smajlina
18.02.16,12:35
Zacala som pracovat v trojzmennej prevadzke, sem-tam siestna nocna alebo sobota ranna, potom zacalo byt roboty tolko ze nas rozdelili na 4 zmeny a robia sa 12tky ranna, nocna, volno, volno
Platene sme mali soboty, nedele priplatkom + nadcas, rozdiel oproti osmickarom.
V poslednej vyplate uz soboty nedele nie su zaplatene, vraj sme dvanastkati a tam zo zakona tato povinnost nie je tiez nadcas bol vypocitany nejaky priemerny z rocneho na 11hodin (161.5 zaklad + 11 nadcas...januar15 zmien po 11.5h) vraj kazdy mesiac bude iba 11hodin.
Nebol pospisany zaidny dodatok ani nic.

Ako je to teda spravne doteraz som bola pocitana ako osmickarka s nepravidelnym rozvrhnutym pracovnym casom, v zmluve nie je uvedene ci 8 alebo 12 hodin, su vsak zamestnanci ktory maju vyslovene zmluve napisane 11,5h


V pracovnej zmluve je uvedene:
Pracovny cas zamestnanca je dohodnuty na 37,5 hodin tyzdenne ( v pripade rozvrhnutia pracovneho casu na dvojsmennu prevadzku 38 a 3/4 hodiny tyzdenne a v pripade rozvrhnutia pracovneho casu na trojsmennu alebo nepretrzitu prevadzku pracovny cas je 37 a 1/2 hodiny tyzdenne), s tym ze zamestnanec v pripade prevadzkovej potreby zamestnavatela suhlasi so zmenou dohodnuteho pracovneho casu na kratsi pracovny cas, ktory urci zamestnavatel vzhladom na aktualne prevadzkove moznosti.
ivka70
18.02.16,11:49
Priplatok za pracu cez vikend Zakonnik prace nepozna.
Teda ak ho nemate urceny v kolektivnej zmluve ci internom predpise, narok nan nie je, pri ziadnej organizacii prace.

Co sa tyka nadcasov, pri nerovnomerne rozlozenom pracovnom case su nadcasy to, co je nad ramec naplanovanych hodin v standardnom rezime.
Pricom plan pracovnych zmien musi v priemere za 4 mesiace dodrzat tyzdenny pracovny cas zo zmluvy.
Ak zamestnavatel vytvoril vas pracovny kalendar tak, ze kazdy mesiac uz naplanoval 11,5 hodiny nadcas, tak tie plati ako nadcas, ostatne su standardna pracovna zmena bez nadcasoveho priplatku.

Vyplacanie priplatkov by teda za splnenia podmienok mohlo byt v poriadku.

Ta veta, ze v pripade prevadzkovej potreby suhlasite so zmenou na kratsi pracovny cas je podla mna pravne nevymozitelna. Zmena pracovneho casu dohodnuteho v pracovnej zmluve je zmenou zmluvy a musia s nou suhlasit obe strany. Taky suhlas sa neda dat podmienkou v pripade ze. V podstate sa nemozete vzdat sbojho prava dodrzat dohodnuty pracovny cas v zmluve uz pri jej podpise.
smajlina
18.02.16,12:08
a to ze doteraz to bolo ako pri 7.5h a teraz ako 11.5??? je to v sulade zo zmluvou???
pridemi zvlastne ze pokym som bola v projekte - národný projekt na podporu zamestnávania ľudí do 29 rokov, ktory trval dva roky - ale zmluvu som uzatvorila na neurcito, som bola platena uplne inym sposobom a teraz ked skoncil zarabam pri tej istej zmluve a rovnakej praci aj pocte hodin ovela mensiu mzdu?
a co sa tyka toho kalendara moze ho naplanovat a zaviest bez dohoddy zo zamestnancami???
ivka70
18.02.16,12:55
Pracovny kalendar urcuje zamestnavatel. Nevidim rozdiel pri ako 7.5 ako 11.5, ked ste pracovali rovnako 11.5.

To, ze pri narodnom projekte ste mali ine mzdy ako teraz asi suvisi s nejakou dohodou s UP, kde cast mzdy refundoval, ale na to sa musite pytat zamestnavatela.
smajlina
18.02.16,13:06
pracovala som rovnako, ale nocny priplatok bol len na 7,5h, teraz je 11,5...bol priplatok za sobotu a rovnako nedelu, teraz nie je,...nadcas bol rozdiel oproti poctu pracovych dni*7,5 napr vjanuari by to bolo 21*7,5-> 157.5 odrobila som 172.5 nadcas by bol 15, teraz len spominanych 11