nmoncsi7
22.02.16,09:46
Dobrý deň,
Konateľ vo v.o.s. z bankového účtu robil aj súkromné nákupy (napr. rodinné nákupy a všelijaké také nákupy čo by nemal platiť z podnikateľského BÚ..)
Čítala som že vtedy najlepším riešením je uzavrieť si zmluvu o krátkodobej pôžičke medzi spoločnosťou a koneteľom, ale mal by som k tomu ešte otázku.

Niekde som čítala že to môže byť aj bezúročný úver, ale mám v tom pochybnosti lebo inde som čítala to že pokiaľ bude tento úrok nižší, tak v prípade daňovej kontroly daňový úrad môže upraviť spoločníkovi základ dane na obvyklú výšku úrokovej sadzby a v prípade ak by bol tento úrok vyšší, daňový úrad nemusí uznať rozdiel medzi dohodnutým úrokom a obvyklou výškou úrokovej sadzby ako daňový výdavok spoločnosti, ktorá pôžičku prijala.

Nevedel by niekto poradiť že aká úroková sadzba by bolo najvhodňejšie, napr. 10%-ná môže byť (http://finhit.etrend.sk/pozicky)?

Nemal by niekto náhodou vzor takejto zmluvy?

Dakujem pekne.
Benko
22.02.16,13:40
Neviem o akej sume píšeš, ja to robím tak, že keď mám na bankovom výpise úhradu kartou a nemám k tomu blok, zaúčtujem ako pohľadávku voči spoločníkovi a on mi to obratom uhradí akože do kasy. t.j. 355/221 - ako nákup bez dokladu a následne 211/355 - úhrada pohľadávky. Nerobím si žiadne zmluvy, ale má len také menšie sumy.
nmoncsi7
22.02.16,16:00
no viem že to má byť zaúčtované ako pohľadávka voči spoločníkovi a to treba uhradiť späť, ale podľa mňa treba uzavrieť o tom zmluvu+ aj úroky treba zaúčtovať...

čitala som o tom napr. tu: https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/2086/category/obchodne-pravo/article/zmeny-obchodny-zakonnik-2015-2016.xhtml :

Novelou Obchodného zákonníka sa už teraz explicitne zakazuje vrátenie vkladu spoločníkom s. r. o., komanditistom k. s. a členom družstva. Za vrátenie vkladu sa pritom od 1. januára 2016 nebude považovať len to, čo bolo predmetom vkladu spoločníka do spoločnosti, ale vrátením vkladu bude každé plnenie, ktoré spoločnosť bez primeraného protiplnenia poskytne spoločníkovi. V praxi môže ísť napríklad o bezplatný prenájom osobného automobilu alebo bezúročný úver. Takéto transakcie medzi spoločnosťou a spoločníkom sa tak budú môcť uskutočňovať len v obvyklých trhových cenách, ktoré by boli dojednané v bežnom obchodnom styku medzi inými osobami.

Zákon-Obchodný zákonník:
§ 67j Zákaz vrátenia vkladu
(2) Za vrátenie vkladu sa považuje aj plnenie bez primeraného protiplnenia, poskytnuté spoločnosťou na základe právneho úkonu dojednaného so spoločníkom alebo v jeho prospech, bez ohľadu na formu dojednania alebo platnosť. To platí rovnako pre plnenie spoločnosti poskytnuté z dôvodu ručenia, pristúpenia k záväzku, záložného práva, či inej zábezpeky poskytnutej spoločnosťou na zabezpečenie záväzkov spoločníka alebo v jeho prospech.
(3) Na účely odseku 2 sa za spoločníka považuje aj
a) bývalý spoločník, ak k plneniu podľa odseku 2 došlo v lehote dvoch rokov, odkedy prestal byť spoločníkom spoločnosti, alebo
b) osoba, ktorá sa stala spoločníkom spoločnosti v lehote dvoch rokov od plnenia podľa odseku 2.
(4) Na účely odseku 2 je plnenie poskytnuté v prospech spoločníka, ak je poskytnuté
a) tomu, kto má priamy alebo nepriamy podiel predstavujúci aspoň 5 % na základnom imaní spoločníka alebo hlasovacích právach v spoločníkovi alebo má možnosť uplatňovať vplyv na riadenie spoločníka, ktorý je porovnateľný s vplyvom zodpovedajúcim tomuto podielu,
b) blízkej osobe spoločníka,
c) osobe konajúcej na účet spoločníka.
(5) Pri posudzovaní primeranosti protiplnenia podľa odseku 2 je potrebné zohľadniť najmä schopnosť druhej strany ho poskytnúť, obvyklú cenu na trhu, ako aj cenu, za ktorú spoločnosť obvykle poskytuje obdobné plnenia v bežnom obchodnom styku s inými osobami. Ak takých informácií niet, je potrebné zohľadniť jeho najpravdepodobnejšiu cenu ku dňu plnenia v danom mieste a čase, ktorú by bolo možné dosiahnuť na trhu v podmienkach voľnej súťaže, pri poctivom predaji, pri konaní s primeranou opatrnosťou, zohľadnení všetkých dostupných informácií a s predpokladom, že cena nie je ovplyvnená neprimeranou pohnútkou.
Benko
22.02.16,17:42
Ja to vecne neberiem ako pôžičku a preto nepotrebujem zmluvu. Beriem to ako nákup, ktorý konateľ nedoložil dokladom. Neskúmam, či to bol firemný alebo súkromný, napíšem mu, že mi chýba doklad k nákupu a on mi povie, že nebude žiadny doklad, tak zaúčtujem na 355, nie ako pôžičku ale pohľadávku. Veď bežne sa stáva, že konateľ platí firemný benzín firemnou kartou, ale bloček už nedonesie, lebo ho stratí. Verím tomu, že sa to stáva každému, aj ja si svoje bloky niekedy neustriehnem, stane sa. Tak si predsa nebudem robiť zmluvu o pôžičke.