Dušan Bača
21.02.16,19:16
Dobrý deň, moja otázka k daňovému priznaniu: Daňovník pracuje ako podriadený finančný agent (má DIČ), v júni 2015 predložil Sociálnej poisťovni Čestné vyhlásenie o nevykonávaní činnosti (vzhľadom k tomu, že daňovníkovi sa narodilo dieťa a aby neplatil sociálne poistenie, ktoré mu vzniklo na základe daňového priznania). V aplikácií podľa §17 ods. 9 Zákona o dani z príjmov ide o ukončenie podnikania? (ak do lehoty na podanie daňového priznania nevykonáva činnosť). Podobný spôsob ak pozastavenie živnosti? Na základe uvedeného bude musieť zdaniť pohľadávky ? (rezervný fond , ktorý sa rozpúšťa po 2 rokoch ak klient neodstúpi od zmluvy).Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
martin_horvath
21.03.16,07:07
Dušan, síce nie som účtovník, takže neviem odpovedať na tvoje otázky, ale podľa mňa nestačí predložiť Sociálnej poisťovni Čestné vyhlásenie. Čestné vyhlásenie neznamená pozastavenie podnikania. Pokiaľ pri živnosti existuje inštrument prerušenia živnosti (vtedy to živn.úrad poznačí do registra, treba navštíviť aj daňový úrad, sociálku aj zdravotku), tak pri finančnom agentovi podnikajúcom na základe zákona č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve takýto inštrument neexistuje. Pokiaľ je agent zaregistrovaný v registri NBS, tak podniká, keď ho NBS odregistruje, tak agent prestane podnikať. Na to by som si dal pozor.
Dušan Bača
21.03.16,07:42
Ďakujem za odpoveď. Áno daňovník, nebol doteraz odregistrovaný z registra NBS.