vševedko33
23.02.16,11:59
Aká daň sa platí z príjmu pre fyzickú osobu , ktorá obdrží konkrétnu sumu na základe darovacej zmluvy od súkromnej osoby?Fyzická osoba je zamestnaná na hlavný pracovný pomer a nemá iný príjem okrem platu.
mzdarka renca
23.02.16,13:50
Musí fyzická osoba, ktorá prijala finančný dar ho zdaniť?

Pretože podľa § 3 ods.2 písm.a) zákona č. 595/2003 Z.z o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „ zákon o dani z príjmov“/ predmetom dane okrem iného nie je príjem získaný darovaním nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti alebo výkonom závislej činnosti.

Ak fyzická osoba prijme na základe darovacej zmluvy finančný dar, tento nie je predmetom dane a do daňového priznania sa neuvádza.
veronikasad
23.02.16,14:06
ak sa pýtaš na daň z darovania - tá bola už dosť dávno zrušená
vševedko33
23.02.16,18:05
áno,bola zrušená,no zatiaľ na darovanie v hotovosti na účet som dostal rôzne odpovede a preto som hodil tému sem na odborné posúdenie .ďakujem pekne za odpoveď .
veronikasad
23.02.16,18:09
Tie rozdielne odpovede ale súviseli s daňou z príjmu, nie s daňou z darovania ...
vševedko33
23.02.16,18:24
len potom mi uniká podstata od darcu to zakotviť v zmluve a to ma pomiatlo načo je vlastne darovanie zachytené darovacou zmluvou podľa občianskeho zákonníka .No nevadí,som rád že ste mi to vysvetlili. :-)