MUŠKA
18.02.16,07:40
Prosím ako mám záučtovať dobropis na bonus za predaj T za rok 2015 vo výške 4.000 €. Prikladám vyjadrenie z FS SR z ich portálu, ktoré hovorí presne o mojom prípade. Ďakujem

Bonus z dosiahnutého ročného obratu

FAQ

Otázka č. 1 - Vystavenie dobropisu v nasledujúcom zdaňovacom období

Spoločnosť Alfa s.r.o. obdržala vo februári 2016 od dodávateľa dobropis - bonus za predaj za rok 2015 vo výške 5 000 eur. Jedná sa o bonus dosiahnutého ročného obratu za rok 2015. Bonus bol poskytnutý na základe prílohy k rámcovej kúpnej zmluve, v ktorej je dohodnuté, že bonus bude poskytnutý spätne po skončení kalendárneho roka ta, že dodávateľ vystaví dobropis.

V ktorom zdaňovacom období má spoločnosť Alfa s.r.o. ponížiť daňové náklady z dôvodu poskytnutej zľavy? V roku 2015, ktorého sa zľava týka alebo v roku 2016, kedy bol dobropis vystavený?

Odpoveď

Vplyv zľavy poskytnutej dodávateľom na základ dane odberateľa nadväzuje na vznik povinnosti o jej účtovaní v súlade s účtovnými predpismi. Pokiaľ odberateľ túto skutočnosť zistil do dňa zostavenia účtovnej závierky za rok 2015, mal túto skutočnosť zachytiť v účtovníctve v období, ku ktorému sa dobropisovaná finančná čiastka vzťahuje. V tomto prípade do účtovného obdobia roka 2015 ako upravujúci závierkový účtovný prípad v súlade s § 2a ods. 1 písm. b) postupov účtovania. V nadväznosti na ustanovenie § 17 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého sa pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty vychádza z výsledku hospodárenia zisteného v účtovníctve, ovplyvní poskytnutá zľava základ dane z príjmov roka 2015 v súlade s účtovníctvom.
Kája.
18.02.16,07:19
V roku 2015 treba vytvoriť rezervu na bonus, rezerva bude ale nedaňová.
JAJA11
18.02.16,07:43
v tomto prípade ide o zníženie nákladov, nie je to rezerva, pretože suma je presne určená, riešila som to cez 326.....
JAJA11
18.02.16,07:46
ja som vytvorila ID v roku 2015, kde som znížila náklady o dobropisovanú sumu. Urobila som to cez 326.
Dobropis mi vstupuje do DPH a KV v januári.
Kája.
18.02.16,08:25
Ja som myslela, že máš opačný prípad, že vystavuješ dobropis.
MUŠKA
18.02.16,17:30
Našla som na FS SR ešte tento postup: V prípade, ak účtovná jednotka príjme dobropis k uhradenej faktúre, bude tento dobropis predstavovať pohľadávku na účte 315 – Ostatné pohľadávky voči dodávateľovi, ktorý tento dobropis vystavil. Analogicky ako v účtovnej jednotke vystavujúcej dobropis, je potrebné aby účtovná jednotka prijímajúca dobropisy k už uhradeným záväzkom tieto zaúčtovala na účet 315 – Ostatné pohľadávky, alebo aby na konci účtovného obdobia aspoň preúčtovala neuhradené prijaté dobropisy z účtu 321 – Dodávatelia na účet 315 – Ostatné pohľadávky. Používate ho niekto v praxi?
JAJA11
18.02.16,19:30
V tomto prípade na konci roka nie je mínusový záväzok, pretože dobropis prišiel až v roku 2016, čiže účet 315 netreba používať .... je to len kvôli tomu aby na 321 nebola vlastne pohľadávka voči dodávateľovi na konci roka .......
ja 315, 325 používam v prípade chybných platieb (2 x zaplatená pohľadávka alebo záväzok)
MUŠKA
18.02.16,19:44
Ďakujem :)