ivetal
18.02.16,09:47
Prosím o radu:

1. Pri vyúčtovaní pracovnej cesty zamestnancom /použije súkromné motorové vozidlo/ priloží k vyúčtovaniu rôzne potvrdenky súvisiace s pracovnou cestou /parkovné, vstupné a pod./. Môže zamestnávateľ /platiteľ dph/ odpočítať z týchto dokladov dph?

2. Ak má firma /platiteľ dph/ prenajaté vozidlo od inej spoločnosti môže si uplatňovať náklady na nákup PHM a odpočítavať DPH?
Tweety
18.02.16,08:53
1. Kedže sú súčasťou cestovného príkazu, MV nie je firemné, tak nárok na odpočet nevzniká.
2. Áno.
ivetal
18.02.16,09:01
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
ivetal
18.02.16,09:05
Ešte mi v súvislosti s bodom 2 napadla jedna otázka. Automobil bol prenajatý celý rok 2015 /je jedna faktúra na konci roku na 80 eur/. Počas roka sa však auto nevyužívalo /nie sú žiadne náklady na nákup phm ani iné/, treba resp. za aké obdobie bolo treba vypočítať daň z MV.
avalik
18.02.16,10:21
toto ale nie je otazka k dph, dodrziavaj etiketu porady ... a najprv pouzi vyhladavac ak si zakona nevies odvodit odpoved
ivetal
18.02.16,10:39
Hm, ďakujem za odpoveď. Len sa mi zdalo zbytočné zadávať novú otázku, aj tak je tu toho veľa. A k zákonu, daň z MV sa platí ak sa vzťahuje na dosahovanie zdaniteľných príjmov a ja si práve nie som istá, či aj uplatnenie jedného 80 eur nákladu do toho patrí a už vôbec neviem aké obdobie, keďže sa nič nevyúčtovávalo na knihe jázd.
avalik
18.02.16,10:50
dole na stranke mas etiketu porady
ivetal
25.02.16,10:53
Ak by bolo pri vyúčtovaní pracovnej cesty zamestnancom použité firemné auto, z nakúpených oprávnených výdavkov by firma mohla odpočítavať dph?