tomasjuve
18.02.16,18:22
Nedávno som sa kúpil a nasťahoval sa do zrekonštruovaného bytu. Pri možno siestom použiti pračky mi oznamil sused ktory rekonstruuje byt podomnou že má mokry strop. Boli sa u mna pozrieť jeho majstri ale žiadna evidentná chyba ako neutesnená hadica tam nebola. Moja otázka smeruje k tomu že ako zistím či je moja zodpovednosť to nejak opraviť a zaplatit alebo by to malo isť zo spoločných penazi bytového domu. Prosím o radu ďakujem
sito
18.02.16,17:33
Najprv treba zistiť? Ak to spôsobilo, škodu, spoločné zariadenie domu v byte, tak z FPÚaO. Ak tvoje zariadenie v byte, tak ty! Alebo poisťovňa z tvojej poistky.

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

§ 11

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
ivka70
18.02.16,17:34
Zavisi od toho, kde je problem, to, co je vo vnutri tvojho bytu, za to zodpovedas, aj za skodu tym vzniknutu.
Na to by si mal mat poistenie domacnosti.
Ak prasne trubka v sachte za tvojimi meracmi vidy, riesi to spravca a poistenie bytoveho domu.
sito
18.02.16,17:41
ivka a na základe čoho, akého zákona, Ústavy SR sú meracie zariadenia vlastníkovým majetkom. Prečo mu potom niekto ovplyvňuje, zamedzuje jeho vlastníctvo plombou? Prečo? Ty si dokážeš podľa nich vypočítať svoju, len svoju úhradu za vodu, teplú vodu, teplo na vykurovanie? Ak? Napíš ako?!

Či to lízneš?
tomasjuve
18.02.16,17:45
Ďakujem za odpovede obom. Som dohodnuty ze budem cez vikend prat a uvidi sa ci opat namokne strop. Byt podomnou je len v pociatocnej rekonstrukcii takze to nie je az taky problem.

Problem ktory to sposobil je asi za stenami lebo v kupelni vyzera vsetko v poriadku. Takze to znamena ze treba burat stenu asi . Takze to by som mal teraz kontaktovat spravcu nech to zacne riesit alebo nejakeho instalatera nech vybura dieru a ze sa uvidi ?
ivka70
18.02.16,17:47
Prepac, ale miekde pisem, ze su jeho majetkom? Ty citaj aj to, co tam napisane nie je. Ty sa raz z tych meracov zblaznis. :)
ivka70
18.02.16,17:48
Mozes kontaktovat spravcu, aby zabezpecil instalatera, aby videl, kde to bolo a nemal problem to uhradit. Ak to bude u teba, prevezmes to na svoju poistku.
tomasjuve
18.02.16,17:50
diki
sito
18.02.16,17:55
Nie sú jeho majetkom, ale škoda je jeho, teda na svoje náklady ju má odstrániť, ak príčinou bol merač, vodomer, spoločné zariadenie domu. Podľa teba, tak píšeš. Neboj ...
sito
18.02.16,18:23
Vieš, spoločné zariadenia v byte sú v šachte stúpačky. Problém bude v studenej vode, už len na tú sa teraz pračka napájajú. Ak nie je vidieť kvapkať vodu aj bez prania, tak spoločné zariadenia sú v poriadku. Potom by chyba mala byť už tvoja. Zaplombovaná strana vodomeru nekvape, dŕžií Ak na tvojej strane prípojky, vodomeru nekvape, drží, chyba musí byť v tvojom rozvode v stene, no nemusí. Chyba môže byť v pripojení práčky na tvoj rozvod, prípadne priamo v práčke. Takže prvá tvoja chyba môže byť špatné tesnenie pri napojení sa na vodomer, tvoj rozvod. Druhá, zle dotiahnuté šróbenie na pripojení tvojho rozvodu. Potom už len všetko tvoja chyba.
Mária27
18.02.16,18:33
Aj mne to raz prišla povedať suseda z nižšieho poschodia. U mňa to prezreli, všetko bolo suché. Ja som sa viac nestarala. Potom zistili, že kdesi v stene bola prasknutá rúrka ... Ani neviem, ako to opravovali.
sito
18.02.16,18:47
V panelákoch je to v šachtách, v nových stavbách tiež. V staršej a starej zástavbe? No, Pán Boh vie kade ...
Mária27
18.02.16,19:09
My máme tehlový dom, ja sa trubkám ale vôbec nerozumiem, ani by som ich nenašla :) možno to bolo v nejakej šachte - ale nebol to môj problém.
sito
18.02.16,19:59
Nakoniec sa závada odstránila z domu. Tiež po víkende u nich. Napíše?
Martuk
19.02.16,06:53
ivka opravím ťa, ak je na vina nejaké zariadenie v byte Tomáša, tak náhrada škody nejde z poistenia domácnosti ako takého, ale z poistenia zodpovednosti za škodu z vlastníctva, nájmu, držby alebo správy nehnuteľnosti. Je však možné, že jeho poistenie domácnosti (ak má domácnosť poistenú) už v sebe zahŕňa aj zodpovednosť. Záleží na tom, ako je jeho poistenie domácnosti postavené, ináč vo zvyšku tvojho príspevku máš pravdu.
sito
19.02.16,14:00
Teraz neviem, v rozpakoch som, koho mínuskuje, anonym. Poradu, jej šéfa, švagra jeho, či demokraciu, jej základ, PARLAMENT?! No mňa sa to isto netýka, ja som pri tom nebo, keď bol zákon schválený. Mínuskovač, slovacz.