BEBANT
08.06.06,17:56
Citujem Občiansky zákonník - Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka :)))) asi k tomu netreba komentár..:))) a asi ani napísať, čo sa vlastne pýtam...
rada
08.06.06,16:09
Tak aká je vlastne otázka ?
Muška
08.06.06,16:14
Teraz som sa zamyslela........podľa Obč.zák. - je vlastne moja dcéra - príbuzná??? :D

Ak áno - aký vysoký je to stupeň príbuzenstva? Vyplývajú mi z toho nejaké povinnosti? :D
evina
08.06.06,16:16
Teraz som sa zamyslela........podľa Obč.zák. - je vlastne moja dcéra - príbuzná??? :D

Ak áno - aký vysoký je to stupeň príbuzenstva? Vyplývajú mi z toho nejaké povinnosti? :D

Muška neskonale veľa povinností :D
Muška
08.06.06,16:17
Tak dík Evinka :(
BEBANT
08.06.06,17:59
Tak aká je vlastne otázka ?

Otázka bola, čo to vlastne tá blízka osoba je a či tomu nerozumiem iba ja :)))
ondrejvla
08.06.06,18:08
Otázka bola, čo to vlastne tá blízka osoba je a či tomu nerozumiem iba ja :)))

Blízka osoba - možno myslíš príbuzenský pomer v rámci podnikania, možno myslíš obavy o niekoho, kto ti je blízky a má problémy, ale blízkou osobou je aj tvoje vnúča, je to nielen príbuzný ale proste vnúča! A je to jedno, či príde k tebe na návštevu lebo je už samostanté, alebo mu vymieňaš plienky a vtedy ti je tiež blízkou osobou...
A blízkou osobou mimo rámca príbuzenského vzťahu je ten, koho máš rada, rád.
M0NIKA
08.06.06,18:17
Myslím, že v tomto prípade sa jedná o blízku osobu z pohľadu "podnikania".
Napr, keď vediem účtovníctvo blízkej osobe, nevzťahuje sa mi na ňu poistenie za škodu spôsobenú pri výkone povolania.
Je mi strýko blízkou osobou (tak ako brat, otec,...)?
A aj suseda je mi vlastne blízka, nie? :D :D :D Veď býva vo vedľajšom vchode....
evina
08.06.06,18:18
Myslím, že v tomto prípade sa jedná o blízku osobu z pohľadu "podnikania".
Napr, keď vediem účtovníctvo blízkej osobe, nevzťahuje sa mi na ňu poistenie za škodu spôsobenú pri výkone povolania.
Je mi strýko blízkou osobou (tak ako brat, otec,...)?
A aj suseda je mi vlastne blízka, nie? :D :D :D Veď býva vo vedľajšom vchode....

..a možno aj sused :D:D
endrju
08.06.06,18:42
Suseda nie? :eek: Bol by som radšej za susedu ako za suseda :D
rada
08.06.06,18:47
:) Myslím, že autor príspevku pochopil kto je blízkou osobou.
Aj keď v praxi to skutočne môže byť sused alebo aj poštár? :D :D
Občiansky zákonník blízke osoby vymedzuje nasledovne:
a) výslovne za blízke osoby zákon považuje
1. príbuzných v priamom rade - v priamom pokolení - teda priamych predkov (ascendenti) a priamych potomkov (descendenti) napr. rodičia a det, starí rodičia a vnuci.Týka sa to aj osvojenia.
2. súrodencov
3. manžela
Z príbuzných v pobočnom rade (kolaterálov) sú výslovne uvedení súrodenci ( a to vlastní či nevlastní, t.j. bez ohľadu na to, či majú spoločných obidvoch rodičov alebo či majú spoločného iba jedného rodiča). Príbuzní v pobočnom rade pochádzajú od spoločného predka, pričom nie sú príbuznými v priamom rade (napr. súrodenci, bratanci)
b) nepriamo (v nepriamom-pobočnom rade)
tým, že za blízku osobu považuje ďalšieho príbuzného (napr. strýka, synovca ) alebo inú osobu v obdobnom vzťahu (napr. švagra, druha), avšak len za predpokladu, že existuje medzi nimi taký blízky vzťah, z ktorého možno vyvodiť, že ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z týchto osôb, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú.
BEBANT
10.06.06,06:39
Nie....tipy ste mali dobré .)))) vidím že fantáziu máte xi...ale ja pojem blízka osoba našla konkrétne v zákone o zdravotnom poistení...Medzi osobami, za ktoré platí poistné štát, sú osoby, ktoré sa starajú o blízku osobu nad 80 rokov, ktorá nie je umiestnená v ústave...to som si prečítala a len tak ma zaujímalo, nieže by som nemala čo robiť .))) ale zaujímalo ma, ako sa definuje ta blízka osoba :)))


Pre RADA - ano presne toto som potrebovala...:))))ďakujem...ja som to vlastne ani nepotrebovala, to som si len študovala zákon a nejako v rámci relaxu som sa zamyslela :)))