harmonika
18.02.16,09:38
Nedávno som tu riešila problém či treba súdny poplatok z Nemecka samozdanovať alebo nie (http://www.porada.sk/t275483-ako-zauctovat-sudne-poplatky-od-nemeckeho-sudu-samozdanit-alebo-nie.html)



Nakoľko súd bude prebiehať v Nemeckom jazyku, požiadali sme súd o pridelenie tlmočníka. Zo súdu nám prišiel list "oznámenie" aby sme zaplatili za tlmočníka na súde. Je to treba samozdaniť alebo nie? Alebo je to tiež súdny poplatok ktorý nie je predmetom DPH?

posúvam
misoft
18.02.16,09:27
Trochu divná požiadavka od DE súdu. Pokiaľ jedna strana sporu neovláda jazyk, je jej súdom pridelený tlmočník (na SK to tak funguje).
harmonika
18.02.16,09:37
no my sme si za to museli zaplatiť, a vyúčtovaciu FA dostaneme po ukončení súdu. Asi "pravdepodobne" bude všetko na jednej FA aj súdne poplatky + tlmočník.
misoft
18.02.16,09:43
Preto sa mi to vidí divné - asi iné pravidlá a zákony. Pretože na SK má každý právo na tlmočníka, ak neovláda štátny jazyk. A možno sa aj mýlim - možno poplatok za prideleného tlmočníka bude ako položka v súdnych poplatkoch - a pokiaľ sa mi marí - tie (ak súd neurčí inak) platí strana, ktorá spor prehrala.....