rasťo
11.05.04,10:24
chcel by som sa spýtať, či môžem považovať za daňový výdavok zostatkovú cenu technického zhodnotenia prenajatej budovy, doterajšia doba odpisovania 3 roky, ZC niekoľko stotisíc, dôvodom je zmena prevádzkových priestorov. Ďakujem
Richard
12.05.04,18:34
Ak mu to necháte len tak bez predaja, tak si to nemôžete uplatniť do nákladov.
(aspoň takto to bolo doteraz... ešte si to pozriem do zákona, či sa niečo nezmenilo)
Zároveň prenajímateľa upozornite, že mu vzniká nepenažný príjem, ktorý musí zdaniť!!!
Luboš
06.07.04,07:38
Aký je Váš názor milí radcovia na tento problém: Odkúpili sme "použiteľné zvyšky" vozidla po havárii (totálna škoda) od leasingovej spoločnosti za 180 tis.Sk a zaradili do DHM."Vozidlo" sme dali následne opraviť a oprava prevyšuje hodnotu 30tis.Sk (170 tis.)Je potrebné o uvedenú opravu navýšiť hodnotu DHM ako technické zhodnotenie? (§29 odst.1 ZDP) Podľa údajov opravovne a posúdenia fakturovaných nákladov nedošlo k zmene technických parametrov ani k zmene účelu ani rozšíreniu vybavenosti. Rozhodol som sa pre daňový náklad do opráv 511....
Luckasari
06.07.04,08:00
Richard - nemohli by sme pouzit §19 ods. 3 pis. b) zakona o dani z prijmu:
Danovymi vydavkami su aj:
b) zostatkova cena HM a NM pri jeho vyradeni predajom alebo likvidaciou alebo pomerna cast zostatkovej ceny vztahujuca sa na predanu alebo likvidovanu cast majetku
?
Oldi
06.07.04,14:14
Luboš:
Súhlasím, trošku je sporný odstavec 3,"...ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, KVALITATÍVNU ZMENU JEHO VÝKONNOSTI ALEBO TECHNICKÝCH PARAMETROV...". Keďže išlo o predpokladám nepojazdné vozidlo, opravou sa spojazdnilo. Ale je to sporné, hlavne preto, že ide o dosť vysokú sumu. Ja by som to dal tiež na 511, ako opravu, ale...
Aňa
06.07.04,14:57
Luboš:
ja by som to dala ako technické zhodnotenie, pozri §29 odst.3, pretože to vozidlo, keď ste odkúpili nebolo možné používať?! Ale pokiaľ to máte uvedené v doklade od opravovne, tak by to bolo na 511.
Zuzka
06.07.04,17:33
Aký je Váš názor milí radcovia na tento problém: Odkúpili sme "použiteľné zvyšky" vozidla po havárii (totálna škoda) od leasingovej spoločnosti za 180 tis.Sk a zaradili do DHM."Vozidlo" sme dali následne opraviť a oprava prevyšuje hodnotu 30tis.Sk (170 tis.)Je potrebné o uvedenú opravu navýšiť hodnotu DHM ako technické zhodnotenie? (§29 odst.1 ZDP) Podľa údajov opravovne a posúdenia fakturovaných nákladov nedošlo k zmene technických parametrov ani k zmene účelu ani rozšíreniu vybavenosti. Rozhodol som sa pre daňový náklad do opráv 511....Podľa mňa je dôležité, či tie "použiteľné zvyšky" boli pojazdné, teda či sa s autom dalo riadiť a či bolo v poriadku po motorickej stránke. Ak to ovšem predávala leasingová spoločnosť po totálnej škode, tak to asi nebolo pojazdné. Malo ŠPZ, alebo ste auto vy prihlasovali po oprave na dopr. inšpektoráte? Z toho dôvodu by som to zaradila na 042 spolu s NC 180 tis. + 170 tis. oprava a odpisovala podľa zákona o dani z príjmov. "Použiteľné zvyšky" ste iba uviedli do prevádzkového stavu.