amoo
19.02.16,20:26
Problém zaplavovania nižšie položených území obcí, vodou z atmosférických zrážok z vyššie položených území. Voda prichádza priekopami a zaplavuje naše pozemky až k RD. Novými zástavbami sa to len zhoršuje. starosta a ŽP nás odpinkali že voda musí niekade tiecť a že doteraz tiež tade tiekla a že nemôžu zakázať stavať domy. Je tu nejaký vodohospodár s legálnym riešením?
arizona
20.02.16,16:40
To pri vystavbe novych domov niekto zasypal ten doterajsi rigol,skadial stekala voda? Je to sukromny pozemok, ci obecny?
amoo
20.02.16,21:38
nie sú zahatané, rigoly - priekopy sú tak ako boli, sú naše súkromné sú súčasťou našich pozemkom a tvoria hranicu medzi pozemkami, len pribudla hore nova štvrť ulica a veľa novej vody zo striech, dvorov, z cesty takže dole naše priekopy medzi našimi pozemkami už ani z ďaleka nestačia odvádzať vodu a tak voda vybrežuje a nas zaplavuje ď.
buchač
20.02.16,21:51
Add 1. - máš poistku ?
Ak nie, tak by som čím skôr uzavrel. Vrelo doporučujem najlepšiu a najstaršiu na Slovensku. Nerobia nejaké problémy a ak je poistná udalosť vyhodnotená ako oprávnená, tak do cca 3 týždňov peniaze máš poukázané.
Nerobím reklamu, ide o vlastnú (nie jednu) skúsenosť.

Add 2. - ak sa starosta a ŽP nemajú k činu, tak sa svojho práva dovoláš jedine na súde.
Tvoje info je len obrazné, právnikovi pri osobnom stretnutí vysvetlíš lepšie. Ak by vás bolo viacero, ktorých sa to dotýka, tak tým lepšie.
amoo
21.02.16,00:52
dik za ochotu, : ) práve že poisťovak od suseda odišiel s tým že kvôli tej vode vraj by ani nedošlo k plneniu Poist.Ud. Myslím že nejaký zákon predsa len existuje počkám na prípadne ďalšie odpovede, úctivo ďakujem.
arizona
21.02.16,06:41
Je pochopitelne, ze obec ma zaujem o vystavbu novych domov a stvrti.
Ale pri novej vystavbe sa musi vypracovat projekt oi aj na odvod dazdovej vody. Taktiez kazdy jeden dom musi mat v projekte tuto problematiku vypracovanu.

Takze ak problem s vytapanim nastal az po vystavbe novej stvrte,problem treba zacat riesit tam.

Dozaduj sa vysvetlenia,ako sa tato "zakladna vec" riesila, obec nemoze predsa hodit celu starost iba na obcanov,ktori byvaju ponize. Tiez musi spolupracovat pri rieseni. Vystavbou novych stvrti nemoze ohrozovat vlastnicke prava povodnych majitelov nehnutelnosti.

Podľa § 127 OZ ods. 1 Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku...

Viac si precitaj tu http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/s/susedske-vztahy.html?print=1

Obrat sa na obec-stav.urad,komunikuj pisomne,ziadaj napravu. Ak je postihnutych viacero vlastnikov,tak sa spojte,bude to mat vacsiu vahu.
Ak obec nebude ochotna spolupracovat, mozes sa svojich prav dozadovat na sude.
Mozno by vam pomohla aj spolupraca s nejakym ombudsmanom,ktory sa na problem pozrie konkretnejsie.
buchač
21.02.16,06:45
To už máme na Slovensku ombucmana na všetko ??? ;)

Kúwa...pohnal by som (ako vravím) obec - starostu na súd, len by tak hučalo.
A keď uvádzam obec - starostu, tak sa dá oboch. Buď obec ako právnicky subjekt a starostu ako fyzickú osobu...
Ak by došlo k nejakej škode a nebolo by plnenie od poisťovne ? Ani nevravím, že čo by sa dialo.
arizona
21.02.16,07:57
buchy, nie vsetci obcania maju zakony v malicku a vedia sa branit. O rzchlosti nasich sudov je snad zbytocne sa rozpisovat,pozname to..takze ten ombudsman sa mi zda ako prijatelne riesenie,ak si clovek nevie pomoct sam
amoo
21.02.16,12:49
naozaj Ďakujem Vám obom za ochotu : ), On by sa vedel k veci vyjadriť vodohospodár al. na. ŽP, ale oni na úradoch zaryto mlčia, (až mi pripadá že sa politicky kryjú od obvodov cez okresy, kraje až po ministerstva) našiel som niečo (no nenašiel som aktuálny zákon z §) ale len súkromný link,:
http://www.ekodren.sk/wp-content/uploads/2013/02/Plyn%C3%A1r-vod%C3%A1r-k%C3%BAren%C3%A1r-22013.pdf
s dažďovými vodami na Slovensku hovorí rad platných zákonov,,Zákon č. 364/2004 a ďalšie,,, napr, Majiteľ nehnuteľnosti v žiadnom prípade nesmie bez predchádzajúcej dohody s majiteľom susedného pozemku svoje nevsiaknuté vody (zo svojich nových spevnených povrchov) nechať stekať na susedný pozemok a tak sa ich zbavovať,,,,
Podľa mňa tento problém celoštátne bude len narastať,
misoft
21.02.16,15:31
Preštuduj Vodný zákon: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vodny-zakon/
Tam istotne nájdeš to, čo potrebuješ.
amoo
23.02.16,18:17
nenašiel som moju vec, asi som zadanie komplikovane opísal skúsim to zostručniť možno sa predsa nájde nejaký vodohospodár úctivo dik : )