otila
09.06.06,06:42
Prešla som viacmenej celú poradu, ale na túto tému som asi nič nenašla.Prosím vás,má niekto skúsenosti ohľadom účtovania jazdeckých koní, čo všetko tam treba sledovať ?8 rokov som robila podklady pre účtovníka a teraz mi ponúkol kamarát ako brigádu robiť účtovníčku pre s.r.o., ktorú teraz zakladá.Manžel od nás nedávno odišiel, takže dáku brigádu popri práci súrne potrebujem, len k tejto téme som nič nenašla. Viem, že sa tieto kone účtujú ako dlhodobý hmotný majetok, ale nič viac som nenašla.Takže neviem či hladať ďalej, alebo to radšej vzdať.Za každú odpoveď pekne ďakujem.
LubenaK
09.06.06,05:49
Nevzdávaj to. Ak sú to kone na chov, tak určite sa účtujú ako dlhodobý majetok. Bolo by to na 026 - základné stádo a ťažné zvieratá. Ak nenájdeš na Porade, určite nájdeš niečo inde. Skús prečítať aj príručky od p. Cenigovej.
Milan Benka
09.06.06,05:56
Bolo to rozoberané v Dane a účtovníctvo r. 2005, ak sa nemýlim, len to nemám teraz poruke.
kalkulka
11.06.06,08:57
Ak spomínané kone môžeš zaradiť už do základného stáda, tak sa považujú za dlhodobý majetok a odpisuješ ich. Pokiaľ sú to iba mladé zvieratá ako napr. žriebätá, tak ich vedieš na účte 124. Tento účet by sa mal nabaľovať súčasne s vykázanými prírastkami a príchovkami zvierat. Iba, ak dosiahnu tzv. dospelosť, kedy sa stávajú v tvojom prípade dostihovými koňmi, tak ich zaradíš v ocenení vlastných nákladov do základného stáda a odpisuješ.
otila
12.06.06,05:15
Veľmi ďakujem.Sú to kone nad 3 roky, tak ich zaradím do zákl.stáda cez aktiváciu a budem odpisovať.S tými sa bude chodiť na súťaže. Ale ako by som mala správne účtovať- nejaká FO si k nám dá kone na ustajnenie a my im budeme mesačne fakturovať za ustajnenie+služby s tým spojené.Akým spôsobom by to bolo správne.Ďakujem
Milan Benka
12.06.06,05:39
Veľmi ďakujem.Sú to kone nad 3 roky, tak ich zaradím do zákl.stáda cez aktiváciu a budem odpisovať.S tými sa bude chodiť na súťaže. Ale ako by som mala správne účtovať- nejaká FO si k nám dá kone na ustajnenie a my im budeme mesačne fakturovať za ustajnenie+služby s tým spojené.Akým spôsobom by to bolo správne.Ďakujem

Jednoducho tržby z predaja službieb 311ae/602ae .
otila
12.06.06,07:28
S koňmi len začínam, ale rada by som to robila. Žeby to bolo vážne také jednoduché. Privezú k nám koňa, mi ho ustájnime, mesiac sa o neho budeme starať a potom im služby vyfaktúrujeme.Prosím Vás, potom mám ešte jednu otázku.Myslím, že kúpené kone z obstarania preradím do DHM,bez aktivácie, kedže nejde o kone z vlastného chovu, na sklad, budem o nich viesť evidenciu, budem ich odpisovať.Kone, ktoré sú u nás len ustajnené tiež musím prijať na sklad? Ďakujem. Hádam aj ja raz niekomu pomôžem.
otila
12.06.06,11:42
Prosím, poradí mi niekto?
LubenaK
12.06.06,20:47
Tie, ktoré nakúpiš, nemusíš prehnať cez aktiváciu, to si napísala správne. A tie kone, ktoré máte iba ustajnené nemusíš prijímať na sklad. Iba ak by si viedla neakú vedľajšiu evidenciu, aby ste vedeli, aké kone, od koho a kde máte ustajnené.
otila
13.06.06,04:19
Velmi dakujem.