oktavia1956
23.02.16,11:43
V roku 2014 sme prvé dva mesiace platili zálohu na daň z príjmov. Rok sme skončili v strate, tak nám zostala nejaká časť zálohy. Ja som to potom zabudla riešiť.To znamená, že som túto časť nežiadala späť. Rok 2015 skončíme ziskom. Môžem si tento zbytok pri spracovaní dane započítať ako preddavok?
KloferHladny
23.02.16,16:31
Píšem iba názor, neoveril som to. Dodatočným daňovým sa to vrátiť nedá. Podal by som žiadosť o preúčtovanie preddavkov na úhradu daňovej povinnosti za rok 2015.
karakul
23.02.16,16:58
https://podpora.financnasprava.sk/400364-Da%C5%88ov%C3%A9-preplatky

Na vrátenie daňového preplatku sa vzťahuje lehota na zánik práva vyrubiť daň, a to je 5 rokov. Ak v tejto lehote sa nepodá žiadosť o vrátenie daňového preplatku, po uplynutí tejto lehoty zaniká nárok na jeho vrátenie - naďalej je však možné započítať preplatok pri podaní daňového priznania aj po lehote zániku nároku na jeho vrátenie.
KEJKA
23.02.16,18:05
nejaká časť zálohy - aká? Asi po započítaní daňovej licencie za rok 2014, správne?
Ak si nežiadala o preúčtovanie na preddavky na rok 2015, tak vyčísliš svoju DP za rok 2015, poprípade započítaš DL z roku 2014, ak ti to vyjde.
Budeš mať teda výslednú DPPO v daňovom priznaní a nulové preddavky (lebo si ich neplatila),
Reálne pošleš na účet DU svoju daňovú povinnosť zníženú o tie preddavky-časť z roku 2014.
Túto skutočnosť ja zvyknem riešiť v tom oddieli osobitných záznamov daňovníka, ale už sa stalo, že teta z DU chcela osobitne žiadosť o preúčtovanie. Proste ako vždy, nie je DU ako DU, nie je správca ako správca..

Bud teda ešte teraz napíšeš žiadosť o to preúčtovanie, alebo urobíš tak, ako píšem vyššie a počkáš, ako si s tým poradia.