rage1
08.06.06,16:22
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či máte niekto skúsenosť s bartrovým obchodom cez VOISE.
Chcela by som sa spýtať, ako mám zäúčtovať bartový obchod, pokiaľ je napr. prípad, že my ako firma vyhotovíme zákazníkovi nejaký tovar a on nám vystaví doklad o zúčtovaní. Napr. Suma je 10 000, barter je 50%, zákazník zaplatí 50% zo základu + DPH a na doklad o zúčtovaní äbartrový doklad)vypíše zostatok - ako sa účtuje takýto obchod?Firma účtuje v JÚ.
Monika Kováčová
08.06.06,14:44
Výpis z bartrového účtu je ako riadny výpis z bankového účtu, rozdiel je len v tom, že na bankovom účte sú peniaze a na bartrovom účte sú bartrové prostriedky. Faktúra sa vystavuje riadne v SKK, časť je uhradená buď na účet, alebo do pokladne a časť je uhradená na bartrový účet. Ide ako keby o 2 čiastočné úhrady.
Príjem na bartrový účet je rovnako zdaniteľný príjem ako na účet bankový. Výdaj z bartrového účtu je výdavkom/nákladom podľa jeho charakteru a v zmysle zákona o dani z príjmov.
Monika Kováčová
08.06.06,14:47
Ešte doplním, že nie je podstatný doklad o zaúčtovaní bartru - ten prikladám len pre našu informáciu k faktúre odoslanej, ale podstatný je Výpis z bartrového účtu, tak ako som spomínala vyššie. Účtujeme o ňom ako o ďalšom bank. účte.