emili7
18.02.16,22:00
Prosim vas potrebovala by som radu potrebujem pomoc pre moju susedu ohladom jej deti ma sest deti vychovava ich sama ale ma problem s najstarsov dcerou ktora je plnoleta ma osemnast rokov a je skolopovinna nakolko chodi na strednu skolu a robi jej peklo zo zivota. Otec im neplati povinne vyzivne stat im dava nahradne vyzivne ale jej dcera ziada od matky aby jej dala vyzivne ktore jej urcil sud na jej vyzivu a to iste ziada od matky ktora sa o nu stara a zabezpecuje jej pohodlny zivot drie aby ich vyzivila a nic tim detom nechyba nikto by nepovedal ze sa nestara o nich ich otec maju plnohodnotny zivot vsetko co do zivota porebuju maju al jej dcera si zamyka aj svoju izbu a ma priatela ktory jej rozkazuje a otaca dceru proti matke , pritom ich matka ma len trvaly pobyt v dome a dom je napisany na deti cely lebo ich otec mal velke exekucie.Ona matku tak psychicky vydiera socialkou a ked sa jej to nedari tak vyvolava hadky a hned sa stazuje nevieme na koho sa mame obratit ked v nasom okrese kuratorka jej priatela rodina aj na socialnom .Ona jej dcera jej vsetko kontroluje prefocuje si udava ju a drzi s babkou teda jej mamy mamou ktora jej pcha peniaze a tiez hrozne otaca ju proti nej je to hrozne co stvaraju ludia z nasej dediny jej uz dohovarali ale take dieta si nedokaze uvedomit co robi ale je z nej frajerka ktora si nevie uvedomit co robi jej mame je zufala a preto sa obraciam na pomoc na advokatov nema a fakt robi muzsku robotu aby zarobila pre deti a deti netrpeli biedou prosim pomozte jej.Deti sa velmi dobre ucia.
buchač
18.02.16,21:41
Odhliadnuc od určitých okolností by si mladá zaslúžila poriadne jednu - dve pridrbať...prešli by ju móresy.
arizona
18.02.16,22:45
Takze dcera je vlastne spolu-majitelkou bytu a matka nie?
emili7
18.02.16,22:58
ona je plnoleta ale este chodi na strednu skolu tento rok maturuje ano patri jej ale to by ste museli zazit co ona robi ona chce vyzivne co jej patri od otca ale apeluje ma svoju mamu aby jej aj ona platila a pritom ona ju ivi na obedy jej dava cestu jej hradi oblecenie tim detom prisaha nic nechyba maju vsetko vsetko im plati telefony dobija to by bol hriech v dome keby neskakala kolo nej to by musel kazdy zazit poviem vam nieco jej mama chysta sama v hore drevo na zimu na sebe ho vlaci a mlada ta len diriguje a ak si ona chuda jej mama otvori usta uz je ohen na streche smeje sa z nej ze je znicena ale ona to nepochopi ze ked cakala najmladsieho syna odisol od nich otec za mladsou sama sa s nimi trapila chova sadi vsetko robi aby sa mali dobre zrobena je nikto by nechcel vidiet jej ruky môj manel nad nou vela krat plakal ked krvou zvracala co sa tak dorobila aj ludia od nas a bola som aj na socialke ze vlastna dcera s matkou jej jedlo schovavali velakrat chuda plakalo aj sa naplace ze preco toto robi jej vlastna dcera ma dve roboty ona nevie co je to mat volno ako mi a nedaj boh aby si niekoho nasla ona ma pritom 36 rokov to by ju rovno mohli niest do marnice ale ta zena pomahala dlho v charite len jej na to prisli ze pomaha inym doma ju cakalo take peklo proste ja jej uz nevie pomoct u nas su socialky hrozne ona si dokaze vymisliet hoci co ta jej dcera je moc pekna ale sprosta ta jej dcera j sa nemozem divat na to ako nic sa ned robit aby ju dcera tyrala s matkou
emili7
18.02.16,23:07
presne tak ona neni spojumajitelkou domu preto lebo dcerin otec jej mami exmanžel im byt auto a ine prehral v automatoch a mal velke dlzoby hrozne velke a tak mama tejto dcery nechcela aby deti prisli o strechu nad hlavou tak to napisala na deti ona 7 rokov jednu celu vyplatu platila za neho dlzoby preto lebo ich narobil pocas manzelstva lenze to mlada nevidi
kukučka
18.02.16,23:36
Je rozvedená? Majú vysporiadaný majetok? Matka ten dom deťom darovala? Zrušila by som ten dar a mladú kopla do zadku.
buchač
19.02.16,05:58
emily...

Ja to vidím asi takto.
Matka sa onehdá obetovala kvôli deťom, má pocit viny a podobne...no a v konečnom dôsledku to pretrváva to dodnes.

Môžem/e Ti tu dávať rozumy, rady a či postupy ako by sa mala matka zachovať. No je to proste zbytočné...úplne zbytočné.
Gabi03
19.02.16,07:31
nech si dcéra podá žiadosť o výživné od matky aj otca na súde. následne nech matka vyráta, koľko "stojí" najstaršia dcéra jej výdavkov (vrátane energií, jedla a pod.) a nech to žiada od dcéry... hneď sa zbadá, že brať a nič nedávať nikde nefunguje...
utajeny
19.02.16,08:19
Pokiaľ žijú v jednej domácnosti to znamená ,že sa o ňu stará tak nemôže od nej žiadať výživné prisúdené súdom.To si musí žiadať od otca.A na záver rodič je povinný sa starať o deti do 26. roku života.Bohužiaľ takéto máme zákony.
Oliwa
19.02.16,09:25
Čo ostatných 5 detí? Ani tie matke nepomáhajú?
Tá 18 ročná sa nezačala takto určite správať zo dňa na deň...
Keby bola odmala vedená k tomu, že treba matke pomáhať, teraz by takto nevyskakovala... Subjektívny pocit z napísaného je taký, akoby matka, ktorá kedysi otehotnela v 17, nezvládla výchovu, hoci chcela deťom vynahradiť neprítomnosť otca... podľa napísaného nie najšťastnejším spôsobom.
Tu je každá rada drahá...

Čo znamená "dom je napísaný na deti celý"? Objasni bližšie, keď už máš také dôveryhodné informácie... Kto je na liste vlastníctva? Akou formou bol dom na deti prepísaný? Na všetky, aj na maloleté, majú poručníka, kto ním je, atď.?
ivka70
19.02.16,09:30
Matka by si mala s dcerou sadnut, vycislit jej:
nahradne vyzivne, ktore na nu dostava,
1/7 vsetkych nakladov na domacnost, energie, dane, stravu a pod.
a vysvetlit jej, ze jej kludne to nahradne vyzivne da, odrata z neho vsetky tie naklady a ziadne ine peniaze od nej nedostane, cize zo zvysku si bufe hradit vsetko, co potrebuje do skoly, stravu mimo domu.
A ak mlada chce, nech si poziada sud o vyzivne aj od matky.
Velmi pochybujem, ze by jej vyslo kladne cislo, ked by mala vsetky svoje naklady platit.
ivka70
19.02.16,09:31
Presne.
taiko
19.02.16,09:32
len podla toho prispevku to vyzera tak, ze dcera aj s nejakym vychcanym priatelom matku terorizuju a ona zrejme nebude mat dost sily na nejaky kroky
ivka70
19.02.16,09:33
Vyzera. ale ked sa matka nezacne branit a nepolozi argumenty na tol, stale bude len ta zla, ktora berie dcere jej peniaze .....
taiko
19.02.16,09:33
nechem sa Ta nijako dotknut, ale nejake ciarky, bodky, rozdelenie textu do viet by vyrazmne prispelo k citatelnosti Tvojho prispevku
taiko
19.02.16,09:35
eej veru tazka situacia a taky zacarovanu kruh to je. Mozno by nejaky rodinny priatel muzskeho pohlavia vedel pomoct a nestastnu matku podporit a zastat sa jej.
emili7
19.02.16,09:36
prepac ale ja som mala nočnú a zle sa píše ked stojiš za strojom aby ta nikto nevidel
taiko
19.02.16,09:38
nie je nutne sa ospravedlnovat. Len sa mi to fakt tazko citalo.
Katy a R
19.02.16,09:45
emili - neviem, akú pomoc očakávaš?
obidvaja rodičia sú povinní postarať sa o svoje deti - kým sa tieto nevedia(nemôžu) sami o seba postarať - nie je pravda, že do 26 rokov - niekedy je to aj dlhšie(resp kratšie).
Nuž - to, aká je dcéra - na tom má aj ona podiel (zrejme nestíhala vychovávať). Ale podobné problémy majú viaceré rodiny - ak to už sama nezvláda - veď sa môže obrátiť aj na svojho lekára, možno nejaké rehabilitácie by prišli vhod - a možno aj psychiater by pomohol ?
Čo sa týka domu - ak ten dom patrí všetkým deťom (aj tým mladším), tak ju odtiaľ dcéra nemôže vyhodiť, ak sa riadne stará o neplnoleté deti. lenže v prvom rade si vzťahy musia vyriešiť sami.
No a krajné riešenie , že keď už by to bolo neúnosné - nájsť si nové bývanie (píšeš, že pracuje) ... a nech dcéra ostane v dome a financuje ho - z toho svojho výživného
doplním link pre info: https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjx7vTW2IPLAhXG6w4KHRVbDJQQFgg8MAI&url=http%3A%2F%2Fficek.sk%2Fpravna-poradna%2F915-kedy-je-mozne-vyhodit-dieta-z-domu&usg=AFQjCNFgxc4kl-ChiRHM0EtqodHIjRzmWg
Gabi03
19.02.16,10:02
iba ak študujú
Katy a R
19.02.16,10:03
niekedy veru aj dlhšie ...
Gabi03
19.02.16,10:05
kde zmizol moj prispevok?! :O
Gabi03
19.02.16,10:06
kedy?
Katy a R
19.02.16,10:09
dovtedy, kým nie je schopné samé sa živiť (sú aj také prípady)
ivka70
19.02.16,10:24
Ziadny zakon nehovori o tom, ze je rodic povinny sa starat o dieta do 26 rokov.
utajeny
19.02.16,10:31
Jarka 1
19.02.16,10:32
No, veru myslím, že kdesi čosi také je. Aj keď dieťa doštuduje, je nezamestnané, tak majú rodičia povinnosť sa postarať.
ivka70
19.02.16,10:35
To je trochu inak, nie o povinnosti zivit dieta, to je o tom, ze dieta do 25 rokov sa pre vypocet naroku na davku v hmotnej nudzi posudzuje spolu s rodicmi.
Vobec to neznamena, ze nezamestnane dospele dieta bude doma lezat a dostavat od rodicov vyzivne. Len ze mu stat nebude davat vreckove vo forme davok v hmotnej nudzi.
Ale ka sa dieta odstahuje a zije same v 18stke, neplati to.

Ine je, pokial dieta nie je schopne same sa zivit, to plati vyzivovacia povinnost, bez ohladu na vek dietata, ak je napr. invalidne a nemoze sa zivit vlastnymi silami, moze platit aj celozivotne, ale 26 rokov nie je nikde ako hranica.
misoft
19.02.16,10:37
clen
19.02.16,13:27
trestné oznámenie za vyhrážanie by mozno nebolo od veci...?
arizona
19.02.16,15:10
V poslednej dobe je akosi moc podobnych prispevkov s rovnakou gramatikou,ako v tomto prispevku. Uz mam pocit,akoby ich pisala jedna osoba vzdy pod novym nickom...
emili7
19.02.16,22:03
je rozvedená a jej matka nemôže zrušiť ten dar prišli by tak aj ostatné deti o strechu nad hlavou ano majú vysporiadany majetok
emili7
19.02.16,22:15
tak aby som vám to upresnila ta žena deťom dala do života moc aj dáva ale mladá si to nevie váži to čo má druhé deti ako jej surodenci tie mame pomáhaju ona neni len taká na mamu ale aj na nich no mladá ma všetko čo chce lenže mladej frajer apeluje na jej dceru aby ich vyhodila z domu a chce byť panom om ona je zaslepená ... mama sa o ne vzorne stará nikdy sa nestažovala nikomu nemá zaprve komu ...kým jej dcera nemala frajera to bolo niečo nadherné nikto by nepovedal že nemaju otca pod jednou strechou Nina jej dcera ma všetko školu jej sukromnu platí aj ešte dvom surodencom ich matka to by clovek musel vidiet a zažiť ako sa to dievča zmenilo kapesné dostavala každý týždeň 20eur mala malo čo navarí jej mama to ofrfle proste nič nerobí a pracuje jej mama v dvoch robotách robý už sedem rokov len nočné a cez deň od jednej do tretej ma druhu robotu doučuje deti na anglickom gymnazium ...lenže mlada chce svoje vyživné ktore im vyplaca štát za otca od mamy to isté v tej sume a ete mlada chce aj sa pekne obliekať proste všetko a ostatnych surodencov len ponižuje to je to najvetšie trápenie
emili7
19.02.16,22:20
pomahajú moc ved majú vela zveriny...našla si frajera a to sa všetko zmenilo...v devetnastych mala Ninu...kvôli ich otcovi narobil velke dlžoby hral automaty a prišli vtedy od strechu nad hlavou ale jej mama sa nevzdala dostala dom po rodičoch a ten dala napísa na deti a poručník je práve tato jj dcera pre ostatné deti a ešte poviem toto preto ma vela detí lebo tretia najstaršia dcľra mala leukémiu a potrebovala puponíkovu krv a tak vlastne surodenci jej zachranili život...Bol darovany...
emili7
19.02.16,22:22
urobila to ale mladá ju ešte viac cicala z penazy...
emili7
19.02.16,22:23
ano jej mama nie to je na dlho vysvetlovať
emili7
19.02.16,22:25
ja som tu prvý krát a na to sme prišli v robote že sa tu pokusime jej pomôcť....
evuš
20.02.16,05:29
Nechcela som sem vôbec prispieť....ale, ak má matka 36, dcéra 18 ....a toto????
Mladú by som chytila za gágor a s milým frajerom vyšmarila z domu a to s takým humbukom až no....ak mamka doučuje AJ, tak sprostá by nemala byť.... prečo nezrušila BSM počas manželstva??? Dom mala mať na seba...a nie poručníctvo na mladú šťandu, ktorá vie ešte figu o živote.....prepáte, musela som.....

...normálne sa mi otvára imaginárny nožík v kešeni......
evuš
20.02.16,05:35
Nie si to náhodou Ty, tá mladá ??? Alebo vymyslený problém, lebo ja píšem z MT, ale nerobím chyby ako dilino......
arizona
20.02.16,06:42
Dlhodobo narusene rodinne vztahy vam takto na dialku nevyriesi nikto. Pises,ze vsetky deti su rovnakymi spolumajitelmi domu. Takze ti vsetci si musia spolu sadnut a dohodnut sa na pravidlach fungovania. Vsetci maju rovnaky narok na dom,aj rovnake slovo pri rozhodovani.Ak jeden zo spolumajitelov tyra ostatnych,ti jej mozu navrhnut odkupit jej podiel,nech sa vystahuje a basta. Da sa to aj formou sudu. Alebo nech sa postavi na odpor aj matka. Nech jej da to ziadane vyzivne a viac nech sa nestara,co dcera bude jest,alebo co potrebuje kupit. Skratka,zrusit mama-hotel a dievcina nech sa stara o seba,je plnoleta.
avalik
20.02.16,07:48
tiez mi to pride ako vymysleny problem, nesedia mi postupne pridane info v komentaroch
Katy a R
20.02.16,10:11
emili - veď polovica rodín má takéto problémy pri dospievajúcich deťoch ... samozrejme, že mladá si myslí, že pojedla všetku múdrosť sveta (treba si spomenúť na vlastnú mladosť) ... ako ju matka umravní - to záleží na nej - a aj na tom, ako bola vychovaná. možno to obdobie ani nebude také dlhé - a dostane rozum.
Hádam nečakáš, že poraďáci pôjdu "umravniť" jej dcéru, prípadne zariadiť, aby sa rozišla s frajerom?