ivetica56
22.02.16,20:00
Pekný deň,

chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu. Dostala som výpoveď z organizačných dôvodov, spoločnosť išla do likvidácie. Bola som sa prihlásiť na úrade práce a následne do soc. poisťovne. Tam mi bolo povedané, že ak si spoločnosť plnila svoje povinnosti a teda platila odvody budem mať nárok na podporu. Viem, že za posledné tri mesiace spoločnosť neuhradila odvody, pretože nemala financie na zaplatenie, pracovníčka soc. poisťovne mi povedala, že v takom prípade sa to odloží a trvá to dva mesiace a viac, aby sa skontaktovali so zamestnávateľom. Viem, že spoločnosť nemá žiaden majetok a taktiež financie. V spoločnosti som pracovala 19 rokov a pár mesiacov. Je možné, aby na to doplatil zamestnanec ? Podotýkam, že od decembra som bola vo výpovednej dobe - tri mesiace. Ale rozhodla som sa dohodou ukončiť pracovný pomer, ktorý mi skončil 22.1.2016. Za december a január som nedostala mzdu, pretože likvidátor spoločnosti uhradil z posledných peňazí DPH. Ako mám postupovať, resp. čo môžem robiť, aby mi bola vyplatená podpora v nezamestnanosti ? Vopred ďakujem za odpoveď
Tweety
22.02.16,19:03
Nárok na podporu budeš mať. Na vznik nároku máš viac, ako potrebných 730 dní poistenia.
ivetica56
22.02.16,19:10
Ano to viem, ale tu ide o to, že zamestnávateľ nezaplatil za tri mesiace odvody a údajne sa to bude odkladať na dva mesiace, soc. poisťovňa sa bude musieť skontaktovať so zamestnávateľom, čiže teraz už likvidátorom spoločnosti
Tweety
22.02.16,19:12
Ano to viem, ale tu ide o to, že zamestnávateľ nezaplatil za tri mesiace odvody a údajne sa to bude odkladať na dva mesiace, soc. poisťovňa sa bude musieť skontaktovať so zamestnávateľom, čiže teraz už likvidátorom spoločnosti
To nemôže nijako ovplyvniť tvoj nárok na podporu od prvého dna evidencie.
Tweety
22.02.16,19:14
Otázku nedávaj ako debatu.
misoft
22.02.16,20:00
Ano to viem, ale tu ide o to, že zamestnávateľ nezaplatil za tri mesiace odvody a údajne sa to bude odkladať na dva mesiace, soc. poisťovňa sa bude musieť skontaktovať so zamestnávateľom, čiže teraz už likvidátorom spoločnosti
Či platil, alebo neplatil posledné tri mesiace - irelevantné. Ty si bola za posledné tri roky 730 dní poistená - teda spĺňaš podmienky na podporu.
Za ďalšie - mzda. Ak ti ju nevyplatil (a možno i ostatným) - je potrebné si strážiť priebeh likvidácie podniku a nárok na nevyplatenú mzdu dať ako pohľadávku. Na mzdu máte nárok.
Consultix
22.02.16,23:28
Nebude to odpoved priamo na Tvoju otazku, ale moze o byt napomocne.
Spolocnost vstupila do likvidacie. Likvidacia ale moze byt ukoncena len vtedy, ak ma spolocnost vysporiadane vsetky zavazky, t.j. aj odvody do SocPoist a ZP. Ak likvidator pocas likvidacie zisti, ze je spolocnost predlzena, alebo platobne neschopna, tak musi vyhlasit konkurz. Kedze asi nie si jediny zamestnanec, ktoremu dlzia, a iste dlzia aj inym, mal by sa vyhlasit konkurz.

Vypoved dohodou ale nebol najlepsim riesenim, lebo ak by si tam zotrvala a nedostavala vyplatu, tak po zacati konkurzu sa moze narokovat kompenzacia nevyplatenych miezd z garancneho poistenia Okrem toho samozrejme si uplatnujes pohladavku z nevyplatenej mzdy v konkurznom konani, teda ako veritel si ju prihlasis u spravcu. Takisto uz v tomto stadiu nezabudni sledovat obchodny vestnik, kde je likvidator povinny zverejnovat vyzvu na prihlasenie pohladavok (pricom lehota musi byt minimalne 3 mesiace), takto si zaistis svoju pohladavku. teda hlavne jej existenciu, nie jej vymozitelnost (predpokladam, ze v konkurze nebude mc co spenazit).

Zaroven si mohla vyuzit institut okamziteho koncenia pracovneho pomeru z dovodu nevyplatenia mzdy, kde by ti vznikol narok na mzdu za dalsie dva mesiace (ekvivalent vypovednej lehoty - ochrana zamestnanca). Na tento krok mas narok po 15 dnoch po splatnosti mzdy. Asi Ta presvedcili, ze najlepsia bude pre Teba dohoda - zjavne vedeli co a preco robia...

Dalej je tu moznost pokuty z inspektoratu prace za nevyplatenie mzdy a pripadne naplnenie skutkovej podstaty trestneho cinu nevyplatenia mzdy. Tu by som poznamenal, ze argument, ze zaplatili DPH mna osobne nejako "neberie". Mali z cashflow najprv uspokojit pohladavky zamenstnancov a potom stat.

A na zaver k podstate Tvojej otazky: Nakolko za platenie odvodo zodpoveda spolocnost, zamestnanec nemoze byt snkcionovany, ani inak znevyhodneni v pripade, ak zamestnavatel neplnil svoje povinnosti. Ak Ta mal zamestnavatel riadne prihlaseneho, a aspon vykazoval poistny vztah (aj ked bez uhrady poistneho), tak z tohoto dovodu nie je mozne zamietnut podporu v nezamestnanosti (a ani ine davky, ako napr. nemocensku a spol...).

PS: Viem, ze je to trocha offtopic, ale ak si to bude citat niekto v podobnej sitiacii, tak mozno mu to pomoze rozhodnut sa ako sa zachovat a netahat ako zamestnanec opat raz za kratsi koniec. Aj o tom je porada :)
ivetica56
23.02.16,10:30
Veľmi pekne ďakujem za radu, posuniem aj kolegom, o nevyplatení mzdy po 15. dňoch sme vedeli, ale bolo by to vlastne tiež zbytočné, pretože spoločnosť nemala žiadne peniaze, takže, či už vo výpovednej dobe, alebo dať výpoveď z dôvodu nevyplatenia mzdy je vlastne jedno. Ja som sa s likvidátorom dohodla na uzatvorení "Dohody o skončení pracovného pomeru" z dôvodu zrušenia zamestnávateľa, takže na odstupné by som mala nárok z garančného fondu, ale ako ste spomínali, to môžem až ked firma bude v konkurze.
Ja som len veľmi rozčarovaná tým, že ak zamestnanec pracuje dlhé roky, (nebola som nikdy nezamestnaná) dostane výpoveď z dôvodu zrušenia spoločnosti a nakoniec zistíte, že ešte musíte bojovať o podporu, na ktorú mám nárok, ale žiaľ musím čakať pokiaľ sa soc. poisťovňa vysporiada so zamestnávateľom a to môže trvať niekolko mesiacov. A práve v tom jej môj problém, ako ja môžem oponovať úradníčke, že zamestnávateľ neodvádzal odvody, že zamestnanec to nevedel ovplyvniť ? V podstate môžem s tým stále argumentovať, ale neuspejem. 12 rokov som pracovala popri zamestnaní brigádne na dohodu. Samozrejme automaticky z každej dohody zamestnanec platí dane, taktiež teraz už aj zdravotnú poisťovňu, super zákony, tam je to úplne pre štát samozrejmé, že Vám strhnú odvody. Ale ak zamestnanec, vlastne už nepracujúci žiada o podporu tak nastane problém.