Martina 2222
22.02.16,11:53
Dobrý deň, chcela by som poradiť ohladne uplatnenie odpočítateľnej položky na manžela. Od 01-12/2015 bol manžel evidovaný na úrade práce, v januári a februári mal dohodu (109, eur), od 7.12 sa zamestnal na hlavný pracovný pomer a bol vyradený z evidencie UPSVaR. Za kolko mesiacov si možem uplatniť na neho odpočítateľnú položku, zaujíma ma hlavne január a február, lebo vtedy bol síce evidovaný na UPSVaR a teda splnil podmienku na odpočítateľnú položku ale zároven mal dohodu.....dakujem
kn-alka
22.02.16,10:55
nevadí, že mal dohodu, keď bol evidovaný na ÚP, vznikol nárok na nezd.časť na manžela.

a keďže boli na začiatku mesiaca december splnené podmienky, tak má nárok aj na decembrovú odp.pol.

Takže v tvojom prípade je nárok na nezd.časť na manžela na celý rok, samozrejme treba odpočítať všetky jeho príjmy po odčítaní odvodov.
Anik
22.02.16,11:03
môžeš si uplatniť odpočítateľnú položku za celý rok
príjem z dohody a pracovného pomeru sčítaš odčítaš zaplatené odvody dostaneš sumu, ktorú musíš odčítať od odpočítateľnej položky za predpokladu, že mal len tieto vlastné príjmy. Do vlastného príjmu manžela sa započítavajú všetky príjmy napr. a podpora, či PN, nájom atď.
Martina 2222
23.02.16,06:29
Dakujem za info, lebo naša mzdárka mi tvrdí iné, vraj pán Kukučka na školení hovorí, že pokiaľ je v tom mesiaci zamestnaný a má príjem, nárok mi zaniká...lenže zisťovala som si to aj na danovom úrade a tam mi povedali presne čo píšeš, že pokiaľ bol v tom mesiaci nezamestnaný a vznikol mu nárok už na začiatku mesiaca možem si uplatniť na neho nezdaniteľnú položku...ciže nie len január a február tam je to bez debaty ale aj december...