lacino88
22.02.16,07:58
Prv by som opisal danu situaciu.
Predsavme si rodinny dom, ktory je z casti vlastnictvom povodnej vlastnicky, vacsinovu cast vlastni jeden z potomkov a zvysne su stale predmetom dedicskeho konania ktore moze byt o rok, dva .. nevie sa.
Do majetku [dom, pozemok] vacsinovy vlastnik investoval do prerabky, renovacie, a taktiez dochovava povodnu majitelku. Blocky z investicii do domu si dokladne vacsinovy majitel odkladal.
Je moznost pri dedicskom konani dokladovat tieto blocky ako doklad ze dany majetok zveladil a tym mu prislucha vacsia cast dedicstva? Berie posudzovatel majetku do uvahy aj tento aspekt, alebo posoudzuje cisto aktualny stav majetku, a ked tak podla coho to posuduje?
Popripade pri posudeni majetku, jej ceny sa berie v uvahu len nakupeny material alebo aj praca vykonana na majetku. Avsak praca bola vykonana svojpomocne.
Nemoze sa stat ze napr. investujem do prerabky domu na material 5000e, ale hodnotu domu zvysim o 8000e a tym hodnotu podielov aj zvysnych vlastnikov?Chcem si vytvorit aky taky prehlad. Ja nie som ten vacsinovy vlastnik, len v buducnosti by sme chceli byt vlastnikom domu a podiel odkupit. Ide o to ze dedicke ma neisty datum a chceli by sme si to ako tak vynovit s tym, ze sa vacsinovy majitel zaviaze skrz notara, ze nam investovane financie vrati ak by sme sa dom rozhodli neodkupit. Ide o to ze ak si s takou poistkou dom zveladime ci si sami neposkodime a nezvysime sumu ktora bude na odkupenie neskor potrebna. Kedze dedicov je po povodnej vlastnicke dokopi aj s vacsinovim vlastnikom 5.
My predstavujeme dalsiu generaciu zo strany vacsinoveho vlastnika. A sme mimo toho dedicskeho konania, nie sme dedici.
Oliwa
22.02.16,08:32
Neinvestuj do cudzieho majetku... tobôž, ak nie ste ani potenciálni dedičia... to je hotové kamikadze... Žiadna "poistka" neexistuje...hocikomu z 5 spoluvlastníkov sa môže kedykoľvek zmeniť situácia a to, na čom sa dnes dohodnete, zajtra už nemusí platiť...
Inak existujú znalecké posudky - pred rekonštrukciou /pri dedičskom konaní/ a po nej... Na predstavu, že notár bude študovať bločky - zabudni... Napokon, ako píšeš, nie ste/nebudete ani účastníkmi konania...

"Ide o to, že dedičské má neistý dátum..." = že babka/dedko ešte žije???
lacino88
22.02.16,08:36
Presne tak, sice tam je vysoky vek, ale takto este moze pozit nejaku robu. Tie blocky by dokladoval vacsinovy vlastnik (svokrovci). Ide aj o to ze pokial dedicske nie je mozne odkupit cele sa neda. A zasa cakat napr. 5 rokov a nic si nevynovit je tiez patova situacia.
+ nasledne bude treba dom odkupit od svokrovcov.
Oliwa
22.02.16,08:57
Kúpiť dom si môžeš kedykoľvek, samozrejme, ak sú peniaze. Čakať na niečiu smrť je prinajmenšom... :eek: Veď vezmi si pôžičku, kúp nehnuteľnosť, povyplácaj spoluvlastníkov podľa veľkosti ich podielov a môžeš sa pustiť veselo do rekonštrukcie, či...?
lacino88
22.02.16,09:06
Pokial neprebehne dedicske odkupit podiely sa vraj nedaju. Plus aj tak financie na kupu nie su, nejake tisice na prerabku ano. A manzelka je nazoru ze je potrebne rekonstruovat pokial tam chceme ostat. Zabudol som dodat ze my v tom dome byvame po svadbe. Ale zatial sme tam z naseho neinvestovali. Doterajsie opravy a nutne prerabky financovala vacsinova vlastnicka. A kedze na dalsie opravy nemieni dalej prispievat tlaci nas a ocakava od nas ze do toho vlozime my svoje eura. A ako som spominal s tym ze v pripade ze tam neostaneme ze nam financie vrati ona sama zo svojeho.
arizona
22.02.16,09:48
Svoje eura vkladaj az potom,ked bude nehnutelnost tvoja. Rozumny clovek to pochopi. Podla toho tvojho vyjadrenia"tlaci nas a ocakava od nas ze do toho vlozime my svoje eura." sa mi to cele nepozdava...bola by som opatrna. A preco DK konanie trva tak dlho,alebo ocakavas, ze moze trvat niekolko rokov? Co sa dedicia nemozu dohodnut a sudia sa, alebo co?
Mária27
22.02.16,10:00
Dedí sa majetok ku dňu smrti poručiteľa - teda dom v tom stave, ako ho poručiteľ zanechal. Hodnota domu môže vzrásť investíciami, ale sa môže zmeniť (zvýšiť, znížiť) aj situáciou na trhu.
Od úmrtia do rozhodnutia o dedičstve sa potencionálni dediči považujú za spoluvlastníkov, tak sa nakladá aj s majetkom. Môžu sa dohodnúť o jeho spravovaní, zhodnocovaní, o predaji však len so súhlasom súdu.
Ak chce väčšinový spoluvlastník investovať do domu, musí o tom upovedomiť ostatných spoluvlastníkov (aspoň im dať vedieť), hoci môže rozhodnúť sám. Náklady na opravy sa majú vyporiadať hneď, investície pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva.
Oliwa
22.02.16,10:52
"Háčik" je v tom, že dedičské ešte ani nezačalo... Je len zbožným želaním manžela/vnučky, ktorej babka sa nechystá umrieť... Ale vnučka už chce rekonštruovať, hoci jej tam nepatrí ani omrvinka, a jej mama /svokra/ vraj tlačí na zaťa... Je mi z toho celého akosi nevoľno...
mareko
22.02.16,11:06
Zaujímavá situácia by nastala, keby väčšinový vlastník zomrel skôr ako menšinová babička :( .. kto by už len potom plnil sľuby? Tak ako píše Oliwa - čistá samovražda.
lacino88
22.02.16,11:11
Mozno som sa vyjadril kusok zavadzajuco a nepresne. Nikto z nas si nezela niciu smrt, sme si vedomi aka je situacia a tak ci onak sme radi ze je dedko medzi nami.
A taktiez svokra doslova nepovedala a ani nenutila ze "musis", to skor cela situacia k tomu evokuje. Byvame v tom dome, nikto nas nevyhadzuje ani nic, ale zasa nechceme zit v rozpadajucom sa dome, alebo na dvore kde je total blato ked zaprsi, a zasa taka dlazba na dvor, alebo prerabka si pytaju eura. A kedze uz nikto to financovat nebude (kedze vyjadrenie bolo dost jasne, ze ked tu byvame tak si aj sami prerabajme AK CHCEME ale aj zo svojho) ostava to na nas. Ak chceme zit v lepsom, tak si musime prerobit.
Ja som chcel len nadobudnut isty prehlad ako by to mohlo dopadnut ak by sme daco prerabali a co by bolo najvhodnejsie riesenie pre danu situaciu tak ako to je.
Zistoval som ze ak by sme prerobili, a dokladovali potom blocky tak by sa celkova hodnota domu znizila potom o danu ciastku. Cize ak by dom stal po prerabke 100tisic a mi pri dedicskom dokladujeme blockami 10tisic tak hodnota majetku v dedicskom klesne na 90tisic.
lacino88
22.02.16,11:15
Vacsinova vlastnicka sa zaviaze u notara ze hodnota investovana do domu sa nam vrati. Bud nam to vrati ona zo svojeho vrecka ak sa rozhodneme tu neostat, alebo ak by sa stalo nestastie tak formou dedicstva dostane o financie investovane do prerabky vacsi podiel.
Oliwa
22.02.16,11:15
Akože neprináleží nám tu hodnotiť takéto háklivosti, ale ak nie je vnučka náhodou jedináčik, prečo si myslí, že na nehnuteľnosť má právo práve ona? A pri 5 spoluvlastníkoch je predpoklad, že existujú aj nejakí bratranci či sesternice, ak pripustíme, že ujovia a tety sú tak veľkorysí, že súhlasili, aby práve títo mladí bývali v ich rodičovskom dome... Ak by dom aj bol zrúcanina, stojí na pozemku, ktorý tiež nie je zadarmo...
lacino88
22.02.16,11:20
Vnucka ma dalsich surodencov, sice nie je najmladsia, ale ostatny uz maju svoje domacnosti, a tento dom im nechyba. A dalsia vec je ze mi ho nechceme zadarmo, chceme ho potom odkupit ked bude moznost a financie. V tomto problem nie je co sa tyka jej sestier.
Oliwa
22.02.16,11:31
Nemyslela som len jej súrodencov, ale aj bratrancov a sesternice, ktorých rodičia majú tiež podiely v tom dome a "tento dom im nechýba". Ak je to tak, že nikomu nechýba, prečo Vám potom svoje podiely nedarujú?
Existuje taký vtip: My sme taká veľká súdržná rodina! To u Vás ešte nikto nezomrel?
No, možno Vy ste výnimka. V tom prípade gratulujem! Ale aj tak by som do toho nešla a hľadala by som iný spôsob riešenia bytovej otázky... Takto si môžete zarobiť na budúce problémy.
arizona
22.02.16,11:33
By si sa divil,ake ovela mensie "blbosti" dokazu najblizsiu rodinu rozhnevat do smrti.A casto sa to stava aj pri ded.konani. Takych smutnych pribehov su stovky na Porade,ale aj vela ludi ich pozna zo svojho okolia. Preto Ti chcu dobre poradit,aby si tomu predisiel. Teraz mozno vasa rodina vychadza dobre,o dom nema nikto zaujem,ale neskor sa moze situacia zmenit.Hlavne,ak sa jedna o prachy! Surodenci sa mozu citit ukrateni a uz je ohen na streche...Takze jedina rada. Najskor "papierovo"dat do poriadku,aby dom bol oficialne vas a az nasledne zacat do neho investovat.
lacino88
22.02.16,11:38
Svokra je vacsinovy majitel, pokial manzelkyne sestri s tym nemaju problem, tak si myslim ze je jedno co chcu sesternice a bratranci, kedze tam kazdy vlastni po zlomku (resp. ich rodicia). Sice v prepocte ta cast ma mozno okolo 8-9tisic (dost jany dovod preco to len tak nedaruju)...ale oproti vacsinovemu vlastnikovy je to zlomok celkovej ceny. A pokial viem ak vacsinovy vlastnik nesuhlasi tak maju osttany smolu, ci?
A aj tak neexistuje taky bratranec/sesternica ktora by si na to robila zalusk.
Odbocili sme dost od problemu ktory ma trapi. Kedze obaja nezarabame nejak extra, skor by som povedal priemerne na Slovaka, tak aj keby sa jednalo o investiciu napr. 2000e (co bude casom viac) tak to je vyznamna polozka v rozpocte. A neradi by sme to vyhodili von oknom.
A hlavne pozerajuc na ponuku o vrateni investicie v pripade zmeny. Nestaci taka poistka? Bud nam to vrati ona alebo ak by daco tak z dedicstva sa tento jej dlh vysporiada.
Oliwa
22.02.16,11:44
Vôbec sme neodbočili - stále ide len a len o peniaze... :D Tvoje, jeho, jej, ich... A väčšinový vlastník neznamená, že môže oberať o práva menšinových spoluvlastníkov... aj keď si to mnohí myslia a správajú sa tak... Platí napr. väčšinový vlastník nejaké nájomné spoluvlastníkom za to, že užíva aj ich podiely, resp. platíte im niečo Vy, keďže tam bývate?
lacino88
22.02.16,11:50
Nie, platime energie ktore my sami spotrebujeme. Ide aj o to ze ostatny dedici nejavia ziaden zaujem o stav majetku, prerabky, nutne prerabky ktore boli davnesjie, a taktiez navstevuju dedka obcas na par minut. Neopatruju ho, ani neprispievaju na potrebne pomocky, lieky a pod. POvedal by som ze je to taka ticha dohoda ze oni sa nestaraju a naopak. Toto tiez nie je problem v tejto rodine.
arizona
22.02.16,11:53
VYMAZANE omyl-zle som si precitala
lacino88
22.02.16,11:57
Ty by sa vzdal podielu ktori by ti prienisol domov okolo 8-9tisic eur? Pochybujem, a taktiez pokial viem tak ani dedici. Touto cestou to nepojde.
Ale zasa sme mimo moj problem. Ist do prerabky s tym ze ak by daco, tak by sme mali peniaze dostat nazad?
Oliwa
22.02.16,13:47
Viackrát Ti tu bolo jasne napísané - za súčasného stavu neísť do toho... No Ty to prehliadaš ako družstevné lány a nechceš počuť radu skúsenejších... Nikto z poraďákov Ti tu nezaručí, že o peniaze, vložené do rekonštrukcie žiadnym spôsobom neprídeš, resp. že ich dostaneš od rodiny nazad... To je otázka pre Tvojich príbuzných, spýtaj sa teda ich. My tu záruky nedávame...
Vieš, aby si tu o nejaký čas nezaložil tému - Vrazil som peniaze do "svokrinho" domu - ako ďalej...