Ivulkap
17.02.16,18:57
Poradíte prosím? Chcem sa spýtať, ak osoba pracuje na tpp celý rok, vo firme jej robia rocne zuctovanie, ale okrem tohto prijmu mala prijem i z vyplat.podielu z Urbárskeho lesa. Tento prijem neuviedla v papieroch na roc.zuctovanie. Co ma robit? Do akej sumy sa uz musi zohladnit prijem z Urbaru?Moze si podat 2.dan.priznanie ale len s prijmom z urbaru? Ci ma ist za uctovn.a dopisat do papierov aj tento prijem. Dakujem za radu.
Anik
17.02.16,18:48
Je veľmi ťažko Ti poradiť na základe toho čo si napísal.
Neviem v akej výške je príjem , je však veľmi ľahko možné, že ak ten príjem za rok 2015 bol vyšší ako 500 eur-(oslobodených 500€) môže sa jednať o príjem podľa § 8 odst.1 písm. a), alebo o príjem podľa §6/odst. 1 písm. a) - tam nie je oslobodený príjem 500 €
ak sa tam nájdeš tak si bol povinný podať DP - to je len jedno - buď ročné zúčt. u zamestnávateľa ak nemáš žiaden iný príjem, ako príjem zo závislej činnosti, alebo DP typ B kde zahrnieš všetky zdaniteľné príjmy v priebehu celého roka.
pridám Ti usmernenie z finančnej správy a na základe prečítaného by si sa mohol vedieť zadeliť o aký príjem sa jedná
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/dp/2014/2014_10_29_Pozemkove_spolocenstva.pdf

§9
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
Ivulkap
17.02.16,19:45
Prijem z§ 8 odst.1 písm. a) bol 100€ a k tomu z § 5 zav.cinn. 9809€. Takze je treba tych 100€ zahrnut do DP?Ci sa posudzuje samostatne prijem z par.8 a teda je to menej ako 500€ tak to nemusi zdanit.Dakujem.
Anik
17.02.16,19:55
Doplnilla som Ti do príspevku ak je to menej ako 500 oslobodených € tak stačí urobiť v práci RZD a nič viac riešiť nemusíš.
Ivulkap
17.02.16,20:03
Dakujem velmi pekne