23denyy
23.02.16,11:47
Mám otázku.Soma na UP vedená ako nezamestnaná cez 2 roky.Manžel pracuje dlhodobo v zahraničí a máme 4 ročného syna.Odkedy mi zmenili sprostredkovateľku preháňa ma ako zdutú kozu a jedná so mnou neprimeraným tonom.To by som dokázala prekusnúť.Ide mi o to že mi začala posielať ponuky do zamestnania-s tým že keď odmietnem-samozrejme ma vyradí.Lenže tie ponuky sú vždy minim. 25km od miesta bydliska a všetko na 3-smenne prevádzky.Pritom vie že na smeny a tak ďaleko od bydliska do práce nemám možnosť nastúpiť kedže vodím syna do školky a aj ho z nej vyberám.Ja si prácu chcem nájsť len mám momentálne odmedzené možnosti.Viem že je tu možnosť odmietnuť ponúknutu prácu ak mi to zabraňuje sprevádzať dieťa mladšie ako 10 rokov do školky alebo školy.Čo som jej aj povedala-odbila ma s tým že aj tak musím prijať prácu.Má niekto nejakú radu ako postupovať?Pretože ma privádza do zúfalstva.
arizona
23.02.16,11:15
Rada? Odhlas sa z uradu prace a plat si ZP sama. Nikto ta nebude prehanat a mozes si doma "vegetit" dalsie roky .-)

Prepac,ale ja ti neverim, si v evidencii UP preto,ze mas naozaj zaujem o pracu.Lebo si doma uz dva roky,takze si si pracu mohla najst uz davno sama...

Ano, urad prace ta moze z evidencie vyradit,ak odmietnes ponukanu pracu.
JankaO
23.02.16,12:09
Evidencia nezamestnaných na úrade práce je DOBROVOĽNÁ a ak čokoľvek nevyhovuje, stačí sa len odhlásiť.
Ak je niekto zamestnaný, musí dodržiavať pokyny zamestnávateľa, ak je niekto evidovaný nezamestnaný, musí dodržiavať pokyny Úradu práce. Ak niekto nechce dodržiavať nič, nemusí.
23denyy
23.02.16,12:12
Nevidim dôvod na odhlasenie sa z UP...len čiste pre informáciu za tie dva roky som si sama našla 2x prácu na dohodu no z každej som musela do týždňa odísť pretože syn ochorel nie preto že si chcem doma vegetiť...chcela som len radu či prihliada UP na to že mam male dieťa
evuš
23.02.16,12:51
Ahoj, presne tak ako Ti dievčatá píšu....odhlás sa z UP a buď dobrovoľne nezamestnaná, budeš si platiť ZP........

Inak, neviem, prečo si už viac ako 2 roky na UP, keď si mohla byť so synom do jeho 3 rokov na RD......

Ja som nastúpila do zamestnania, keď mal najmladší syn 3 roky, dcéry 4,5 a 6,5 roka...čiže 2 škôlkari, 1 školáčka a muž v zahraničí....nemôže vypomôcť babka, sestra, rodina???
veronikasad
23.02.16,13:43
Do 6 rokov veku dieťaťa nemusíš byť kvoli zdr.poisteniu evidovaná na ÚP, ak o ponúkanú prácu z UP nemáš záujem. Prihlás sa v ZP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku a platitelom zdr.poistenia bude za teba štát.

Predpokladám, že po ukončení práce na dohodu si sa znovu prihlásila v SP na dôchodkové poistenie platené štátom za osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku (spätne sa prihlásiť nedá)

Jediným rozumným dôvodom prečo zostať v evidencii UP je uplatnenie NČZD na manželku - v manželovom DP
veronikasad
23.02.16,13:44
prečo by si mala platiť ZP ako samoplatitel keď dieťa má ešte len 4 roky ?
evuš
23.02.16,18:59
Nepísala, že dieťa je furt choré...chorá a lenivá je asi iba ona.......mám takú susedku.....
veronikasad
23.02.16,20:45
Evi, dieťa nemusí byť choré, aby mohla byť v zdr.poisťovni evidovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku, za ktorú je platitelom zdr.poistenia štát.
mimoni
25.10.18,06:46
Môžem sa opýtať, platí to aj v tomto roku? a môže dieťa chodiť do MŠ na celý deň? Ďakujem.
veronikasad
25.10.18,09:34
Plati, moze chodiť do skolky na 4 hodiny
mimoni
25.10.18,19:13
ďakujem!