ajuška35
23.02.16,10:39
Sme správcovská spoločnosť, ktorá je platcom DPH. Sprava bytov je jednou z naplní. Momentálne riešime problém s faktúrami od spoločností, ktoré vykonávajú servisy na výťahoch v niektorých bytových domoch. Vo faktúrach si zohľadňujú prenos daňovej povinnosti, ale vlastníci, ako koncoví odberatelia, nie sú platcami DPH. My za nich tieto faktúry vraciame dodávateľom s tým, že fakturácia sa musí týkať odberateľov - vlastníkov bytov a NP napr. Hroznovej 3, v zastúpení správcom... a s DPH. Dodávatelia však toto odmietajú a faktúry opätovne vystavujú so zohľadnením daň. povinnosti. Chcú od nás oficiálne stanovisko v súlade so zákonom. Avšak takéto usmernenie nám asi nikto nedá (aj keď sme ho už v januári žiadali od finančnej správy). Stále sa dokolečka dohadujeme. Vie niekto poradiť , ako z toho von?
renata
23.02.16,11:47
Tento problém riešime aj my.A tiež sa dohadujeme. Kde sa asi stala chyba, že nikto nevie ako to riešiť ? Keby Vám náhodou prišlo vyjadrenie s FS, ozvite sa.
dana11
23.02.16,18:36
Áno, váš postup je správny, mali by fakturovať s DPH na vlastníkov. Vy predsa DPH neodpočítavate, vlastníkom zúčtujete vykonané práce s DPH.
Ak si od firmy objednáte práce a na objednávke budú ako odberateľ uvedení Vlastníci BD a NB alebo SVB, fakturovať budú neplatiteľovi. Akú faktúru vystavia potom ?, skúste ísť na to takto. Ale aj zmluvy si následne upravte. Niekto ani na fa neuvádza....v zastúpení správcu, len poštová adresa na faktúre je na správcu.
Sme v pozícií dodávateľa prác a vlastníkom fakturujeme ako doteraz.
...a čakáme na odpoveď z FS :)....A ak chcú oficiálne stanovisko, nech píšu zákonodarcovi, prečo to vyžadujú od vás. Pokiaľ by aj naďalej trvali na prenose, dožadujte sa aby vám podpísali písomné prehlásenie, že napriek upozorneniu fakturovali s prenosom, oni sa dopustia kráteniu dane !!! neodvedú ju do ŠR !!!

DOPLNENÉ 24.2.2016 - Odpoveď z FS, viď. príloha
dana11
23.02.16,18:38
mám taký ciťák, že do 25 - tého odpíšu...:)
renata
25.02.16,05:43
Takže faktúru vystavím s DPH. Odberateľ - vlastníci bytov bez IČO. Do kontrolného výkazu zaradím do D2 ?
dana11
25.02.16,06:40
Uvazovala som nad tym, pokial pojde o SVB, teda pravnicku osobu, tak A1, vlastnikov do D2. Tak ?
renata
25.02.16,08:43
V mojom prípade ide o vlastníkov jednotlivých bytov, ktorí nie sú registrovaní, vlastne občania. Takže do D2. Ja som sa teda predbežne dohodla s pani ekonómkou družstva, že na faktúru uvediem odberateľa - vlastníci bytov bytového domu, korešp. adresa : správca - MSPB, IČO+DIČ, bez IČ-DPH.
dana11
25.02.16,13:26
no a ja som práve urgovala, aby neuvádzali ani IČO + DIČ správcu...
renata
29.02.16,08:11
Ja som tiež najskôr vystavila bez IČ a DIČ, ale požiadali ma o doplnenie.
Majkaheged
27.04.17,06:58
Áno SVB do A1 a Vlastníci do D2