz handrkujú o lepšie podmienky nad rámec zákonov pre zamestnancov. Samozrejme, že na svoju činnosť potrebujú fin. prostriedky.

Čím viac členov, tým je OO silnejšia. Osobná skúsenosť z minulosti ;)
mzdarka renca
17.02.16,18:06
buchač, šak nepíše o papalášoch, ale o OO v škole a tvoria ju zamestnanci, ktorí nie sú za to platení ;)
buchač
17.02.16,18:08
Veľmo mocno si ma nepochopila...až brutálne silno.
mzdarka renca
17.02.16,18:12
ale pochopila, len som reagovala na druhú časť tvojho príspevku :) ....... s tou prvou 100% súhlas. nechcú byť členmi, ale výhody to áno :) ........ ako som aj ja písala v mojom príspevku, čím viac členov, tým väčšia sila ;)
sito
17.02.16,21:29
renča, však by som Ti užitočné dal. Ale, ak áno, už by si mala dva body. tým pádom by tvoja najlepšia odpoveď bola blokovaná pre neprihlásených, to by ani nevadilo. Ale aj pre hosťov.

Správne píšeš, do odborov môže vstúpiť len dobrovoľne, keď už, tak členský poplatok podľa uznesenia orgánov, platí. Nečlen nemusí platiť taký poplatok. Dojednané podmienky však platia aj pre nečlenov, príživníkov. Dnes to už nie je trestný čin.
profesional
18.02.16,10:03
Nič ako dobrovoľný príspevok neexistuje. Buď ide o príspevok a ten vyplýva z nejakého vzťahu. Ak je to dobrovoľné, tak ide o dar. Dar vyberať môžte. Ale nevolajte to dobrovoľný príspevok, nech nezavádzate tých, od ktorých tie peniaze chcete.
mzdarka renca
18.02.16,11:16
bohužiaľ, to nie je trestný čin ;)
sito
18.02.16,15:22
Napísal som to tak do krvi. Dalo sa aj inak, využívajú, zneužívajú. Ale kedysi bol, to PRIŽIVNÍCTVO, život bez práce. Myslím, si si spomínam, že § 203 Trestného zákona to bol, ešte pred rokom 1989.
mzdarka renca
18.02.16,15:32
nesúhlasím s tebou, prispieva pracovník-člen odborov. Keďže je člen odborov, tak vtedy musí. ako aj nižšie napísal profesional, v žiadnom prípade tu nie je namieste výraz "dobrovoľný príspevok" Dosť nešťastnú formuláciu si uviedol a tak trochu zaviedol pýtajúceho sa ;)
sito
18.02.16,15:53
renča, on myslí do klobúka ... nie tým, čo by mal mať pod klobúkom ...
sosak
18.02.16,16:07
Tak to sa na mňa nehnevaj, ale pýtala sa pracovníčka, ktorá nie je členom odborovej organizácie. Nie je nikde a ničím zakázané, aby odbory na pracovisku nemohli vyberať dobrovoľný príspevok, ak chcete dar aj od nečlenov odborov. Však buď prispeje, alebo neprispeje, to je všetko.
Člen odborov predsa vie, že je povinný platiť členské príspevky.
mzdarka renca
18.02.16,16:52
noo, nehnevám sa :D , prečo by som sa mala. ona sa pýtala, či má právo vyberať "dobrovoľný príspevok", odpoveď je NIE. Dar, to je už iná káva ....som za to, aby sa veci nazývali pravými menami. to je celé.
sito
18.02.16,16:52
Tak načo sa pýta, keď nemusí! Tak to sa teda nehnevám na teba, myslieť si môžeš. Mýliť sa, tiež ...