elinkanem
23.02.16,07:11
Prosim, existuje nejaka dohoda/zmluva, kde by sa osoba XY zaviazala, ze ked raz zdedi od osoby AB nehnutelnost, tak ju prevedie osobe JJ. Osoba JJ uz teraz zaplati za tu nehnutelnost, hoci vlastnictvo prejde az po smrti osoby AB.
arizona
23.02.16,06:33
Ako moze niekto "manipulovat" ci dokonca davat do zmluvy nieco,co mu vobec nepatri?
A co ked XY nezdedi danu vec? Lebo situacia sa moze zmenit. Bud bude dedit niekto iny,alebo nebude co dedit...
Oliwa
23.02.16,07:06
Pokiaľ nebolo dedičské konanie, nie je čo dediť... nehovoriac o tom, že takúto zmluvu "s podmienkou" by žiadny právnik nespísal... a normálny človek nepodpísal...
Kto určuje, v akom poradí sa osoby AB, JJ či XY poberú na druhý svet???
elinkanem
23.02.16,07:38
Ja osobne by som chcela podpisat takuto zmluvu. Mam tetu, ktora nehnutelnost kvoli davnej spravodlivosti v ramci surodeneckych dohod "musi" dat do dedicstva synovcovi (spisala uz zavet). Ten vsak byva v Norsku, o nehnutelnost mat zaujem nebude, tak by sme si ju uz teraz za tetinho zivota od neho kupili a jeho vyplatili, opravovali by sme si ju potom sami (strecha, zateplenie...). Vlastne v nej od malicka travime kazde prazdniny, ja, moje deti, moja maminka... Len neviem, ako sa to da pravne podchytit. A ked by som ja nedozila tetin zavet, tak moje deti by zdedili...
arizona
23.02.16,07:43
Nepises o ake dohody ide. Ale v tomto pripade by bolo najjednoduchsie,aby teta napisala novy zavet v prospech teba,ten bude platny. Po tetinej smrti mozes vyplatit nejaku sumu jej synovcovi,ak to povazujes za povinnost,aj bez zmluvy,ci ineho dokumentu.
Oliwa
23.02.16,08:11
Netušíme, koľko rokov má synovec, či sa v Nórsku narodil, emigroval tam, alebo len išiel za prácou... Napr. naši susedia tam majú vydatú dcéru, ktorá sem každý rok prichádza aj s rodinou na dovolenku... Žije sa im tam ekonomicky určite lepšie ako tu, ale nie každý počíta všetko na peniaze... Sú aj ľudia, ktorí sa /nielen/ na staré kolená vracajú natrvalo na rodnú hrudu, lebo im chýba pocit domova... A často aj z väčšej či menšej diaľky... Poznám človeka, ktorý vymenil slnečnú Floridu, kde prežil väčšinu svojho života a podnikal tam, za rodné miesto...
Mimochodom, teta nič "nemusí". Je to jej majetok, jej rozhodnutie. Ak chce, môže ho zmeniť vo Váš prospech - spísaný závet nie je dôvodom ani podmienkou...
arizona
23.02.16,08:53
Oliv,aj ja poznam jednu nobl panicku,uspesnu reziserku,zijucu dlhe desatrocia vo Viedni. Kazdorocne stravi 2-3 mesiace v starej drevenici po predkoch v Rajci. Nevymenila by ju ani za najdrahsie exoticke dovolenky. Takze mas pravdu,ze to,ze bratranec zije v zahranici,neznamena,ze naozaj nema zaujem v buducnosti... A ked su nejake dohody v rodine,mozno s tym aj pocita. Urcite by bolo dobre s nim hodit rec a mozno dohodnut novu dohodu
elinkanem
23.02.16,08:57
Len to sa pytam, aku dohodu by sme mali podpisat, ak by suhlasil s vyplatenim.
methexis1
23.02.16,08:59
Elinkanem a co tak keby vam predala ten dom teta uz teraz za zivota a tomu synovcovi by dala peniaze?
Mária27
23.02.16,10:19
Môžete spísať zmluvu o budúcej zmluve s podmienkou - ale je to zložitejšie naformulovať. Všetko treba riadne zvážiť.

Nie je zakázané zaviazať sa previesť niekomu majetok, ak je predpoklad, že bude nadobudnutý v budúcnosti, lebo vlastníkovi ani sebe nik vlastnícke právo neobmedzuje, ale dobrovoľne obmedzuje vlastnícke právo, ktoré má v budúcnosti nadobudnúť.

Keďže sa uhrádza záloha na kúpu, treba dať do zmluvy rozväzovaciu podmienku s podmienkou vrátenia zálohy pre prípad, že by sa predávajúci vlastníkom nestal. Dôležité je naformulovať správne dohodnutú dobu uzavretia kúpnej zmluvy- napr. do troch mesiacov po ukončení dedičského konania alebo do troch mesiacov, odkedy terajší majiteľ prestane byť vlastníkom ... Samozrejme, zmluva musí mať aj všetky podstatné náležitosti.

Ak sa takou zmluvou má previesť vlastnícke právo po zdedení, ale sa dediť nebude, záväzok zanikne (§ 50a ods. 3 obč.zák).