yuriy
23.02.16,17:48
Dobrý deň,
vie mi tu prosím niekto poradiť, do akej výšky sa nemusí zdaňovať peňažný dar, ktorý pošle firma súkromnej osobe? Niekde som počul, že až do výšky 30 000€. Ďakujem za objasnenie.
maykl77
22.03.16,18:56
Dobrý deň, riešim podobnú otázku a dospel som k názoru:

V zmysle zákona 595/2003m §3 predmetom dane nie je okrem iného príjem získaný darovaním pričom zákon neupravuje výšku/hodnotu daru.

Na jednej strane firma PO poskytnutý dar musí zaúčtovať ako nedaňový náklad t.z. poskytnutý dar bude položkou zvyšujúcou základ dane no na druhej strane príjemca tento dar neuvádza v daňovom priznaní.

POZOR však na blízke resp. spriaznené osoby tam sa môžete dostať do konfliktu ak firma nemá vyrovnané všetky záväzky a poskytnutím daru to môže byť naplnenie skutkovej podstaty ukracovania veriteľov podľa § 239 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestného zákona.

Otvorená otázka: za predpokladu že firma má všetky záväzky vysporiadané a rozhodne sa rodinnému príslušníkovy spoločníka/konateľa alebo priamo spoločníkovi/konateľovi poskytnúť finančný dar týmto spôsobom sa v celku elegantne spoločník vyhne odvodu 14% do ZP, čo by v prípade vyplatených dividend odviesť musel.

Uvítam aj iný pohľad na predmetnú otázku prípadne doplnenie tej mojej.

Ďakujem
vango
14.06.16,12:40
Tiež toto momentálne riešime. Takisto by ma zaujímal názor ostatných...
maykl77
14.06.16,12:50
Dobrý deň, touto otázkou som sa zaoberal ďalej a dospel som k niekoľkým podobným prípadom: Napr.: PO poskytla finančný dar rodičom jedného zo spoločníkov - Názor FS SR je voči tomuto prípadu takýto - že vzhľadom že ide o spriaznené osoby mal tento dar podliehať odvodom do fondov SP. Rozsudok súdu v tomto prípade ešte nieje právoplatný no na základe tohto sa dá predpdokladať, že aj keď zákon túto situáciu konkrétne nerieši víťazne z tohto "obchodu" asi nevyjdete.

V každom prípade teda treba brať do úvahy aj zákon o SP a ZP nielen o dani z príjmov.