naty-ka
23.02.16,10:34
Zdravím, potrebovala by som usmerniť ako postupovať pri zamestnaní osoby, ktorá je na invalidnom dôchodku (60%) tak aby sa to oplatilo aj jej a aj mne.
Som začínajúca živnostníčka čiže prvotne sa budem musieť nahlásiť do vzsp ako zamestnávateľ? A následne aj do SP?
Mám pani dať riadnu pracovnú zmluvu alebo uzatvoriť s ňou dohodu?

Ešte ak tu je nejaký fundovaný účtovník :) vie mi vysvetliť učtovanie a podávanie priznaní pri jednoduchom učtovnícte tj. pre zivnostníka neplatica dane? Stretavám sa s tým prvýkrát a vôbec neviem postup.

Ďakujem za všetky rady :)
mondes
23.02.16,11:06
V prvom rade musíš sama vedieť, na aký úväzok potrebuješ zamestnanca, teda koľko práce preňho máš. Ak ti stačí, aby odpracoval 10 hod. týždenne, tak uzatvor s ním dohodu o prac. činnosti. No je tam tá podmienka, že max. 10 hod. týždenne. Ale čo sa týka platenia odvodov, tak dohoda je oproti prac. zmluve výhodnejšia, pretože:
pri zamestnaní do SP platíš všetky odvody, len ZP sa kráti na polovicu, t.j. 7% za zamestnávateľa a 2% za zamestnanca.
- pri dohode ZP za invalida neplatíš vôbec a taktiež neplatíš všetky odvody do SP, konkrétne neplatíš nemocenské a poistenie v nezamestnanosti. Teda celkovo o nejakých 13,8% pri dohode menšie odvedieš odvody ako pri zamestnaní invalida.


Čo sa týka podávania priznaní, ako píšeš, podávaš to do konca marca nasl. roka. Neviem, v čom podnikáš, koľko dokladov budeš mať a aký obrat predpokladáš, pretože od toho závisí, či si budeš musieť viesť JU, alebo ti bude stačiť daňová evidencia, alebo paušálne výdavky.

Ale ak ti môžem dať radu, zver to do rúk účtovníka. :)
Anik
23.02.16,11:36
Ako začínajúca živnostníčka si podľa mňa veľmi trúfaš
Chceš radu čo sa týka zamestnávania invalidného pracovníka tak,aby sa to oplatilo aj Tebe aj jej - predpokladám, že by si prijala aj nejakú dotáciu na to zamestnávanie a že Ti nejde o to, aby si mala len o trochu nižšie odvody.
Najprv sa musíš nahlásiť na SP ako zamestnávateľ, na daň.úrade rozšíriť registráciu o platbu dane zo závislej činnosti, na ZP sa ako zamestnávateľ stačí prihlásiť do 8 dní.
Potrebuješ k tomu okrem iného aj pracovnú zdravotnú službu, BOZP atď.
Samozrejme povinnosti každý mesiac sa opakujúce vyplývajúce so zamestnávania či už dohodára, alebo zamestnanca - výkazy SP, ZP, prehľady na DÚ. Tam musíš najprv vypočítať mzdy - nebol by od veci nejaký softwér na spracovanie týchto dát
aj keď soft to bez Tvojej pomoci neurobí, ale ak tomu rozumieš tak veľmi pomôže.
A ešte k Tvojej vete
"Ešte ak tu je nejaký fundovaný účtovník vie mi vysvetliť učtovanie a podávanie priznaní pri jednoduchom učtovnícte tj. pre zivnostníka neplatica dane? Stretavám sa s tým prvýkrát a vôbec neviem postup."
Neviem síce čo robíš v čom podnikáš, ale ja ako matka troch detí a niekoľkých vnúčat by som si so svojimi vedomosťami v oblasti gastronómie nedovolila otvoriť napr. reštauáciu a variť v nej,alebo cukráreň atď. a našlo by sa ešte iste aj viac odborov v ktorých sme dobrá, len preto, že ma to život jednoducho naučil.

Poznám niekoľko ľudí, ktorí sú v účtovníctve isto lepší ako ja, sú o nejaký ten rôčik odo mňa starší a s účtovníctvom vďaka likvidačným pokutám už nechcú mať nič spoločné.
Nechcela som Ťa ani pokarhať ani sa vysmievať, ale účtovníka a nielen na do vysvetľovanie by si mala nájsť. To je len moja rada a Ty sa zariaď ako uznáš za vhodné.
Držím Ti palce.
naty-ka
26.02.16,09:48
Odvaznym svet patri :))
Dakujem aj tak za rady :) aj ked strasne odradzujúci koment :)
naty-ka
26.02.16,09:50
Dakujem, ale po zhodnotení mi to viacej vyhovuje na PP, kedze tyzdnený prac cas bude 40h. sice bude mensia ulava na ZP a SP ale aj malo staci :) no a s tym uctom, zverim si to sebe do ruk po nastudovani :)