martuľa
21.02.16,13:52
Ak máte z minulého roku neuhradené faktúry a uhradíte ju až v nasledujúcom roku ako správne zakladať takéto faktúry? Kde správne a ako zakladať? Trochu ma to pletie. Zapísaná, zaúčtovaná v predch. roku, ale uhradená v nasledujúcom roku. Čo založiť do minulého (originál, či kópiu) a čo do roku, kedy bola uhradená?
( PÚ)
Tweety
21.02.16,13:01
Faktúra vyhotovená a zaúčtovaná do r. 2015 má byť založená do r. 2015. Dátum úhrady na tom nič nemení.
evuš
21.02.16,13:10
Faktúra ide do roku 2015 normálne chronologicky...či ju uhradíš v 2016 v januári, či neskôr, nato nemá žiadny vplyv.....
martuľa
21.02.16,13:23
OK, ďakujem a v roku, v ktorom bola skutočne uhradená si robíte aj nejaké poznámočky ( odvolávky na doklad) či stačí len skutočná úhrada cez pokladňu, alebo bank. výpis ?
karakul
21.02.16,13:32
V podvojom účtovníctve do roku, za ktorý bola faktúra vyhotovená,
v jednoduchom účtovníctve do roku, v ktorom bola uhradená (ale JU nerobím).
V otázke sa pozabudlo, že o aké účtovníctvo ide.
evuš
21.02.16,13:40
Na každú Fa dám razítko, kedy bola uhradená...
Bavíme sa dúfam o PU...
martuľa
21.02.16,13:45
áno PÚ, už som doplnila do otázky.....ďakujem,
Consultix
21.02.16,22:07
AJ v JU evidujes fakturu v tom roku, v ktorom bola vystavena, a to v knihe zavazkov. V penaznom denniku uctujes o uhrade, a to v case ked k uhrade doslo.
karakul
22.02.16,07:29
som rád, že bedlivo sleduješ a pripomienkuješ moje príspevky. ale treba ich aj čítať skôr než udelíš neužitočné; vydedukoval si z mojej odpovede, že som napísal, že netreba evidovať faktúry v pohľadávkach a záväzkoch? lebo otázka znela o zakladaní faktúr a nie o ich evidencii....
Consultix
22.02.16,11:11
Napisal si: "v jednoduchom účtovníctve do roku, v ktorom bola uhradená" - ako si v komentare uviedol, otazka sa tykala zakladania. A zaklada sa podla evidencie, zalozim do sanonu a zapisem do evidencie. A aj v JU za rok, v ktorom bola prijata, nie v roku uhrady. Necitaj prosim medzi riadkami, nikde som netvrdil to, co mi vytykas.
Dovolil som si Ta doplnit/upresnit, nakolko si sam uviedol, ze JU nerobis.
PS: Udelovatela minusu hladaj prosim inde. Ja mam ego v pohode a nemam s Tvojim prispevkom problem.