kalkulka
09.06.06,09:08
Zdravím všetkých poraďákov. Potrebujem poradiť s vyúčtovaním cestovných náhrad vodičov kamiónov. Ak zamestnanec na pracovnej ceste strávi v jednom dni 13,25 hod v Nemecku a 10,45 v Česku, na aké stravné má nárok v tomto dni, ak zákon hovorí: Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
Mám mu teda v cesťaku preplatiť iba stravné z Nemecka za 13,25 hod. a za čas strávený v Česku nič, alebo ako? Prosím vás poraďte. Potrebujem to súrne vedieť.
Milan Benka
09.06.06,07:13
Môžeš to urobiť tak ako píšeš.,

"Mám mu teda v cesťaku preplatiť iba stravné z Nemecka za 13,25 hod. a za čas strávený v Česku nič, "
kalkulka
09.06.06,07:20
Zaujíma ma vlastne to, či mu za tento deň fakt patrí iba náhrada trebárs za čas strávený v Nemecku t.j cca 13 hodín a za ostatné vôbec nič? Alebo mu môžem preplatiť aj hodiny, ktoré strávil v Česku ale v mene EUR ako keby bol v Nemecku, čiže budem rátať 24 hod v sume stravného 45 Eur ako to platí v Nemecku? Vlastne to dáva logiku, lebo nad 12 hod. má nárok na plné stravné na deň teda ako keby za 24 hod. Ďakujem za bleskovú odpoveď.
Tweety
09.06.06,07:22
Zaujíma ma vlastne to, či mu za tento deň fakt patrí iba náhrada trebárs za čas strávený v Nemecku t.j cca 13 hodín a za ostatné vôbec nič? Alebo mu môžem preplatiť aj hodiny, ktoré strávil v Česku ale v mene EUR ako keby bol v Nemecku, čiže budem rátať 24 hod v sume stravného 45 Eur ako to platí v Nemecku.
Stravné budeš rátaš za celý deň v Nemecku, teda 45 EUR.
Milan Benka
09.06.06,07:36
Nezabudni na vreckové !!!!!!!
kalkulka
09.06.06,07:44
To je mi jasné. Ďakujem vám obom. Ste super kámošky.
Tweety
09.06.06,07:46
To je mi jasné. Ďakujem vám obom. Ste super kámošky.
Súhlasím, až na to, že Benka, nie je kámoška, ale kámoš.:p:) :)
kalkulka
09.06.06,07:52
Ďakujem za upozornenie. Tak pardón kámoš.
Chobot
09.06.06,08:12
Môžeš to urobiť tak ako píšeš.,

"Mám mu teda v cesťaku preplatiť iba stravné z Nemecka za 13,25 hod. a za čas strávený v Česku nič, "

Nie, toto nie je správny postup. Správne má byť ako napísala Tweety.

Zákoom to bolo zmenené preto, aby sa pri tranzitných cestách (napr. cez 3 krajiny) nemusela prepočítavať náhrada za každú krajinu osobitne v troch rôznych menách. Preto je jednoduchšie zobrať ako základ tú krajinu, kde strávil najviac času, ale pritom zohľadniť celkovú dĺžku cesty. Čiže dostane tak, ako keby bol celú cestu (koľko hodín trvala cesta v ten deň) v tej krajine, ktorá sa berie ako základ.
Jara
09.06.06,08:38
Prosím, keď zamestnanec absolvuje zahr. služ. cestu vlastným motorovým vozidlom tak použijem náhradu za km 6,20? alebo cenu podľa lístkov z čerpania v zahraničí, t.j. 1 lit. 1,174 EUR. Podľa mňna je to 6,20 a klasika keď vlastným autom. Ďakujem
lokok
09.06.06,08:48
Zdravím všetkých poraďákov. Potrebujem poradiť s vyúčtovaním cestovných náhrad vodičov kamiónov. Ak zamestnanec na pracovnej ceste strávi v jednom dni 13,25 hod v SR a 10,45 v Česku, na aké stravné má nárok v tomto dni, ak zákon hovorí: Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.

Mám mu teda v cesťaku preplatiť iba stravné z SR za 13,25 hod. a za čas strávený v Česku nič, alebo ako? Prosím vás poraďte.

Kto mi poradi:
Zmenila som v citovonom krajiny. Teda ak je na Slovensku a v inej krajine. Preplatit iba v tej krajine, kde je dlhsie alebo brat do úvahy aj stravne na Slovensku? Lebo podľa zákona sa hovorí o stravnom v cudzej mene a nie v Sk.
dakujem
Chobot
09.06.06,08:49
Prosím, keď zamestnanec absolvuje zahr. služ. cestu vlastným motorovým vozidlom tak použijem náhradu za km 6,20? alebo cenu podľa lístkov z čerpania v zahraničí, t.j. 1 lit. 1,174 EUR. Podľa mňna je to 6,20 a klasika keď vlastným autom. Ďakujem

Čo myslíš tým "klasika"? Náhradu PHM?

Pokiaľ v rámci cesty najazdí v zahraničí viac ako 350 km, tak si môže vyúčtova PHM v zahraničnej mene. Ak je to menej, tak si to vyúčtuje v cene PHM an SK.

Čiže 6,20 + PHM buď v skk alebo v ZM.
Evanka
09.06.06,08:56
Kto mi poradi:
Zmenila som v citovonom krajiny. Teda ak je na Slovensku a v inej krajine. Preplatit iba v tej krajine, kde je dlhsie alebo brat do úvahy aj stravne na Slovensku? Lebo podľa zákona sa hovorí o stravnom v cudzej mene a nie v Sk.
dakujem
Pri zahraničnej PC sa berie do úvahy čas trvania mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma
a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín
Ak spĺňa nárok na stravné aj na Slovensku, tak zamestnancovi vyslaného na zahraničnú PC patrí aj stravné aj v Slovenskej mene.
lokok
09.06.06,09:03
Dakujem pekne za odpoved.
Myslela som si, ze to tak je. Chcela som si to s niekym overit a byt si ista.
:) :) :)
Emila
09.06.06,10:09
Keď ide vlastným autom, 6,20 za km je len "amortizačná" náhrada + má nárok na preplatenie spotreby PHM podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze.
Evanka
09.06.06,12:41
Keď ide vlastným autom, 6,20 za km je len "amortizačná" náhrada + má nárok na preplatenie spotreby PHM podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze.
Ak to bola otázka, tak odpoveď je - áno, okrem 6.20/km má nárok aj na preplatenie výdavkov na PHM http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
kalkulka
11.06.06,08:45
Zdravím všetkých pracujúcich aj cez víkend. Chcem si odkontultovať ako počítate stravné na zahraničných pracovných cestách. Ak Vám vyjde nárok na náhradu napr. v EURách 33,75+1,68 vreckové t.j. spolu 35,43 EUR ako to účtujete. Zaokrúhľujete náhradu a vreckové napr. 34 + 2 EUR, alebo ako to robíte. Ide mi o zúčtovanie cesťáku do nákladov. Viem, že zamestnancovi sa má vyplácať cudzia mena zaokrúhlene vždy hore. Prosím vás poraďte. Vôbec neviem, či to robíme dobre.
Evanka
11.06.06,12:37
Zdravím všetkých pracujúcich aj cez víkend. Chcem si odkontultovať ako počítate stravné na zahraničných pracovných cestách. Ak Vám vyjde nárok na náhradu napr. v EURách 33,75+1,68 vreckové t.j. spolu 35,43 EUR ako to účtujete. Zaokrúhľujete náhradu a vreckové napr. 34 + 2 EUR, alebo ako to robíte. Ide mi o zúčtovanie cesťáku do nákladov. Viem, že zamestnancovi sa má vyplácať cudzia mena zaokrúhlene vždy hore. Prosím vás poraďte. Vôbec neviem, či to robíme dobre.
Zaokrúhľuje sa až celkový nárok zamestnanca, nie čiastkové sumy.
kalkulka
11.06.06,13:26
Ďakujem za odpoveď.
Chobot
12.06.06,08:08
Zaokrúhľuje sa až celkový nárok zamestnanca, nie čiastkové sumy.

Áno, zaokrúhľuje sa až celková suma, ale nie hore, ale podľa matematických metód a vždy na najbližšiu hodnotu platidla (bankovka alebo minca) bežne vydávanou alebo prijímanou bankami.
bučo
12.06.06,09:37
Ahojte poradaci, ja pracujem v tejto oblasti a trochu ste ma zmietli. Čo sa týka toho že má nárok aj na slovenské aj zahraničné stravné myslím že nie. Lebo ak bol zamestnanec na Slovensku 5 hodín a potom bol v zahraničí napr. v Nemecku 13 hod. mi mu priznáveme len sumu stravného v cudzej mene (lebo je to pre neho výhodnejšie).
Súkromné auto zasa zaokrúhlujem každý nárok na celé koruny na hor (napr. mesto, mimo mesta). Čiže nie až celkový nárok matematicky. Myslíte že je to takto nesprávne. Môžte dať aj citát zo zákona, veľmi by ste mi pomohli.
Dakujem
Chobot
12.06.06,10:07
Ahojte poradaci, ja pracujem v tejto oblasti a trochu ste ma zmietli. Čo sa týka toho že má nárok aj na slovenské aj zahraničné stravné myslím že nie. Lebo ak bol zamestnanec na Slovensku 5 hodín a potom bol v zahraničí napr. v Nemecku 13 hod. mi mu priznáveme len sumu stravného v cudzej mene (lebo je to pre neho výhodnejšie).
Súkromné auto zasa zaokrúhlujem každý nárok na celé koruny na hor (napr. mesto, mimo mesta). Čiže nie až celkový nárok matematicky. Myslíte že je to takto nesprávne. Môžte dať aj citát zo zákona, veľmi by ste mi pomohli.
Dakujem

S tou náhradou pre tuzemskú aj zahraničnú to funguje stále tak. Za tuzemskú patrí náhrada v SKK a za zahraničnú v ZM. Prepočítanie podľa dĺžky pobytu a určenie základu podľa krajiny s najdlhším pobytom platí len pre zahraničné cesty, zákon neuvádza, že by to bolo možné skombinovať aj s tuzemskou cestou.

Pri zaokrúhľovaní treba zohľadňovať to, ktorá náhrada sa zaokrúhľuje. Zákon určuje viaceré previdlá zaokrúhľovania pre rôzne náhrady. Konkrétne pri náhradách za súkr. mot.vozidlo sa zaokrúhľuje (suma paušálu a náhrady PHM) na celé koruny hore, takže to robíš správne.

§ 7 ods. 7:

"(7) Výsledná suma základnej náhrady a výsledná suma náhrady za spotrebované pohonné látky sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor."
bučo
12.06.06,10:58
To znamená, že ak ide napr. do Nemecka o 10:00 ráno, ale na služobnej ceste je od 4:55, tak mu priznám aj stravné na Slovensku - 89,-- a Nemecku ostane do dalšieho dňa, takže mu priznám náhradu za dvanásť hodín 45 eur. Bude to takto v poriadku. Lebo mi mu vlastne priznávame stravné iba v eur.
Ahojte
Chobot
12.06.06,11:08
To znamená, že ak ide napr. do Nemecka o 10:00 ráno, ale na služobnej ceste je od 4:55, tak mu priznám aj stravné na Slovensku - 89,-- a Nemecku ostane do dalšieho dňa, takže mu priznám náhradu za dvanásť hodín 45 eur. Bude to takto v poriadku. Lebo mi mu vlastne priznávame stravné iba v eur.
Ahojte

Áno, za každú cestu (aj keď je to len tranzit do zahraničia - kým nepríde na SK hranice) v tuzemsku, ktorá trvá viac ako 5 hodín mu priznávaš tuzemské stravné.
abel
18.06.06,13:16
Pri otvorení stránky www.zakon.sk som si pozrela v pravej roletke tému "najčítanejšie" a pri podržaní myši na: 231/2006 mi ukáže: zmena zákona o cestovných náhradách. Po jeho odkliknutí je to ale o niečom úplne inom. Neviete niekto, či bola aj zmena zákona o cestovných náhradách?
kalkulka
06.07.06,07:08
Obraciam sa na vás s otázkou, ako riešite takúto situáciu. Zamestnanec bol na pracovnej ceste, ktorá trvala viac dní. V jednom dni však prechádzal cez tri krajiny. V ČR sa zdržal 12 hodín, v Dánsku 8 hodín a Francúzsku 4 hodiny.
Akú sadzbu stravného mám vlastne použiť? 600 CZK, alebo 45 EUR alebo 372 DKK? Viem, že zákon umožňuje v prípade, ak sa zdržiaval v krajinách rovnakú dobu môže sa mu priznať sadzba, ktorá je pre zamestnanca výhodnejšia. V tomto prípade by to bola DKK. Ale neviem, či to môžem použiť, keďže tam bol iba 4 hod. Mám použiť CZK? Čo vy na to?
Tweety
06.07.06,07:13
Obraciam sa na vás s otázkou, ako riešite takúto situáciu. Zamestnanec bol na pracovnej ceste, ktorá trvala viac dní. V jednom dni však prechádzal cez tri krajiny. V ČR sa zdržal 12 hodín, v Dánsku 8 hodín a Francúzsku 4 hodiny.
Akú sadzbu stravného mám vlastne použiť? 600 CZK, alebo 45 EUR alebo 372 DKK? Viem, že zákon umožňuje v prípade, ak sa zdržiaval v krajinách rovnakú dobu môže sa mu priznať sadzba, ktorá je pre zamestnanca výhodnejšia. V tomto prípade by to bola DKK. Ale neviem, či to môžem použiť, keďže tam bol iba 4 hod. Mám použiť CZK? Čo vy na to? V Česku bol najdlhšie, prislúchajú mu české diéty.:cool:
Doplním § 13
(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie. __________________
kalkulka
06.07.06,07:35
Dík Majka, takto som to urobila.