mtmartin
20.02.16,10:56
Dobrý deň,

prosím vás, rozumiem správne, že konkurz ako taký sa dotýka aj živnostníkov (teda FO - podnikateľov)?

A ak sa zas bavíme o FO - nepodnikateľoch, tak ich sa zas dotýka tzv. Malý konkurz (podľa § 106 zákona č. 7/2005)?

Ide mi len o to, či správne rozumiem tomu, že konkurz sa netýka len obchodných spoločností (teda PO), ale aj živnostníkov. Ak teda existuje nejaký živnostník, ktorý mi neuhradil faktúru, môžem na neho podať návrh na vyhlásenie konkurzu podľa § 11 zákona č. 7/2005 Z.z.?

PS: zaujíma ma to naozaj len informatívne. Prosím o odpoveď. Ďakujem.
jurmiro
21.02.16,16:24
Konkurz môže byť vyhlásený tak na právnickú osobu, fyzickú osobu-podnikateľa aj fyzickú osobu nepodnikateľa. V prípade FO nepodnikateľa sa vždy vyhlasuje malý konkurz. V prípade PO a FO podnikateľa, môže byť vyhlásený malý konkurz vtedy, ak sú splnené aspoň dva predpoklady uvedené v § 106 ods.2 ZKR. Samozrejme vo všetkých prípadoch môže byť konkurz vyhlásený, len ak sú splnené predpoklady pre jeho vyhlásenie (predĺženie alebo insolvencia). Veriteľ môže podať návrh na vyhlásenie konkurzu na svojho dlžníka, ak sú splnené predpoklady podľa § 11 ods. 3 ZKR a návrh musí mať náležitosti podľa § 12 ods. 1-3 ZKR .
mtmartin
21.02.16,17:50
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Prečo je ale potom v § 106 ods. 1 uvedené toto: "Súd uznesením o otvorení malého konkurzu uzná konkurz za malý, ak je vyhlásený na fyzickú osobu, ktorá nie je podnikateľom." ?? Tu sa jasne píše, že Malý konkurz sa dotýka iba FO nepodnikateľa

Prosím Vás, kde presne môžem nájsť info o tom, že aj na PO môže byť vyhlásený Malý konkurz? Ďakujem
jurmiro
21.02.16,18:35
§ 106 ods.2, tam sú podmienky, ktoré sa predsa nemôžu vzťahovať na nepodnikateľa,
mtmartin
21.02.16,18:52
rozumiem správne, že Malý konkurz je tzv. osobný bankrot?
jurmiro
21.02.16,19:21
to nie, pojem osobný bankrot ZKR nepozná, vymyslel to neviem kto a používa sa to všelijako. Najčastejšie sa ním ale myslí oddlženie
Jozef Blanar
02.11.16,20:27
Zdravíčko,
môžem sa spýtať, snáď mi budete vedieť poradiť.
Ak podám návrh ako živnostník, počas konkurzu bude následne speňažený môj majetok, pričom pár dlhov mi ešte ostane, môžem podať návrh na oddĺženie?
Navyše narážam na problém, že či mi po zrušení konkurzu nebude zrušená živnosť živnostenským úradom, a teda stratím možnosť príjmu nakoľko mám prácu, na ktorej udržanie je živnosť podmienka.
V tomto má tiež matie fakt, že počas skúšobného obdobie mám vynaložiť primerané úsilie si nájsť prácu resp. podnikať, čo ale bez živnosti nepôjde.
Vopred ďakujem za akúkoľvek informáciu ;)
jurmiro
03.11.16,18:37
Ak som správne pochopil, zvažujete podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu na seba a chcete ho podať ako živnostník. V prípade FO, z pohľadu rozsahu majetku, ktorý podlieha konkurzu je jedno ako je podaný návrh na vyhlásenie konkurzu (či na IČO alebo r.č). Formulácia "pár dlhov mi ešte ostane" naozaj nie je na mieste. V konkurze sa prihlásené pohľadávky s veľkou pravdepodobnosťou budú uspokojovať pomerne - čiže v čase zrušenia konkurzu zostanú ich neuhradené časti. Neprihlásené pohľadávky alebo prihlásené a popreté pohľadávky sa uspokojovať nebudú. Každý dlžník FO môže do zrušenia konkurzu podať návrh na oddlženie za predpokladu, že konkurz sa skončil rozvrhom (nebol zrušený pre nedostatok majetku). Súd oddlženie povolí, ak dlžník preukáže poctivý zámer uspokojiť svojich veriteľov.

Zákon o konkurze skutočne hovorí o tom, že dlžník má vyvinúť primerané úsilie na získanie zamestnania alebo začať podnikať. Určite však nemôže podnikať ako živnostník, pretože je tu prekážka podľa živnostenského zákona (§ 8 ods.1). Nebráni to však napríklad založeniu obchodnej spoločnosti - tu je však pravdepodobné, že takýto úkon bude podliehať súhlasu správcu.

Z môjho pohľadu je otázne, či je možné, aby úpadca podnikal ako živnostník počas konkurzu. Živnostenský zákon to síce priamo nezakazuje, podľa môjho názoru ide však a prevádzkovanie úpadcovho podniku a to je priestor pre správcu na rozhodnutie, či sa podnik bude počas konkurzu prevádzkovať.
Jozef Blanar
04.11.16,20:01
Dakujem Vam velmi pekne, pomohli ste mi. Budem sa musiet teda zamestnat pred podanim navrhu na oddlzenie, pretoze nechcem riskovat zbytocne komplikacie.