jozkovajda123
23.02.16,10:19
takže dobrý deň neviem ako to beží v tomto svete ako je 18čny postavený právne voči rodine pokiaľ študuje .Ale chcel by som sa opitat budem mat tento rok 18cnást rokov aa z otcom si moc dobre nerozumiem bol som daný do jeho starostlivosti pretože som sa tak dávnejšie rozhodol lenže za tie roky sa aj mama aj oco zmenil a chcel by som ist mame po 18ctich narodeniach byvat takže pokial študujem chcel by som isť knej bývat lenže neviem či oco stým bude suhlasit ale mama stým suhlasi .Lenže samozrejme pokým budem študovať tak rodič bude musieť matke platiť alimenty na diéta lebo jednoducho študuje . Preto sa chcem spytat či môže 18ročny človek sa jednoducho sa zobrať a odisť k mame? . Dakujem.
kukučka
23.02.16,09:36
Všetko sa dá keď sa chce, stačí dobrá vôľa.
V prvom rade sa snaž mať dobré vzťahy s oboma rodičmi a tie s otcom si zlepši, lebo ťa živí. Sekaj dobrotu, dobre sa uč a pomáhaj doma. V druhom rade si treba sadnúť za stôl a v kľude všetko prebrať a dohodnúť sa, tak aby súd vydal len potrebný papier a neriešil spor.
methexis1
23.02.16,09:47
No ako 18ročný si dospelý, takže je na tvojom uvážení, kde sa budeš zdržiavať. Na druhej strane ako šutent si nezaopatrené dieťa, takže môžeš podať na súd žiadosť o vyplácanie výživného od rodičov.
misoft
23.02.16,10:08
A) Ako 18-ročný si už plnoletý. V tom prípade končí jeho starostlivosť o teba - ako mladistvého.
B) Ako študujúci - obaja rodičia majú voči tebe vyživovaciu povinnosť. Ale ako plnoletý máš právo, aby ti výživné bolo doručované do tvojich rúk (tvoj účet) - musíš to však riešiť cestou súdu - priznanie výživného od oboch rodičov na tvoj účet (do tvojich rúk).
C) Kde budeš ako plnoletý bývať - je na tvojom rozhodnutí. Od otca si na to povolenie pýtať nemusíš. Ak matka bude súhlasiť - tak môžeš ísť k nej.
jozkovajda123
24.02.16,07:40
dakujem velmy pekne za radu