male
23.02.16,19:05
Som učiteľka. Úraz sa mi stal na školskom dvore pri ceste do prace. Ide o pracovný úraz alebo nie? Vďaka za odpoved
logomania
23.02.16,18:25
PODĽA ZÁKONNÍKA PRÁCE platného od 2.1.2016:
Zodpovednosť zamestnávateľa za škodu pri pracovnom úraze a pri chorobe z povolania
§ 195
(1) Ak u zamestnanca došlo pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním k poškodeniu
zdravia alebo k jeho smrti úrazom (pracovný úraz), zodpovedá za škodu tým vzniknutú
zamestnávateľ, u ktorého bol zamestnanec v čase pracovného úrazu v pracovnom pomere.
(2) Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných
úloh alebo v priamej súvislosti s ním nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným
pôsobením vonkajších vplyvov.
(3) Pracovný úraz nie je úraz, ktorý zamestnanec utrpel na ceste do zamestnania a späť.
(4) Za škodu spôsobenú zamestnancovi chorobou z povolania zodpovedá zamestnávateľ, u ktorého
zamestnanec pracoval naposledy pred jej zistením v pracovnom pomere za podmienok, z ktorých
vzniká choroba z povolania, ktorou bol postihnutý. Choroby z povolania sú choroby uvedené v
právnych predpisoch o sociálnom zabezpečení (zoznam chorôb z povolania), ak vznikli za podmienok v
nich uvedených.
(6) Zamestnávateľ zodpovedá za škodu, aj keď dodržal povinnosti vyplývajúce z osobitných predpisov
a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ak sa zodpovednosti
nezbaví podľa § 196.
V minulosti platilo, ak sa stal úraz v areáli školy pri ceste do práce, tak to bol pracovný úraz, ale keď sa stal úraz pri ceste domov tak už to nebol pracovný úraz.
male
23.02.16,18:43
Ďakujem, uraz sa mi stal na skolskom dvore pri ceste do prace v januári 2015, bol to teda v tom obdobi pracovny uraz?
Tweety
23.02.16,18:45
Nebol, nestal sa pri práci. V tom § to je uvedené.
male
23.02.16,18:48
Ďakujem za odpoveď