ffpbyf
19.02.16,08:39
V roku 2015 od januara poberam dochodok (600 Eur). November a december sa mi podarilo zamestnat za 160 Eur na mesiac hrubeho. Ine prijmy nemam.
Mozem dat danove priznanie za rok 2015, aby mi vratili cast dani? Vztahuje sa to na moj pripad? Dakujem
Tweety
19.02.16,08:40
Môžeš podať DP a preddavky ti vrátia.
§ 46a
Minimálna výška dane fyzickej osoby

Daň fyzickej osoby sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 17 eur alebo celkové zdaniteľné príjmy tohto daňovníka za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35, alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 6, postup podľa prvej a druhej vety použije, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
Katy a R
19.02.16,08:41
ak podáš DP - pri tomto príjme ti všetku daň, ktorú ti strhli DU vráti :)
ffpbyf
19.02.16,08:50
Poziadal som zamestnavatela, s ktorym mam vykonanu dohodu o vykonani prace o rocne zuctovanie dane. Je vtom problem??????
kn-alka
19.02.16,09:00
áno, je, lebo v ročnom zúčtovaní sa to nedá urobiť, len cez daňové priznanie !
ffpbyf
19.02.16,09:04
Cize nespravil som chybu, ked som poziadal o rocne zuctovanie dane. Teraz do konca marca vyplnim danove priznanie ( formular A ...???) a dam na danovy urad.
Tweety
19.02.16,09:08
Spravil si chybu, nemal si požiadať o RZD, ak sa dá, tak svoju žiadosť stiahni a podaj DP.
ffpbyf
19.02.16,09:53
Dakujem, vykonam
kn-alka
19.02.16,09:55
ak už je ročné zúčtovanie spracované, tak treba podať opravné DP a priložiť toto zúčtovanie
ffpbyf
19.02.16,10:34
Aky typ formularu mam ist zobrat A?
Tweety
19.02.16,10:34
no tú žiadosť o RZD
ffpbyf
19.02.16,10:43
Asi som to zle napisal. Ziadost o RZD som uz poziadal u zamestnavatela zastavit - anulovat. Teraz ako mam postupovat? Co prve,druhe,...
Katy a R
19.02.16,10:55
čakaj na potvrdenie, ktoré bude povinnou prílohou DP, ktoré si spravíš - stačí DP typ A :) - ak nemáš iné zdaniteľné príjmy
ffpbyf
19.02.16,11:11
Cize podnik mi da potvrdenie o prijme za minuly rok. Na DU si zoberiem DP typ A vyplnim a s potvrdenim od zamestnavatela dam na DU. Tak?
Katy a R
19.02.16,11:21
tak. :)
Tweety
19.02.16,11:23
ale v tej žiadosti o RZD to musíš vyznačiť, že chceš potvrdenie, lebo inak na potvrdenie má zamestnáv. ešte čas
veronikasad
19.02.16,11:29
bol si poberatelom starobného dôchodku 1.1.2015 ?
Jarka 1
19.02.16,11:38
Ale zadávateľ ešte stále neodpovedal na Veronikinu otázku. Ak bol dôchodca od 1.1.2015, tak predsa nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku.
Tweety
19.02.16,11:40
Nemá nárok ak bol už 1.1, ale platí aj § 46 a.
veronikasad
19.02.16,11:44
súhlasím s Tweety
Jarka 1
19.02.16,11:51
Súhlasím s Tweety, lebo príjem nepresiahol 50% nezdaniteľnej časti na daňovníka. Takže má nárok na vrátenie zaplatenej dane. Dôchodok sa do zdaniteľných príjmov nepočíta.
ffpbyf
19.02.16,16:05
Od 1.1.2015 som poberatelom starobneho dochodku
veronikasad
19.02.16,16:32
V tom prípade - ak chceš vrátiť daň - musíš si urobiť DP sám podľa § 46a ZoDzP. Cez RZD u zamestnávatela ti preplatok na dani nevrátia