84martina
18.02.16,08:41
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Dňa 27.11.2015 kúpil môj brat v motoservise používanú štvorkolku podľa občianskeho zákonníka § 588, je písané, že je to používané, riadne udržiavané, koľko má najazdené, že je v dobrom stave a vady: že je iba poškodený predný stierač. Brat si bol tohoto vedomí tak sa troška odviezol a zmluvu podpísal. Po pár dňoch mu došla baterka,menili sa oleje. Niečo platil predávajúci niečo brat. No dňa 8.12.2015 zrazu štvorkolka prestala ísť a od tohto dňa je v servise, s ktorého sa aj kupovala. objednali sa tam nejaké súčiastky a pýtajú od brata peniaze. Máme podozrenie, že ide o skryté vady, o ktorých nás nik neinformoval a preto by sme chceli od zmluvy odstúpiť. prosím o radu ako ďalej pokračovať.
Zmluva bola podpísaná predávajúcim v zastúpení servisu a mojim bratom.
sosak
18.02.16,07:57
Je normálne, že používaná štvorkolka javí známky opotrebenia niektorých komponentov a nie je to skrytá vada, pretože predávajúci o nej nemusel vedieť.
To je vždy riziko pri kúpe ojazdených motor. vozidiel.
sosak
18.02.16,08:01
Len pre info, koľko má najazdené?
duves
18.02.16,08:17
tak, to je vždy riziko
84martina
18.02.16,09:46
2407km
profesional
18.02.16,09:55
Pokiaľ by šlo o vadu o ktorej predávajúci vedel, alebo s ohľadom na okolnosti musel a mal vedieť a túto zamlčal, bolo by možné vyhlásiť zmluvu za neplatnú. Toto neplatí, ak by šlo o vadu obvyklú, vyplývajúcu z obvyklého opotrebenia veci, pri ktorej je možné prezumovať, že kupujúci vedomý si veku veci s ohľadom na obvyklé opotrebenie musí s existenciou takejto vady počítať.
84martina
18.02.16,10:15
Zda sa mi ze je tam chyba z motorom a servis objednal zle suciastky tak musi sa cakat na opravu a od brata chcu aby to zaplatil on sa na nej cca 5x odviezol a hned sa pokazila ved ju mal necele 2tyzdne a tri mesiace je uz v servise
profesional
18.02.16,19:31
To že servis objednal zlé súčiasgky, nemôže byť kladené predávajúcemu za vinu. To koľko krát sa brat odviezol je právne nepodstatné. Ak kúpil nejakú starú herku s množstvom najazdených kilometrov, mal vedieť, že to bude treba draho servisovať. Idea mnohých naivkov, že za pár stovák kúpia jazdené auto v stave ako by bolo nové, už dostihla viacerých naivkov, čo si myslia, že peniaze rastú na strome.
84martina
19.02.16,05:06
Kupil ju za 9500€ a mala najazdenych 2400km. Predavana bola cez servis v ktorom je a ked ju brali na predaj tak ju tiez mohli pozriet si myslim a ked uz dam tolko penazi aj za pouzivany tovar tak by mal daco vydrzat a nie ze po necelych dvoch tyzdnov sa zadre motor.Mozno preto ju aj predaval,aby sa jej zbavil ked bola v zlom technickom stave.
sosak
19.02.16,05:40
Na zadretie motora stačí, keď motor pretočí niekoľko krát do maximálne vysokých otáčok a z frajeriny sa zadrie motor. Tu sa podpisuje neskúsenosť majiteľa, poznám prípad takto zadretého motora.
misoft
19.02.16,06:45
Z popísaného som nadobudol dojem, že tvojho brata riadne od*bali!
A) Kupoval "ojazdenú" udržiavanú štvorkolku len s jednou vadou (tú uviedli). Jazdené motorové prostriedky málokedy sú v takom perfektnom stave (a navyše štvorkolka, na ktorej sa väčšinou "blázni"), skryté vady istotne zamlčali.
B) Ďalší fakt o tom, že bezchybná nebola je i to, že "po pár dňoch odišla baterka a menili sa oleje" - nebola na nej vykonávaná údržba - už i to bolo zamlčané, že sa neudržiavala predpísaným spôsobom.
C) Po mesiaci štvorkolka sa stala nefunčknou. Potrebný servisný zásah. Ďalší fakt, ktorý nasvedčuje o zamlčaní skrytých chýb.
D) Predaj cez motoservis - fakt, ktorý "bije" do očí - a navyše podľa Občianského zákonníka! Firma (teda servis) mala oprávnenie predávať ako predajca vozidlá?
E) Keďže stojí v servise, objednali súčiastky (samozrejme nesprávne, ktoré sa použijú inde), ktoré musí zaplatiť. Za čo? Za chybu servisu má platiť? Platiť za súčiastky, ktoré ešte ani nemá "namontované"? Toto už navodzuje podozrenie z podvodu.
F) Brat urobil chybu - mal so sebou vziať niekoho, kto sa aspoň trochu vyzná v štvorkolkách. Ono nestačí len naštartovať, prejsť na nej 100m - a vraj skúška.

Napísať odstúpenie od zmluvy.
Dôvody: úmyselné zamlčanie skrytých chýb, nemožnosť uviesť predmet kúpy do použiteľného stavu.
Poslať im to doporučene!
Odniešt všetky papiere od štvorkolky (urobiť pre seba kópie ako prípadný dôkaz) do servisu (sťa predávajúcemu). Týmto sa bude považovať štvorkola aokoby odovzdaná späť pôvodnému "majiteľovi".
Ak budú robiť "ofuky" - riešiť súdnou cestou. Brat nemá ani peniaze, ani funkčnú štvorkolku - bývalý majiteľ sa takto nezákonne obohacuje.
Na motoservis skúsiť poslať kontrolu.. veď len to "objednanie" nesprávnych súčiastok poukazuje, že s tým motoservisom nebude všetko kóšer....
84martina
19.02.16,07:26
Dakujem velmi pekne,konecne niekto kto mi napisal k veci co treba urobit, nik mi to tu doteraz nenapisal vacsinou iba ze nas oklamali nic viac.este raz dakujem idem napisat odstupenie od zmluvy.