silwia
22.02.16,03:37
Dobry den,

som zivnostnik, neplatca DPH.
18.1.2016 som si objednala od ceskej firmy online treningovy videokurz.
Teraz davam dokopy uctovnictvo a zistila som, ze na fakture, ktoru mi vystavili je 0% DPH a poznamka "dan odvede zakaznik". Faktura je na sumu 85 Eur bez DPH.
Dost ma to sokovalo, pretoze ja nie som platca DPH a urcite ani neplanujem byt, nesplnam podmienky na povinnost registracie.
Pri objednavke som uviedla iba svoje ICO a DIC, neuviedla som IC DPH, dokonca ani vo vystavenej fakture v sekcii odberatel nie je uvedene ziadne IC DPH.
Predpokladam, ze je to omyl zo strany dodavatela, ze vystavil fakturu bez DPH neplatcovi DPH.
Neviete prosim ako sa da tato situacia riesit? Ak sa s dodavatelom dohodnem na stornovani a vrateni penazi bude to stacit alebo je treba splnit si nejake povinnosti voci danovemu uradu?
Pride mi to dost absurdna situacia, aby som sa musela teraz registrovat ako platca DPH, kvoli jednej objednavke, nehovoriac o tom, ze by to bola oneskorena registracia, cize sankcia. Je to predsa chyba dodavatela.

Vopred dakujem za kazdu radu.
kn-alka
22.02.16,06:26
Skontaktovať dodávateľa, požiadať o opravu faktúry, doplatiť českú DPH.
KEJKA
22.02.16,06:30
Predpokladám, že ako zdaniteľná osoba potrebuješ predmet objednávky na svoje podnikanie, preto si to objednával ako SZČO. Aj neplatiteľ DPH - zdaniteľná osoba dodaňuje tovar v SR - od 1.1.2016. Registrovať sa nemusíš, len vyplniť tlačivo DPH a zaplatiť DPH.
silwia
22.02.16,09:46
Vdaka za odpoved.

Nasla som v zakone §78, ktory sa tyka podania DP z DPH:

"(3)
Ak osobe, ktorá nie je plati
teľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové
priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote
zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4. Osoba, ktorá nie je platiteľom, nie je povinná zaplatiť daň, ak daň na
zaplatenie nie je viac ako 5 eur"

Nasla som uz elektronicky formular pre podanie DP z DPH, kde ako Postavenie osoby zvolim "Osoba povinná podať daňové priznanie podľa § 78 ods. 3, 4 a 9 zákona".

https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/eFormVzor/DP/form.197.html

Avsak v zakone som v §7a nasla este taketo odstavce:
"(1)
Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského
štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu
pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre
daň podľa § 7. "

"(3)
Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii
pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň
najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o
registráciu pre daň."

Z coho vyplyva, ze je potrebne aj tak sa registrovat a dokonca, ze bolo potrebne sa registrovat vopred.
To mi nedava zmysel, kedze v tom elektronickom formulari pre podanie DP z DPH staci vyplnit aj DIC, IC DPH nie je povinne.
A kvoli jednemu nakupu zo zahranicia sa registrovat mi pride tiez nezmyselne.

Viete sa k tomu §7a vyjadrit?

Dakujem.
cacka
22.02.16,09:54
Podľa mňa si sa mala registrovať pred prijatím služby z iného členského štátu podľa §7a. Daň si si mala vypočítať a odviesť na SR. Prikladám článok z finančnej správy a v poslednej vete sú uvedené aj služby dodávané el.prostriedkami.

Registračná povinnosť pri dodaní/prijatí služby do/z iného členského štátu:

Registráciu zdaniteľnej osoby, ktorá nie je registrovaná pre daň, pri prijatí a dodaní služieb z/do iného členského štátu, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, upravuje § 7a zákona o DPH.

Zdaniteľná osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň, je povinná sa registrovať:
• Pred prijatím služby z iného členského štátu, pri ktorej jej vzniká povinnosť platiť daň podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH alebo
• Pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.
Medzi služby, pri ktorých sa miesto dodania určí podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, patria najmä: sprostredkovateľské služby, preprava tovaru, doplnkové služby pri preprave tovaru, ocenenie a práce na hmotnom hnuteľnom majetku, nájom hnuteľného majetku (s výnimkou krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov), reklamné, poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke služby, pridelenie zamestnancov, služby dodávané elektronickými prostriedkami.
KEJKA
22.02.16,16:48
kupuješ tovar, alebo službu?
silwia
22.02.16,18:24
jedna sa o online video kurz pristupny cez webovu stranku. po zaplateni kartou cez platobnu branu som dostala prihasovacie udaje. Neviem co znamena podla zakona tovar, ale budu to asi len hmotne veci
silwia
22.02.16,18:32
Zmena od 1.1.2016 sa tyka len rozsirenia okruhu nadobudnutych tovarov (vypadlo slovne spojenie "s montazou a instalaciou") ale na nadobudnuti sluzieb sa nic nezmenilo, tie platia uz asi dlhodobo.